Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th i Frederiksberg er opført i 1943 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 78 m2.
Ejendommen ligger i Frederiksberg Kommune og tilhører skoledistriktet Skolen på Nyelandsvej. De nærmeste naboer er typisk unge og ældre i ydre by. Den årlige risiko for indbrud er relativ lav, 1.14 procent i området.
Luftfoto af Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg fra foråret 2019. Matriklen er markeret med den grønne polygon og adressens koordinater (55.6862°N, 12.5326°E) er den lille grønne cirkel.
Se flere fotosBemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.
Ønsker du at kende din boligs værdi? Få en præcis og uforpligtende boligvurdering af danbolig, der tager højde for den helt aktuelle markedssituation og lokale forhold.
Boliga Tilstandsrapport giver dig god og hurtig service på tilstandsrapport, energimærke og elrapport. Køb én samlet pakke for kun 8.995,-
Udenombanken tilbyder gratis rådgivning om det helt rigtige boliglån, der passer til din økonomi.
Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er en lejlighed og dermed langt mindre udsat for radonforurening end enfamiliehuse i samme område. Radonrisikoen er derfor Meget lav.
Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg ligger i den gamle København kommune, der er klassificeret som Radonklasse 2. Det betyder at 1-3% af husstandene i området vurderes at have et radonniveau på 200 Bq/m3 eller mere (WHO anbefaler at koncentrationen ikke overstiger den øvre grænseværdi på 100 Bq/m3). Som udgangspunkt er risiko for Radon i boligen derfor middelhøj.
Det geologiske underlag på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er Moræneler (Se Geologi og Geoteknik), der frigiver Radon og dermed øger risiko for Radon i boligen.
Ejendommen Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er opført i 1943 (Se Boligoplysninger) og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).
Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.
DinGeo angiver risiko for Radon, og inkluderer ikke egentlige målinger indefra boligen...
Læs mere om Radon her »
Datakilder:
Risø, Statens Institut for Strålehygiejne, GEUS
Asbest | PCB | TM | |
Facade | |||
Fuger | |||
Gulve | |||
Isolering | |||
Maling | |||
Tag |
Tabelforklaring:
Grøn markerer lille risiko () og rød stor risiko () for sundhedsskadelige stoffer (Asbest, PCB og tungmetaller) i de forskellige bygningsdele.
Størrelsen angiver sandsynligheden for at den kunstige intelligens har ret (vurderet ud fra de mange tusinde træningsdata).
Risikovurderingen er baseret på en statistisk model.
Spørg derfor altid ejeren om faktisk forhold på ejendommen og bed evt. om dokumentation herfor.
Asbest er en fællesbetegnelse for en gruppe mineraler velegnet til isolering og brandsikring. Fibre fra asbestholdige materialer er særdeles sundhedsskadelige på grund af fibrenes beskedne størrelse, men så længe de asbestholdige byggematerialer ikke afgiver fibre til luften, er asbest i bygningen ikke nødvendigvis farlig.
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th har risiko for Asbest i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Tagmateriale (73.1%)
PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (76.3%), Isolering (71.3%), Tagmateriale (60.7%), Gulve (55.1%), Fuge (50.4%).
Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (90.3%), Gulve (89.7%), Isolering (77.5%), Tagmateriale (74.2%), Fuge (67.5%), Facade (59.5%).
Risikovurderingerne er baseret på BBR data - sidst opdateret den 13 april, 2021
Se adressens BBR data
Baseret på data fra flere årtiers bygningskemiske undersøgelser har Niras » udviklet en Machine Learning-algoritme, der kan forudsige risiko for miljø- og sundhedsskadelige stoffer i danske bygninger. Det er et professionelt værktøj som Niras har brugt internt med stor success og som nu stilles offentlig tilgængeligt her.
Den kunstige intelligens modeldata er BBR. Det er således også baseret på BBR data at modellen kan forudsige risiko i endnu ikke undersøgte bygninger.
De Miljø- og sundhedsskadelig stoffer i bygningsdelene kan være afgørende for et godt indeklima og din sundhed. Specielt er Poly-Chlorede Biphenyler (PCB) et kæmpeproblem da de kan fordampe og sive ud i luften. Det vurderes at op mod 62.000 danske boliger på grund af "forurenede byggematerialer" har for meget PCB i indeluften. PCB er en miljøgift, der er hormonforstyrrende, kræftfremkaldende, og pårvirker immunforsvaret - De helbredsmæssige konsekvenser er ikke endnu fuldt ud kendte.
Asbest og tungmetaller er mere et problem ved nedrivningsarbejde og slibearbejde, hvor der frigives asbestfibre og tungmetaller i støv til omgivelserne.
Datakilder:
Niras og BBR
Vil du sikre dig at PCB niveauet er indenfor sundhedsmyndighedernes grænseværdi bør du få foretaget en PCB-måling.
Der er ingen registreret jordforurening på ejendommen Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg.
Der er dog indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen registreret 47 jordforureninger. Af disse er 38 egentlige jordforureninger (type V2), mens 9 er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).
Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Ved boligsalg har ejendomsmægleren pligt til at indhente oplysninger om, hvorvidt en ejendom er kortlagt som forurenet.
Læs mere om Jordforurening her »
Datakilder:
Danmarks Miljøportal
Lokalitetsnummer | Ansvarlig Region | Afstand (meter) |
---|---|---|
147-00317 | Region Hovedstaden | 97 |
147-00493 | Region Hovedstaden | 113 |
147-00049 | Region Hovedstaden | 233 |
147-00314 | Region Hovedstaden | 250 |
147-00411 | Region Hovedstaden | 263 |
147-30453 | Region Hovedstaden | 304 |
147-00351 | Region Hovedstaden | 307 |
147-00116 | Region Hovedstaden | 403 |
147-00113 | Region Hovedstaden | 436 |
Sidst opdateret 03 juni, 2019.
Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Hovedstaden
Der er middelhøj luftforurening på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg.
Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 17.2 µg/m3, hvilket er højere end gennemsnittet i Danmark men dog under EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.
Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 11.5 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »
Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 13.9 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »
Der er en høj koncentration af brændeovne og pejse i Frederiksberg med i gennemsnit 189.0 enheder per km² - Se de landsdækkende variationer på kort »
Luftforurening menes at være skyld i ca. 4.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark.
Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med omkring 6-9 måneder.
Hertil kommer astma og andre sygdomme der nedsætter livskvalitet.
Læs mere om Luftforurening her »
Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej
Kortet viser trafikstøj i området omkring Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg. - Åbn stort kort
Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2017 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.
Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg om dagen:
Støjtype | Lydstyrke |
---|---|
✓ Større veje | ingen registreret støj (*) |
! Veje i by | 55-60 dB |
✓ Større jernbaner | ingen registreret støj (*) |
✓ Jernbane i by | ingen registreret støj (*) |
✓ Større lufthavn | ingen registreret støj (*) |
Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.
Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »
Datakilder:
Miljøstyrelsen
Datakilder:
GEUS
Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg.
Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj og den hydrauliske ledningsevne er dårlig.
Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.
Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1.8 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0.8 - 2.2 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a. (1) usikkerhed på den nummeriske model, (2) naturlige nedbørsvariationer og (3) usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.
Baseret på de historiske observationer og den nummeriske grundvandsmodel er der ikke tegn på at Aksel Møllers Have 4, 6. th har problemer med højtliggende grundvand, for nuværende.
Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (3.9 centimeter) i perioden 2041-2070.
Se 2041-70 ændringer på stort kort ».
Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (5.9 centimeter) i perioden 2071-2100.
Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».
Datakilde:
HIP
Boligejer på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg kan få et gratis og uforpligtende fugttjek (normalpris 995,- inkl. moms). Fugt er et problem for 90% af alle danske kældre - Fugt giver forhøjet risiko for sundhedsskadelig skimmelsvamp, astma, allergi, lugtgener, mug, saltudtræk og pudsafskalninger på kældervæggene.
Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og
Klimatilpasning.dk
GeoMatic
Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg ligger i en højde på 11.6 meter over havets overflade.
På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Sammenlign 3 gratis tilbud på dine forsikringer, vælg den billigste og spar op til 30%.
I forbindelse med EU's oversvømmelsesdirektiv har kystdirektoratet udpeget 14 afgrænsede risikoområder, hvor en større oversvømmelse fra havet, fjorde eller vandløb må anses som sandsynlig.
Læs mere om oversvømmelsesdirektivet »Datakilder:
Kystdirektoratet
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th i Frederiksberg er opført i 1943 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 78 m2.
Nedenfor har vi samlet flere BBR informationer om Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg.
Ydervægsmateriale | Mursten |
Tagmateriale | Fibercement uden asbest |
Varmeinstallation | Fjernvarme/blokvarme |
Opvarmningsmiddel | - |
Supplerende varme | - |
Bygning, Samlet areal | 7743 m2 |
Boligstørrelse | 78 m2 |
Areal til erhverv | 812 m2 |
Vægtet Areal | 78 m2 |
BBR-oplysningerne vist ovenfor er sidst opdateret den 13 april, 2021
opdater
Hvis du ejer bygningen og vil rette oplysningerne:
Ret BBR-oplysninger
Hent den officielle BBR meddelelse for Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg. Tryk på knappen for at hente PDF-filen via boligejer.dk.
Download BBR-MeddelelseDu kan finde mange flere officielle dokumenter blandt ejendommens dokumenter.
Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.
BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.
Læs mere om BBR data her »Datakilder:
ois.dk
Bestil energimærke til Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg til pris 4.800,-. Med et energimærke kan du søge om tilskud til energirenoveringer. Ved eksempelvis efterisolering af loft, udskiftning af facadevinduer og konvertering til varmepumpe kan du få ca. 100.000 kr. i tilskud, når du har et gyldigt energimærke.
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th har energimærke D.
Bemærk: Energimærket omfatter flere boligenheder.
Energimærket er gyldigt fra 18. september 2016 til 18. september 2026.
Ifølge BBR er bygningen opført i 1943. Når der tages højde for bygningens alder så er et D-energimærke faktisk OK og i den bedre ende af landsgennemsnittet for bygninger med tilsvarende alder (bygninger fra 1931-1950 har typisk energimærke D, E, F eller G; Se figur nedenfor). Energimærket er derfor en indikation på en fin bygningskvalitet og vedligehold.
Sammenligning af energimærket D for lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th (byggeår: 1943) med bygninger fra samme byggeperiode (●).
Nye bygninger skal i dag som minimum leve op til energikravene for A2015, så et energimærke D efterlader plads til forbedring. Med hele ti forslag til energiforbedringer er der faktisk gode muligheder for at forbedre bygningens energieffektivitet. Energiforbedringerne fokuserer på belysning, solceller, varmefordelingspumper, varmerør, varmtvandspumper, varmtvandsrør og vinduer.
Forslag | Årlig besparelse | Investering | Rentabel |
---|---|---|---|
Solceller: Montage af nye solceller, Monokrystallinske silicium, større end 50 kW | 66.400 kr | 500.000 kr | |
Varmefordelingspumper: Montering af ny cirkulationspumpe på varmeanlæg | 18.300 kr | 43.000 kr | |
Varmerør: Efterisolering af varmefordelingsrør i kælder | 17.700 kr | 65.500 kr | |
Varmtvandspumper: Montering af ny cirkulationspumpe på brugsvandsanlæg | 15.400 kr | 35.000 kr | |
Belysning: Udskiftning af pærer på hovedtrappe | 14.600 kr | 9.700 kr | |
Varmtvandsrør: Efterisolering af fordelingsledning for brugsvandscirkulation | 13.500 kr | 52.400 kr | |
Belysning: Bagtrappeopgang m. dagslys - sparepærer | 6.900 kr | 7.100 kr | |
Varmefordelingspumper: Montering af ny cirkulationspumpe på varmeanlæg | 1.500 kr | 7.800 kr | |
Vinduer: Udskiftning af vindue til trelags energirude, energiklasse A. | 80.200 kr | 4.377.600 kr | |
Vinduer: Udskiftning af døre til trelags energirude, energiklasse A. | 14.400 kr | 711.600 kr |
Forklaring til kolonnerne:
Årlig besparelse angiver hvor stor en økonomisk besparelse i varmeudgifter, der vurderes at kunne realiseres med den givne forbedring. Investering er den estimerede engangsudgift forbundet med forbedringen. Rentabelt er er markeret hvis de årlige besparelser kan tilbagebetale investeringen inden de komponenter, der indgår i besparelsen, skal udskiftes igen.
Bemærk: De listede forbedringer omfatter hele ejendommen (ikke kun denne bolig).
Det nuværende energimærke (▼) kan ikke forbedres via rentable forbedringer og heller ikke hvis man udfører alle forbedringsforlag.
De ti forbedringsforslag listet i oversigten repræsenterer grønne investeringer, der reducerer energiforbruget, hjælper miljøet, mindsker CO₂ udledningen og giver årlige besparelser på boligopvarmning:
Energimærket er en form for varedeklaration, der synliggør en bygnings energiforbrug. Energimærket udarbejdes normalt som en hjælp til boligkøber eller -lejer når en bygning eller lejlighed skal sælges eller udlejes.
Boligkøber kan bruge energimærket til atBoligejer bør specielt fokusere på forbedringsforslag, der kan nedsætte varmeregning og CO₂ udledning samt give bedre indeklima og højere boligværdi. DinGeo hjælper med, at holde dig ajour med mulighederne for tilskudsordninger og tilbud på energivenlige boliginvesteringer.
Læs mere om data og datakilder her »Datakilder:
SparEnergi.dk
Jydsk Tagteknik tilbyder gratis gennemgang af husets tag, træværk, vinduer, døre, isolering, tagrender og facade på Aksel Møllers Have 4, 6. th - Normalprisen for hustjek er 2.995,- inkl. moms.
Den primære opvarmningskilde på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er fjernvarme. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.
Lejligheden på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er med det nuværende energimærke D relaltiv dyr at opvarme (se energimærkedata).
Energimærkerapporten angiver et opvarmningsareal på 0 m2 for hele bygningen og et estimeret samlet årligt energiforbrug på 925,8 MWh/år. I energimærkerapporten er energiforbruget omregnet til en samlet estimeret varmeudgift på 621.600 kr/år, baseret på en energipris på 471,46 kr. per MWh.Note: Det faktiske forbrug er ikke offentlig tilgængelig information, men det kan naturligvis afvige en del fra det beregnede forbrug baseret på de energivaner, som bygningens brugere har.
Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg modtager fjernvarme fra Frederiksberg Fjernvarme A/S
Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Find meget mere info om Frederiksberg Fjernvarme A/S ».
Fjernvarme er den miljømæssigt reneste boligopvarmningsform og i mange tilfælde også den billigste. Fjernvarme er stort set altid et plus, men man skal dog også være opmærksom på tilslutnings- og/eller forblivelsespligt.
DinGeo har samlet forsyningsområderne for alle 400+ danske fjernvarmeværker og sammenkoblet disse med flere andre fjernvarmedata-registre, inklusiv fjernvarmepriser.
Læs mere om data og datakilder her »Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger
Beboerne i området omkring Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er mestendels conzoom®-typen Duopolerne
Mere end to tredjedele er singler. Endnu flere har ingen børn. En lille halvdel er 23 til 35 år og den anden er 40 til 60 år. To ret forskellige aldersklasser, som deler tag. Tæt på en fjerdedel har en anden oprindelse end dansk. Derfor kalder vi dem Duopolerne.
Uddannelsesniveauet er ligeledes spredt. Flest har en videregående uddannelse og flere er på vej, da typen rummer en del studerende. En stor fjerdedel har en erhvervsfaglig uddannelse, lidt færre klarer sig med grundskolen.
De, der ikke læser, er lønmodtagere. Duopolernes indkomst er typisk i midten af indkomstskalaen og i snit mindre end for gennemsnitsdanskeren. Formuen også noget lavere i gennemsnit. På trods af mange relativ høje uddannelsesniveau finder dem hyppigst i de lavere socialklasser. Boligen er en mindre ejerlejlighed, men over halvdelen svarer, at de bor til leje. For mange unges vedkommende er der ofte tale om forældrekøb eller også er det deres første lejlighed, som måske deles med en god studieven. For andres vedkommende handler det om værelsesudlejning, mange må erkende, at det kan være for dyrt at stå alene med ejerlejlighed i storbyen, når denne skal finansieres med blot en enkelt indkomst. To tredjedele af Duopolerne klarer sig fint uden bil.
De små ejerlejligheder finder vi i ældre etageejendomme. Ejendommene er beliggende i de ældre bykerner i København, Odense, Aarhus og Aalborg eller i byerne i umiddelbar nnærrhed heraf.
Duopolerne forbruger meget af det meste. De er storforbrugere af den kollektive trafik, cyklen og kulturelle tilbud. Hver tredje går til pop-/rockkoncerter jævnligt, mens lidt færre går i biografen ofte. Hver femte finder du ofte på diskotek i weekenderne, mens en femtedel enten har selskab hjemme eller er på besøg hos familie og venner. Det bekymrer dem ikke, at de måske ikke helt har råd til selvforkælelsen.
De ffårr også trænet lattermusklerne ved stand-up shows, ligesom der også bliver tid til fysisk træning hver uge for to tredjedele. I hverdagen løber hver tredje og hver femte tager en tur omkring centret for at træne. Desuden synes en pæn del, at de er skiløbere, når man spørger til deres motionsvaner.
Den ene andel har ingen større interesse for politik, mens den anden har. De som interesserer sig for politik, går primært op i forbrugerspørgsmål og miljøpolitik, samt samfundet omkring dem på nationalt og ikke lokalt plan. De holder sig orienteret gennem aviser, tidsskrifter og nettet, hvoraf sidstnævnte er en integreret del af dagligdagen til både studier, shopping og underholdning.
Blandt deres interesser er desuden boligdesign, mode, kosmetik, hudpleje, fotografi, samfundsøkonomi og mad. I forhold til madinteressen bliver de måske inspireret af Christian Bitz og Mette Blomsterberg. De ser i hvert fald oftere madprogrammer på DR1 og TV2. Når selve madforsøget skal i gang, er der dog sandsynlighed for, at der i stedet bliver skruet op for popmusikken på radioen. Efter middagen læser de gerne Politiken, og en større andel blandt Duopolerne læser også Information.
Når de handler ind, er det ofte til gule priser, men der må meget gerne være godt med grønt og økologisk i kurven, så længe det er indenfor budgettet. Omkring middagsbordet med vennerne bliver der ofte diskuteret politik, her er deres holdninger overvejende med en råd politisk vinkel.
Hver tredje har holdt ferien i Danmark de sidste år. En ud af fire har taget en forlænget weekend til udlandet og næsten lige så mange er rejst ned i Europa, måske med rygssækk mere end med kuffert.
Endnu engang viser typen, hvorfor de hedder Duopolerne. Værdimæssigt er de fleste Moderne. Nogle i kombination med at være Fællesskabsorienterede, mens andre er mere Individorienterede.
Holdningsmæssigt omfavner både samfundets og den teknologiske udvikling og ser ingen ulemper derved. De mener, at Danmark gør ret i at engagere sig internationalt og synes godt, at vi kunne gøre mere for flygtninge og indvandrere. Desuden mener de, at miljøet er vigtigere end industriens vækst og at Danmark godt kunne bruge lidt flere offentlige midler på kultur. I øvrigt kigger hver femte efter bolig hver uge, måske de er på vej til at tage skridtet videre og stå helt på egne ben.
Ved det seneste valg stemte flest på Radikale Venstre og de partier, der ligger til venstre herfor. Ved næste folketingsvalg regner en del med at sætte krydset til venstre for midten. Dog forventer flest at ville stemme på Venstre, men måske ikke de samme.
Hver fjerde af Duopolerne er på Robinsonlisten og mere end halvdelen har Nej tak skilt på postkassen. Kommunikationen til Duopolerne bør være med tanke på deres holdninger, boform og det faktum at mange måske er og har været bysbørn.
Sidst opdateret 8 februar, 2021.
Datakilder:
Geomatic
Aksel Møllers Have 4, 6. th hører til afstemningsområdet 11. Kreds, Nyelandsvej hvor der er 7.958 stemmeberettigede borgere.
Der var 7.100 i 11. Kreds, Nyelandsvej, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på hele 89.2 procent, hvilket er over landsgennemsnittet på 84.5 procent.
Grafen nedenfor viser valgresultatet for 11. Kreds, Nyelandsvej (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).
De Radikale fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet 11. Kreds, Nyelandsvej, med et indeks på 206 i forhold til landsgennemsnittet.
Dansk Folkeparti klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet 11. Kreds, Nyelandsvej, med et indeks på 34 i forhold til landsgennemsnittet.
Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.
Læs mere om data her »Datakilder:
Den danske valgdatabase
Baseret på Rigspolitiets statistiske opgørelser vurderes indbrudsrisiko på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg at være lav.
I perioden fra første kvartal 2016 og frem til og med andet kvartal 2018 er der anmeldt 311 indbrud i et område på en kvadratkilometer omkring Aksel Møllers Have 4, 6. th. Indenfor 1km2-kvadratcellen er der 10914 adresser. Omregnet betyder det at der i perioden årligt har været hvad der svarer til 11.40 indbrud per 1000 adresser. Det giver en estimeret indbrudsrisiko på 1.14 pct.
Grafen nedenfor viser den tidslige fordeling af indbrud.
Opklaringsprocenten i 2000 Frederiksberg er lav. I perioden 2011-2018 blev kun 5-6% af alle indbrud opklaret. Det svarer meget godt til landsgennemsnittet på fem procent.
Danmark har en trist rekord - Vi er det land i EU, der har flest indbrud pr. indbygger. Der er god grund til at 56 procent af danskerne er bekymret eller meget bekymret for at få indbrud i deres bolig. DinGeo viser landets mest detaljerede indbrudsrisiko, baseret på et detaljeret geodatasæt med en historisk oversigt over antallet af indbrud indenfor kvadratkilometerceller.
Kun fem procent af alle indbrud i Danmark bliver opklaret. Men der er store geografiske forskelle på, hvor mange indbrud der bliver opklaret. DinGeo viser chancen for at politiet opklarer indbrud i din by. Læs mere om Indbrudsrisiko her »
Datakilder:
Rigspolitiet: Statistik
Danmarks Radio: Se, hvor få indbrud politiet opklarer i din by
Aksel Møllers Have 4, 6. th hører under skoledistriktet Skolen på Nyelandsvej. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Skolen på Nyelandsvej.
Skolevalget er af de vigtigste valg forældre tager på vegne af deres børn. Skoledata kan være et godt værktøj til at få indsigt og viden inden man vælger skole. DinGeo har samlet og kombineret en lang række skoledata (og skoledistriktsdata) således, at du på alle adresser kan få basal information om den lokale folkeskole. De enkelte tal er markeret med en pil op når de er højere/bedre end landsgennemsnittet, en rund gul skive når de rammer tæt på gennemsnittet og en rød pil ned når tallet er under gennemsnittet. Læs mere her »
Der er gode bredbåndsmuligheder på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg.
Se fibernet dækningsgrad omkring Aksel Møllers Have 4, 6. th
Der er god 4G mobildækning på Aksel Møllers Have 4, 6. th med vejledende downloadhastighed op til 50 - 100 Mbit/s. I Danmark findes der tre store mobilnetværk, der håndterer mobiltelefoni og mobilt bredbånd. På Aksel Møllers Have 4, 6. th er dækningen for de tre netværk:
Se 4G-dækningskort på Aksel Møllers Have 4, 6. th
Data sidst opdateret 18 marts, 2021
Du kan finde meget mere information og de bedste adresserelevante tilbud på siden
Internet og Mobildækning Aksel Møllers Have 4, 6. th, Frederiksberg
Se data direkte på tjekditnet.dk
For moderne familier er digital infrastruktur efterhånden en nødvendighed på linje med drikkevand, elektricitet, offentlig transport o.s.v. De fleste boligkøbere inddrager bredbåndsmuligheder i deres boligsøgning og udenlandske undersøgelser har vist en målbar indflydelse på salgspriserne. Læs mere her »
Baseret på pris, hastighed, popularitet og kundetilfredshed anbefaler vi Boxer 200/25 Mbit/s (Kabel TV-stik) » på Aksel Møllers Have 4, 6. th.
Hastighed | Priser | Trustpilot |
---|---|---|
Boxer 200/25 Mbit/s (Kabel TV-stik) Max-hast.: 1000 / 100 Mbit/s | 1434,- (6 mdr) Månedlig: 239,- Oprettelse: gratis | 4.1 / 10 |
Find andre tilbud og meget mere information om internet, og mobildækning på Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg her.
Baseret på pris, hastighed, popularitet og kundetilfredshed anbefaler vi Telmore (Mobilt bredbånd) 100 GB + Trådløs » på Aksel Møllers Have 4, 6. th.
Hastighed | Priser | Trustpilot |
---|---|---|
Telmore (Mobilt bredbånd) 100 GB + Trådløs tdc: hastighed: 50 - 100 Mbit/s | 1593,- (6 mdr) Månedlig: 249,- Oprettelse: 99,- | 4.3 / 10 |
Jordarten under Aksel Møllers Have 4, 6. th, 2000 Frederiksberg er Moræneler.
Moræneler er den mest almindelig jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Moræneleret er specielt dominerende på Fyn, Sjælland og øerne. Det er aflejret under en af de mange Pleistocæne istider, der har dækket Danmark over de sidste par millioner af år. Moræneler er sandet og siltet ler og med spredte sten og blokke fra det sydlige Norge og Sverige samt i østersøområdet.
Moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvorved jorden kan sætte sig og bygninger kan få sætningsskader. Det er specielt et problem under tørre og varme somre (f.eks. 2018).
Moræneler er ofte næsten uigennemtrængelig for vand og ved kraftig regn vil nedbøren derfor kun i meget lille omfang synke ned i jorden, men derimod strømme på overfladen, hvilket øger risiko for oversvømmelser.
Moræneler indeholder ofte små koncentrationer af uran og thorium, som under henfald frigiver Radon. Moræneler under boligen øger derfor risiko for Radon i indeluften.
Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.
Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).
Læs mere om jordarter her »Datakilder:
GEUS
Datakilder:
GEUS
Den nærmeste overfladenære boring ligger 18 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Aksel Møllers Have 10. Boringen blev afsluttet 13 oktober, 2011. Brøndborer var GEO Aarsleff JV. Formålet med boringen var Geoteknisk boring/midlertidig grundvandssænkning og anvendelse er angivet som Sløjfet/opgivet/opfyldt boring. Boringen nåede en dybde på 27.0 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 201. 8061 ».
Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Aksel Møllers Have 4, 6. th.
Afstand, m | Formål | Dybde, m | Borerapport |
---|---|---|---|
18 | Geoteknisk boring | 27.0 | 201. 8061 » |
24 | Geoteknisk boring | 29.2 | 201. 8062 » |
25 | 29.5 | 201. 8762 » | |
25 | Vandinjektion | 29.5 | 201. 8769 » |
25 | Geoteknisk boring | 31.0 | 201. 8776 » |
26 | Geoteknisk boring | 31.0 | 201. 8775 » |
27 | Geoteknisk boring | 31.0 | 201. 8777 » |
28 | Geoteknisk boring | 31.0 | 201. 8774 » |
29 | Geoteknisk boring | 31.0 | 201. 8778 » |
34 | Geoteknisk boring | 29.0 | 201. 8060 » |
Køb en detaljeret køberrapport om boligen og dens opland, så du er klædt på til bolighandlen