Gniben 4 4592 Sejerø

Ikke til salg
Søger du information til professionel brug?
Denise Siden består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata

Kort om boligen

Gniben 4, 4592 Sejerø
Luftfoto fra 2021
Se flere luftfotos
Ikke til salg

Estimeret salgspris

1.230.614 kr.

Se BoIQ's AI vurdering, samt syv andre vurderinger på adressen.

Sidste salgspris

165.000 kr.

Solgt 30. dec. '99

Boligtype

Villa

Værelser

5

Boligareal

205 m²

Grundstørrelse

4.171 m²

Energimærke

-

Grundskyld

9.907 kr.

Muligheder på adressen

Annonce
Beskrivelse

Villaen på Gniben 4 i Sejerø er opført i 1900 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 205 m².

Ejendommen ligger i Kalundborg Kommune og tilhører skoledistriktet Sejerø Skole. De nærmeste naboer er typisk Seniorfamilier i det åbne land.

Muligheder på adressen

Annonce

Sundhed

I denne sektion

Radon

Gniben 4, 4592 Sejerø

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for villaen på Gniben 4, 4592 Sejerø til at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav
Lav
Middel
Høj
Meget høj
Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Bjergsted Kommune registreret 29 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 51 undersøgte boliger.

Det betyder, at 57 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en relativt høj andel, og boligejere/boligkøbere af villaen på Gniben 4 bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko – bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Villaen på Gniben 4, 4592 Sejerø ligger i den tidligere Bjergsted kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 9 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 100 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 53 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Bjergsted i radonklasse 2, som er den tredjelaveste klassificering og indebærer at ca. 1%-3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere.

Under Gniben 4, 4592 Sejerø består underlaget af moræneler, som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Se Geologi og Geoteknik.

Byggeår

Ejendommen Gniben 4, 4592 Sejerø er opført i 1900 og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

Se Boligoplysninger.

Bygningen

Gniben 4, 4592 Sejerø er uden registreret kælder. Bygninger uden kælder har øget risiko for radonindsivning direkte i stueplanet.

Radonsikring af boligen
Annonce

Hvis du vil være sikker på, at radonniveauet i din bolig ligger under Sundhedsstyrelsens grænseværdi på 100 Bq/m³, bør du få foretaget en radonmåling.

I samarbejde med
Radon-Stop

Har du som ejer af Gniben 4, 4592 Sejerø allerede fået fortaget en radonmåling, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Gniben 4, 4592 Sejerø

Asbest PCB Tungmetal
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Risikovurderingerne er baseret på BBR data

Sidst opdateret den 6. juli 2026

Asbest

Asbest er en fællesbetegnelse for en gruppe mineraler velegnet til isolering og brandsikring. Fibre fra asbestholdige materialer er særdeles sundhedsskadelige på grund af fibrenes beskedne størrelse, men så længe de asbestholdige byggematerialer ikke afgiver fibre til luften, er asbest i bygningen ikke nødvendigvis farlig.

Villaen på Gniben 4 har risiko for Asbest i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Tagmateriale (100.0%)

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.

Villaen på Gniben 4 har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (59.9%), Gulve (57.1%), Fuge (55.4%), Isolering (53.6%), Facade (52.0%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Villaen på Gniben 4 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Gulve (80.4%), Maling (79.6%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Gniben 4, 4592 Sejerø i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Har du som ejer af Gniben 4, 4592 Sejerø fået foretaget målinger af asbest, PCB og/eller tungmetaller, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Sådan læser du resultatet

Grøn prik

Lille risiko

Rød prik

Stor risiko

Prikkens størrelse viser, hvor sikker modellen er i sin vurdering.

Jordforurening

Gniben 4, 4592 Sejerø

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Gniben 4, 4592 Sejerø.

Ingen olietank på grunden

Ifølge BBR er der ikke olietank på villaens grund.

Ingen jordforureninger i nærområdet

Ligesom selve grunden er ren, er der heller ikke registreret andre jordforureninger i en omkreds af 500 meter fra Gniben 4, 4592 Sejerø.

Jordforurening i området

Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring Gniben 4, 4592 Sejerø. De røde områder er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1).

Luftforurening

Gniben 4, 4592 Sejerø

Der kan være problemer med luftforurening på Gniben 4, 4592 Sejerø.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 12,0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 9,5 µg/m3, hvilket er under WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi.

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 18,4 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5.

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0,3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 6.200 partikler per cm3 luft. Det er en relativ lav koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en middelhøj koncentration af brændeovne og pejse i Kalundborg med i gennemsnit 21,4 enheder per km²

Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her

Trafikstøj

Gniben 4, 4592 Sejerø

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Gniben 4, 4592 Sejerø

Støjmålinger (dB)

55-60
60-65
65-70
70-75
> 75

Kortet viser trafikstøj i området omkring Gniben 4, 4592 Sejerø.

Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Gniben 4, 4592 Sejerø om dagen.

Støjtype
Lydstyrke
Større veje
Ingen registreret støj*
Veje i by
Ingen registreret støj*
Større jernbaner
Ingen registreret støj*
Jernbaner i by
Ingen registreret støj*
Større lufthavn
Ingen registreret støj*

(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Hårdhed af drikkevand

Gniben 4, 4592 Sejerø

Ifølge GEUS' kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager villaen på Gniben 4 drikkevand fra Sejerø Vestre Vandværk. Hårdheden var 16.50 dH ved måling i 2023. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.

Blødt ≤ 4 dH
Middelblødt 4-8 dH
Middelhårdt 8-12 dH
Halvhårdt 16.50 dH
Hårdt 18-24 dH
Hårdt 24-30 dH
Meget hårdt > 30 dH

Drikkevandmålinger (dH)

≤ 4
4-8
8-12
12-18
18-24
24-30
> 30

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS' oversigt for Sejerø Vestre Vandværk

Annonce

I denne sektion

Skybrud

Gniben 4, 4592 Sejerø

Der er lav risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Gniben 4, 4592 Sejerø.

Ejendommen ligger ikke i en lavning og overfladevand har mulighed for at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er lav og den hydrauliske ledningsevne er nogenlunde god.

Lavninger

Gniben 4 ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Afløbsløse lavninger

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Gniben 4. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand.

Høj befæstelsesgrad

Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Gniben 4 er 5 procent. Det betyder, at kun ca. 5 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.

Hydraulisk ledningsevne

I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 150 - 200 mm/dag i området omkring Gniben 4. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Grundvand

Gniben 4, 4592 Sejerø

Gniben 4 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.

Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1,7 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0,6 - 2,3 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a.

  1. Usikkerhed på den nummeriske model
  2. Naturlige nedbørsvariationer
  3. Usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1,7 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0,6 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)

Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Gniben 4. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter, og adressen er markeret med markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret. Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl.

I geologisektionen længere nede på siden får du mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer.

Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Gniben 4 ligger i et område hvor det fremtidige grundvandsspejl ikke er modelleret.

Perioden 2071-2100

Gniben 4 ligger i et område hvor det fremtidige grundvandsspejl ikke er modelleret.

Vandløbsoversvømmelse

Gniben 4, 4592 Sejerø

Gniben 4, 4592 Sejerø er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse i forbindelse med forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstigning i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning (100 cm)

Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Gniben 4. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk.

Havvand

Gniben 4, 4592 Sejerø

Gniben 4 ligger i en højde på 4.1 meter over havets overflade.

Havvand på land

Med en placering på mere end 3 meter over havets overflade, er adressen ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser en ekstrem vandstand på 410 centimeter over normalen.

Havvandskort

Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 410 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Gniben 4. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger.

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Gniben 4, 4592 Sejerø

Plantrin 1

Gniben 4, 4592 Sejerø befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Annonce

Boligfakta

I denne sektion

BBR oplysninger

Gniben 4, 4592 Sejerø

Villaen på Gniben 4 i Sejerø er opført i 1900 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 205 m². Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse
Fritliggende enfamiliehus
Boligtype
Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsår
1900
Fredning
-
Ejerforhold
Privatpersoner eller interessentskab
Køkkenforhold
Eget køkken med afløb
Antal etager
1
Antal toiletter
1
Antal badeværelser
1
Antal værelser
5
BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale
Mursten
Tagmateriale
Fibercement herunder asbest
Varmeinstallation
Varmepumpe
Opvarmningsmiddel
Elektricitet
Supplerende varme
Brændeovne og lignende med skorsten
Vandforsyning
Brønd
Afløbsforhold
Mekanisk rensning med nedsivningsanlæg (tilladelse ikke påkrævet)
BBR arealer (Bygning nr. 1) (Der er registreret to andre bygninger på adressen)
Bygning, Samlet areal
169 m²
Boligstørrelse
205 m²
Indbygget udestue
12 m²
Vægtet Areal
215 m²
Andre udvalgte BBR data BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end én bygning

Bygning
Type og opførselsår
Areal
Nr. 2
Udhus opført i 1900
Nr. 3
Udhus opført i 1900
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Gniben 4, 4592 Sejerø i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 9. juni 2026.

Du kan rette BBR-oplysningerne online, hvis du ejer ejendommen (kræver MitID): Ret BBR-oplysninger

Energimærke

Gniben 4, 4592 Sejerø

Det nuværende energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Gniben 4 sidst vi kiggede (18. februar 2020). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Skal boligen sælges, udlejes eller energirenoveres?
Annonce
Energihuset

Få et gyldigt energimærke hurtigt og professionelt hos Energihuset Danmark. Enkel bestilling, skarpe priser og rådgivning hele vejen.

Bestil energimærke
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Gniben 4, 4592 Sejerø i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Sidst opdateret den 18. februar 2020.

Boligopvarmning

Gniben 4, 4592 Sejerø

Den primære opvarmningskilde på Gniben 4, 4592 Sejerø er varmepumpe. Der er desuden Brændeovne og lignende med skorsten på adressen.

Varmeforbrug iflg. energimærkerapport

Vi fandt ikke beregnet varmeforbrug i energimærkerapporten for Gniben 4.

Fjernvarme

Der er desværre ikke endnu mulighed for fjernvarme på Gniben 4.

Bevaringsværdi

Gniben 4, 4592 Sejerø

Kalundborg Kommune har ikke fredet villaen på Gniben 4, 4592 Sejerø eller tildelt den bevaringsværdi.

Manglende bevaringsværdi indikerer naturligvis ikke noget om husets brugsværdi. Den manglende bevaringsværdi kan skyldes at kommunen kun i mindre omfang har registreret bygningers bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Gniben 4

9
8
7
6
5
4
3
2
1
Lav Høj
Lokalplaner og kulturarv

Bevaringsoplysningerne stammer fra Frednings- og Bevaringsregistret (FBB), som er en database over bygningers bevaringsværdi i Danmark. Søg på kulturarv.dk

Internet og Mobildækning

Gniben 4, 4592 Sejerø

Der er gode bredbåndsmuligheder på Gniben 4, 4592 Sejerø, inklusiv fibernet.

5G-internet

Der er mulighed for at få 5G internet på Gniben 4, 4592 Sejerø. 5G internet er uafhængig af lokale udbydere. 5G internet er trådløst, fordi det transmitteres over luften, så du behøver kun en router og et SIM-kort for at oprette forbindelse til en fast base. Opsætningen er nem og kræver ikke en professionel eller haveboremaskine. Du kan installere 5G internet på 5-10 minutter uden hjælp fra eksperter.

Se om du kan få 5G internet på din adresse med 3 Internet
Fibernet

Der er mulighed for Fibernet på Gniben 4, 4592 Sejerø via 9 udbydere : Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, Norlys, Telenor, Telenor , Waoo, YouSee, Yousee. Ifølge Energistyrelsens nationale kortlægning er højest mulige download/upload hastigheder 1000/1000.

Fibernettets største fordel er den høje kapacitet, der udover de meget høje hastigheder også betyder et stabilt internet.

Bredbånd via Kabel-TV (COAX)

Der er ikke registreret mulighed for bredbånd via Kabel-TV (COAX) på Gniben 4. COAX-bredbånd leveres via det samme koaxialkabel som kabel-TV og kan give høje hastigheder. Det er dog ikke tilgængeligt i alle områder.

Kobbernet (xDSL)

Der er ikke registreret mulighed for kobberbredbånd (xDSL) på Gniben 4. xDSL-bredbånd benytter det eksisterende telefonnetværk og er den mest udbredte bredbåndstype i Danmark, selvom det tilbyder lavere hastigheder end fiber og COAX.

Mobildækning

Der er høje vejledende 4G downloadhastigheder 200 på Gniben 4. Mobilnetværket TDC har den bedste dækning på adressen.

TDC
200
3
30
Telia-Telenor
200

Bredbåndsdata stammer fra tjekditnet.dk, som er en offentlig tjeneste finansieret af Energistyrelsen. Du kan se adressens bredbåndsdækning direkte der.

Dokumenter

Gniben 4, 4592 Sejerø

Dokumenter vedrørende Gniben 4. De forskellige attester, servitutter, rapporter og byggesager er centrale hvis du ønsker indsigt i villaens fortid, nutid og fremtid.

Byggesager

Vi har desværre ikke byggesagsdokumenter på villaen.

Servitutter 3

Der er 3 tinglyste servitutter knyttet til villaen. Ældste servitut stammer fra 1904, seneste fra 1982.

Officielle attester

Download energimærkerapport, tingbogsattest, jordforureningsattest og BBR meddelelse direkte fra de offentlige myndigheder.

Planer for området

Vi har ikke fundet planer for villaen på Gniben 4.

Miljøvurderingsrapporter

Vi har ikke fundet miljøvurderingsrapporter for villaen på Gniben 4.

Se flere rapporter for villaen på boligejer.dk eller download BBR meddelelse (PDF) . Note: Nogle rapporter kræver MitID login.

Annonce

Grunden

I denne sektion

Solens Bane

Gniben 4, 4592 Sejerø

En dejlig have er et vigtigt argument for mange boligkøbere. Men hvad med Solen?

Ligger haven nord for huset kan det være problematisk. Er haven østvendt vil der kun være sol om morgenen. Syd -og vestvendte haver er derfor et klart plus i Danmark. For mange boligkøbere er eftermiddags- og aftensol helt afgørende, og ejendommens orientering ift. Solen er derfor en faktor, der afspejler sig i prisen.

Lejlighedskøbere bør også nøje overveje Solen. Lejligheder og eventuel altan, der vender mod nord får begrænset lysindfald.

Med kortet kan du se hvor der er sol og skygge på alle tidspunkter og alle datoer på Gniben 4. Du kan desuden flytte sol/skygge markøren og undersøge sol/skygge ift. træer og andre bygninger.

Solens bane

Geologi

Gniben 4, 4592 Sejerø

Jordarten under Gniben 4, 4592 Sejerø er Moræneler.

Moræneler er den mest almindelige jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Det aflejredes under en af de Pleistocæne istider.

Moræneler er en sandet og siltet ler med spredte store sten og blokke, typisk i brunlige til blå-grå farver afhængigt af kalkindholdet.

Moræneler anses generelt for en bæredygtig jordart, men fedt moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvilket kan medføre sætningsskader på bygninger.

Moræneler er næsten uigennemtrængeligt for vand. Ved kraftig regn vil nedbøren strømme på overfladen, hvilket øger risikoen for oversvømmelse.

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Foto: P.R. Jakobsen, GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Gniben 4

Den nærmeste overfladenære boring ligger 245 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Sejerø Vestre Vandværk. Boringen blev afsluttet 5. september 1968. Du kan finde mere information i borerapporten 189. 39

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Gniben 4.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
245
Vandforsyningsboring
13
318
Vandforsyningsboring
12
326
Vandværksboring
11.5
328
Vandværksboring
11
329
Vandværksboring
37
332
Vandværksboring
11.8
337
Vandforsyningsboring
10.5
394
Vandforsyningsboring
13.5
397
Vandforsyningsboring
25
401
Brønd

Luftfoto

Gniben 4, 4592 Sejerø

Seneste luftfoto

Seneste luftfoto af Gniben 4, 4592 Sejerø. Matriklen er markeret med den grønne polygon.

Annonce

Økonomi

I denne sektion

Ejendomsvurdering

Gniben 4, 4592 Sejerø

Hæftelser

Gniben 4, 4592 Sejerø

Ejendommen Gniben 4, 4592 Sejerø har en enkelt hæftelse på 728.000 kr.

Realkreditpantebrev

Et realkreditpantebrev tinglyses når der optages et realkreditlån. Det er et gældsbrev, hvor køber erkender at skylde det tinglyste beløb til realkreditinstituttet.

Dato
27. Oct, 2014
Prioritet
4
Type
realkreditpantebrev
Hovedstol
728.000 kr.
Rentesats
2.5 %
Rentetype
fast
Kreditorer
TOTALKREDIT A/S
Note
Den tinglyste rente er fornuftig.
Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 5. april 2025 Vis på tinglysning.dk

Annonce

Lokalområdet

I denne sektion

Naboerne

Gniben 4, 4592 Sejerø

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Gniben 4 er seniorfamilier i det åbne land, d.v.s. conzoom®-typen Grønne Fingre.

Grønne Fingre

Grønne Fingre

seniorfamilier i det åbne land

Par og enlige over 50
Bor i ældre huse
Middel købekraft
Glade for havearbejde
Lystfisker
Sælger og køber gerne brugte varer
Geodemografi

Langt størstedelen med Grønne fingre er fra 50 år og op. Der er lige mange enlige og par, men næsten ingen har hjemmeboende børn. En tredjedel har klaret sig med folkeskolen, men et større antal har taget en erhvervsfaglig uddannelse, som de har brugt til erhverv knyttet til lokalområdet.

Grønne fingre har ikke mange penge mellem hænderne. Men de forstår at få dem til at række og mange har bygget en fornuftig formue op i deres ejerboliger.

Boligen er for de fleste et enfamiliehus og for andre et stuehus til en nedlagt landbrugsejendom. Det er en ældre bolig på 130 m² eller mere, som ligger i det åbne land. Der er langt til alting, så Grønne fingre har som andre på landet mindst en bil til rådighed.

Adfærd, livsstil og holdninger

Grønne fingre lever et afslappet seniorliv med jord under neglene fra det havearbejde, som de fornøjer sig med i stor stil. De er også glade for gør-det-selv arbejde og for at tage på fisketur. Når de ikke er udenfor, hygger de sig indenfor med håndarbejde og hjemmebag.

Livet leves med det nære for øje. De interesserer sig for egns- og lokalspørgsmål og læser lokalavisen. Ro finder mange i kirken.

Fysisk aktivitet er sjældnere, da kun halvdelen får dyrket motion på ugentlig basis. De, der gør, foretrækker ofte svømning eller badminton.

Idényt og Samvirke finder man ofte på stuebordet. De bytter sig gerne til ugeblade og nyder at læse novellerne.

Hverdagsindkøbene klarer de i den lokale Spar, Lidl eller Brugsen.

Internettet brug de til guloggratis.dk eller dba.dk, hvor de gerne gør en god handel.

Rigtig mange foretrækker at holde ferie i Danmark.

Der er flest Traditionelle-individorienterede, dernæst Traditionelle-fællesskabsorienterede og Traditionelle med Grønne fingre.

Ved det seneste valg stemte flest på Dansk Folkeparti, men Venstre nød også god opbakning.

Valgdata

Gniben 4, 4592 Sejerø

Vi har ikke valgdata for Gniben 4.

Risiko for indbrud

Gniben 4, 4592 Sejerø

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Gniben 4, 4592 Sejerø at være lav.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav Rang 1-10
Lav Rang 11-25
Mellem Rang 26-60
Høj Rang 61-90
Meget høj Rang 91-98
Historiske data

Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2008 med 222 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit i Kalundborg Kommune faldet med 81%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 33% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.

Anmeldte indbrud pr. 1.000 husstande

Skoledistrikt

Gniben 4, 4592 Sejerø

Gniben 4 hører under skoledistriktet Sejerø. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Sejerø Skole.

Sejerø Skole
Sejerø Skole

Sejerø Skole

Nordbyvej 3 i Kalundborg Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
7. klasse
Gennemsnitlig trivsel
3.64
Afstand
2,38 km

Annonce

Hvor langt er der til nærmeste...?

Risikovirksomhed

Foreningen af Danske Olieberedskabslagre - S1 Ubberup

Kolonne 2

Afstand

24,69 km

Vindmølle

Højde: 18.6 m.

Kapacitet: 19 kW

Afstand

2,00 km

Mobilmast

Gniben 1D 4592 Sejerø

Afstand

416 meter

Apotek

Asnæs Apotek

Afstand

27,02 km

Dagligvare

Afstand

2.947 m

Renseanlæg

SEJERØ RENSEANLÆG

Afstand

2,56 km

Daginstitution

Sejerø Børnehus

Nordbyvej 3

Afstand

2.378 m

Annonce

DinGeo Oversigter

I denne sektion

Stamoplysninger

Gniben 4, 4592 Sejerø

Geografiske koordinater 55.90015537488559°N, 11.105266356650812°Ø
Adressens Id 0a3f50ac-8c5a-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f5082-7bc5-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 2455846

Opslagsstatistik

Gniben 4, 4592 Sejerø

26 visninger

Der har i alt været 26 DinGeo-visninger af Gniben 4. Dagen med flest opslag er indtil videre 10. juli 2023.

copenhagen

Adressen er mest populær i copenhagen, hvorfra der er foretaget 10 opslag. Det svarer til 38 procent af alle opslag.

Forside

Med 18 sidevisninger er forsiden (sundhed, oversvømmelse, lokalområdet, o.s.v.) de data der er vist flest gange.

Gniben 4, 4592 Sejerø