DinGeo — i hele Danmark

Ejendomsvurderinger
Ankergade 4, . , 5000 Odense C

Dingestimat

3.460.098kr.

1.751.128 kr. - 4.889.000 kr.

Seneste salgspris

1.050.000 kr.

23. juni 2016

BoIQ Vurdering

3.512.060
Udregnet med AI
Mere info

Salgsvurdering

Geomatic AVM

3.004.643
Mere info

Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

4.889.000
Mere info

Boligas vurderingsrapport

Den offentlige ejendomsvurdering

2.150.000
Mere info

Realkreditrådets kvadratmeter-priser

4.221.920
Mere info

Salgsjusteret kvadratmeter-priser

1.751.128
Mere info

Udbudspris i postnummeret

4.691.936
Mere info

En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle syv vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.

En realistisk ejendomsvurdering af villaen på Ankergade 4 ligger sandsynligvis i intervallet fra 1,8 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris) til 4,9 mio. kr (Skats foreløbige vurdering).

Få gratis salgsvurdering

Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du villaen på Ankergade 4 bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Odense C

Annonce icon

external link

Computerberegnede ejendomsvurderinger
Ankergade 4, . , 5000 Odense C

Nedenfor gennemgås information om de syv uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af villaen på Ankergade 4, der ligger til grund for vores dingestimat på 3.460.000 kr.

Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »


AI-vurdering

BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »

Vores seneste model "Property_Value_Prediction_4.8" vurderer, at salgsprisen for Ankergade 4, . , 5000 Odense C i dag vil være 3.512.060 kr. Vurderingen har en middel estimeret træfsikkerhed. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt

AI vurdering fra BoIQ
3.512.060 kr.
Note: Vores AI vurdering er i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Den gode overensstemmelse mellem dingestimat og AI vurderingen tyder på at Ankergade 4 er en bolig, der pålideligt kan vurderes via computermodeller. AI vurderingen er 1 procent højere end vores dingestimat.
Søger du denne information til professionel brug?
Læs mere her

Salgsvurdering af ejendomsmægler

Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af villaen på Ankergade 4 og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »

Ejendomsmæglerens salgsvurdering

Geomatic AVM ejendomsvurdering

Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »

AVM er bedst-i-test og vurderingen 3,00 mio. kr. er derfor vores bedste bud på en individuel computerberegnet ejendomsvurdering. En historisk analyse af adressens AVM vurderinger indikerer, at villaen har haft en positiv udvikling, med en vurdering, der over de sidste godt 7 år er vokset gennemsnitlig 19.645 kr. månedligt.

Geomatic AVM
3.004.643 kr.
Note: AVM vurderingen er i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Den gode overensstemmelse mellem dingestimat og AVM tyder på at Ankergade 4 er en bolig, der pålideligt kan vurderes via computermodeller. AVM vurderingen er 13 procent lavere end vores dingestimat.




Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

Vurderingsstyrelsens har offentliggjort den foreløbige ejendomsvurdering for Ankergade 4, . , 5000 Odense C. Vurderingsstyrelsen anslår her, at ejendomsværdien er: 4.889.000 kr. og grunden er vurderet til 1.778.000 kr. Find mere information om Vurderingsstyrelsens vurdering af Ankergade 4, . , 5000 Odense C på Vurderingsportalen ».

IT systemet bag Vurderingsstyrelsen computerberegnede vurderinger har kostet mere end fire milliarder kroner at udvikle. Ikke desto mindre er det en god ide at forholde sig kritisk til de nye vurderinger, på samme måde som de andre uafhængige vurderinger vist på denne side.
Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering
4.889.000 kr.
Note: Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering er statistisk set i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Vurderingen er dog 41 procent højere end vores dingestimat (3.460.098 kr).

! Boliga Vurderingsrapport

Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.

Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »

Boliga Vurderingsrapport
ikke tilgængelig




Den offentlige ejendomsvurdering

På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.

Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af villaen på Ankergade 4 i Odense C er 2.150.000 kr (år 2022). Grunden på 640 m2 er vurderet til 386.100 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 19.947 kr og en grundskyld på 8.108 kr.

Det nye offentlige vurderingssystem har vurdereret Ankergade 4, . , 5000 Odense C.

Den offentlige ejendomsvurdering
2.150.000 kr.
Note: Den offentlige ejendomsvurdering er 37 procent lavere end vores dingestimat, men statisk set i overensstemmelse med de seks andre uafhængige som vi har udvalgt vurderinger på adressen.




Realkreditrådets kvadratmeterpriser

Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.

Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5000 Odense C i perioden fra 1992 frem til og med første kvartal 2026.


Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5000 Odense C ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.

Den mest recente kvadratmeterpris (første kvartal 2026) er 26.387 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 43 frie handler af Parcel-/rækkehuse. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 43 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).

Villaen på Ankergade 4, . , 5000 Odense C har et vægtet areal på 160 m². Hvis Ankergade 4, . , 5000 Odense C er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være

Estimeret pris = 160 m2 x 26.387 kr/m2 = 4.221.920 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i første kvartal 2026)

Realkreditrådets m2-priser for Parcel-/rækkehuse i 5000 Odense C
4.221.920 kr.
Note: Vurderingen er statistisk set i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger og indgår derfor i dingestimat. Den simple vurdering er dog stadig 22 procent højere end vores dingestimat (3.460.000 kr). I det sidst opgjorte kvartal blev der solgt 43 Parcel-/rækkehuse i 5000, Odense C. Det er så tilpas mange boligsalg at kvadratmeterprisen er velbestemt. Vurderingen antager at villaen er en gennemsnitsbolig ift andre villaer i postnummeret.




Salgsjusteret kvadratmeterpris

Baseret på tidligere salg af Ankergade 4, . , 5000 Odense C kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig villa i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i tredje kvartal 2016 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.

Villaen på Ankergade 4, . , 5000 Odense C er solgt en gang siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 4. juli 2016 ved almindeligt frit salg til 1.050.000 kr. I følge BBR er villaen ombygget i 2017; Eventuelle arealudvidelser eller forbedringer ved denne ombygning indgår ikke i den salgsjusterede ejendomsvurdering.

SalgsdatoHandelsformPris, kr
4. juli 2016Almindeligt frit salg1.050.000
Tabel 1. Tidligere salg af villaen på Ankergade 4, . , 5000 Odense C

Tabel 1 viser salgsprisen for det sidste salg. På Figur 2 er salget markeret med en rød stjerne. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 160 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.


Figur 2. Salgspris for Ankergade 4 ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5000 Odense C (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 160 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i tredje kvartal 2016 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: første kvartal 2026, y: 1.751.128 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering

Det seneste salg på Ankergade 4, . , 5000 Odense C var i tredje kvartal 2016. Salgsprisen 1.050.000 kr. var 59 procent lavere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 59 procent lavere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.

Estimeret pris = 160 m2 x 26,387 kr/m2 x 0.41 = 1.751.128 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i første kvartal 2026) x (forhold mellem salgspris og RKR ved seneste salg i tredje kvartal 2016)

Salgsjusteret m2-pris for Parcel-/rækkehuse i 5000 Odense C
1.751.128 kr.
Note: Vurderingen er i overstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger. Den salgsjusterede vurdering er dog stadig 49 procent lavere end vores dingestimat (3.460.000 kr). Det skyldes sandsynligvis den BBR-registrerede ombygning i 2017, der blev foretaget efter det seneste salg i tredje kvartal 2016. Den salgsjusterede vurdering skal derfor tolkes med dette forbehold.

Udbudspriser i 5000 Odense C

Udbudspriser på omkringliggende villaer i 5000 Odense C kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Ankergade 4. Der er p.t. 13 villaer til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.

Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 13 villaer, der p.t. er til salg i 5000 Odense C.

Kvadratmeterpriserne varierer fra 21,666 til 54,648 kr/m2, med et gennemsnit på 33,875 kr/m2 og en median på 30,868 kr/m2 (medianprisen er generelt mere brugbar fordi gennemsnittet kan være påvirket af nogle få boliger med ekstreme priser). - Se alle boligerne her »

Hvis Ankergade 4, . , 5000 Odense C svarer til gennmsnits-villaer i postnummeret vil en forventet udbudspris være

Estimeret pris = 160 m2 x 30,868 kr/m2 x 0.95 = 4.691.936 kr
(Vægtet areal) x (Median af m2-udbudspriser for villaer i 5000 Odense C) x 0.95 (afslag på gns. 5 procent)

gns. m2 udbudspris for 13 Villaer til salg i 5000 Odense C
4.691.936 kr.
Note: Vurderingen er i overensstemmelse med de seks andre uafhængige vurderinger, der er inkluderet i vores Dingestimat. Det tyder på en beliggenhed, herlighedsværdi og kvalitet af villaen på Ankergade 4 er på niveau med de 13 villaer, der p.t. er til salg i 5000 Odense C. Vurderingen er dog stadig 35 procent højere end vores dingestimat (3.460.000 kr), hvilket måske kan tilskrives ejendomsmægleres optimistiske udbudsvurderingspriser.