5.907.057kr.
2.003.519 kr. - 12.071.192 kr.
4.200.000 kr.
26. august 1999
En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle fire vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.
En realistisk ejendomsvurdering af lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th ligger sandsynligvis i intervallet fra 2,0 mio. kr (Realkreditrådets kvadratmeterpriser) til 12,1 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris).
Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Odense C
Nedenfor gennemgås information om de fire uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th, der ligger til grund for vores dingestimat på 5.907.000 kr.
Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »
BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »
AI modellen har desværre svært ved at finde en veldefineret ejendomsvurdering på Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt
Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »
Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »
Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.
Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.
Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th i Odense C er 7.500.000 kr (år 2022). Grunden på 380 m2 er vurderet til 489.100 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 0 kr og en grundskyld på 0 kr.
Det nye offentlige vurderingssystem har i følge vores data ikke endnu vurdereret Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C.
Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.
Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Ejerlejligheder i postnummer 5000 Odense C i perioden fra 1992 frem til og med fjerde kvartal 2025.
Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Ejerlejligheder i postnummer 5000 Odense C ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.
Den mest recente kvadratmeterpris (fjerde kvartal 2025) er 25.361 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 102 frie handler af Ejerlejligheder. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 102 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).
Lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C har et vægtet areal på 79 m². Hvis Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være
Estimeret pris = 79 m2 x 25.361 kr/m2 = 2.003.519 kr
Baseret på tidligere salg af Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig lejlighed i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i tredje kvartal 1999 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.
Lejligheden på Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C er solgt en gang siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 26. august 1999 ved almindeligt frit salg til 4.200.000 kr.
| Salgsdato | Handelsform | Pris, kr |
|---|---|---|
| 26. august 1999 | Almindeligt frit salg | 4.200.000 |
Tabel 1 viser salgsprisen for det sidste salg. På Figur 2 er salget markeret med en rød stjerne. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 79 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.
Figur 2. Salgspris for Bangs Boder 26, 2. th ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Ejerlejligheder i postnummer 5000 Odense C (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 79 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i tredje kvartal 1999 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: fjerde kvartal 2025, y: 12.071.192 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering
Det seneste salg på Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C var i tredje kvartal 1999. Salgsprisen 4.200.000 kr. var 502 procent højere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 502 procent højere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.:
Estimeret pris = 79 m2 x 25,361 kr/m2 x 6.02 = 12.071.192 kr
Udbudspriser på omkringliggende lejligheder i 5000 Odense C kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Bangs Boder 26, 2. th. Der er p.t. 38 lejligheder til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.
Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 38 lejligheder, der p.t. er til salg i 5000 Odense C.
Hvis Bangs Boder 26, 2. th, 5000 Odense C svarer til gennmsnits-lejligheder i postnummeret vil en forventet udbudspris være
Estimeret pris = 79 m2 x 27,362 kr/m2 x 0.95 = 2.053.518 kr