DinGeo — i hele Danmark

Ejendomsvurderinger
Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup

Dingestimat

6.167.180kr.

5.150.000 kr. - 7.506.147 kr.

Offentlig ejendomsvurdering

5.150.000 kr.

BoIQ Vurdering

-
Udregnet med AI
Mere info

Salgsvurdering

Geomatic AVM

Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

Boligas vurderingsrapport

Den offentlige ejendomsvurdering

5.150.000
Mere info

Realkreditrådets kvadratmeter-priser

5.845.392
Mere info

Salgsjusteret kvadratmeter-priser

Udbudspris i postnummeret

7.506.147
Mere info

En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle tre vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.

En realistisk ejendomsvurdering af lejligheden på Sofievej 3, 3. th ligger sandsynligvis i intervallet fra 5,2 mio. kr (Den offentlige ejendomsvurdering) til 7,5 mio. kr (Udbudspriser i postnummer).

Få gratis salgsvurdering

Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du lejligheden på Sofievej 3, 3. th bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Hellerup

Computerberegnede ejendomsvurderinger
Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup

Nedenfor gennemgås information om de tre uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af lejligheden på Sofievej 3, 3. th, der ligger til grund for vores dingestimat på 6.167.000 kr.

Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »


AI-vurdering

BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »

AI modellen har desværre svært ved at finde en veldefineret ejendomsvurdering på Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt

AI vurdering fra BoIQ
-
Note:
Søger du denne information til professionel brug?
Læs mere her

Salgsvurdering af ejendomsmægler

Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af lejligheden på Sofievej 3, 3. th og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »

Ejendomsmæglerens salgsvurdering

! Geomatic AVM ejendomsvurdering

Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »

Geomatic AVM
ikke tilgængelig




! Boliga Vurderingsrapport

Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.

Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »

Boliga Vurderingsrapport
ikke tilgængelig




Den offentlige ejendomsvurdering

På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.

Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af lejligheden på Sofievej 3, 3. th i Hellerup er 5.150.000 kr (år 2022). Grunden på 659 m2 er vurderet til 2.965.500 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 0 kr og en grundskyld på 0 kr.

Det nye offentlige vurderingssystem har i følge vores data ikke endnu vurdereret Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup.

Den offentlige ejendomsvurdering
5.150.000 kr.
Note: Den offentlige ejendomsvurdering er 16 procent lavere end vores dingestimat, men statisk set i overensstemmelse med de to andre uafhængige som vi har udvalgt vurderinger på adressen.




Realkreditrådets kvadratmeterpriser

Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.

Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Ejerlejligheder i postnummer 2900 Hellerup i perioden fra 1992 frem til og med fjerde kvartal 2025.


Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Ejerlejligheder i postnummer 2900 Hellerup ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.

Den mest recente kvadratmeterpris (fjerde kvartal 2025) er 69.588 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 41 frie handler af Ejerlejligheder. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 41 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).

Lejligheden på Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup har et vægtet areal på 84 m². Hvis Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være

Estimeret pris = 84 m2 x 69.588 kr/m2 = 5.845.392 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i fjerde kvartal 2025)

Realkreditrådets m2-priser for Ejerlejligheder i 2900 Hellerup
5.845.392 kr.
Note: Vurderingen er statistisk set i overensstemmelse med to andre uafhængige vurderinger og indgår derfor i dingestimat. Denne simple vurdering, der udelukkende er baseret på realkreditrådets kvadratmeterpriser er dog 5 procent lavere end vores dingestimat (6.167.000 kr). Et dingestimat, der er højere end forudsagt af realkreditrådets kvadratmeterpriser kan f.eks. skyldes at lejligheden er lidt over gennemsnittet. Den kan f.eks. være renoveret, have et lavt energiforbrug eller ligge et ekstra smukt sted. I det sidst opgjorte kvartal blev der solgt 41 Ejerlejligheder i 2900, Hellerup. Det er så tilpas mange boligsalg at kvadratmeterprisen er velbestemt. Vurderingen antager at lejligheden er en gennemsnitsbolig ift andre lejligheder i postnummeret.




Salgsjusteret kvadratmeterpris

Der er ikke registreret salg på boligen Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup siden 1992.

Den salgsjusterede prisvurdering kan derfor ikke udregnes.

Udbudspriser i 2900 Hellerup

Udbudspriser på omkringliggende lejligheder i 2900 Hellerup kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Sofievej 3, 3. th. Der er p.t. 47 lejligheder til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.

Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 47 lejligheder, der p.t. er til salg i 2900 Hellerup.

Kvadratmeterpriserne varierer fra 46,276 til 170,233 kr/m2, med et gennemsnit på 101,435 kr/m2 og en median på 94,062 kr/m2 (medianprisen er generelt mere brugbar fordi gennemsnittet kan være påvirket af nogle få boliger med ekstreme priser). - Se alle boligerne her »

Hvis Sofievej 3, 3. th, 2900 Hellerup svarer til gennmsnits-lejligheder i postnummeret vil en forventet udbudspris være

Estimeret pris = 84 m2 x 94,062 kr/m2 x 0.95 = 7.506.147 kr
(Vægtet areal) x (Median af m2-udbudspriser for lejligheder i 2900 Hellerup) x 0.95 (afslag på gns. 5 procent)

gns. m2 udbudspris for 47 Ejerlejligheder til salg i 2900 Hellerup
7.506.147 kr.
Note: Vurderingen er i overensstemmelse med de to andre uafhængige vurderinger, der er inkluderet i vores Dingestimat. Det tyder på en beliggenhed, herlighedsværdi og kvalitet af lejligheden på Sofievej 3, 3. th er på niveau med de 47 lejligheder, der p.t. er til salg i 2900 Hellerup. Vurderingen er dog stadig 21 procent højere end vores dingestimat (6.167.000 kr), hvilket måske kan tilskrives ejendomsmægleres optimistiske udbudsvurderingspriser.