897.600kr.
805.296 kr. - 1.099.447 kr.
730.000 kr.
28. februar 2005
En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle seks vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.
En realistisk ejendomsvurdering af villaen på Klitten 9 ligger sandsynligvis i intervallet fra 0,8 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris) til 1,1 mio. kr (Geomatics AVM ejendomsvurdering).
Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du villaen på Klitten 9 bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Struer
Nedenfor gennemgås information om de seks uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af villaen på Klitten 9, der ligger til grund for vores dingestimat på 897.599 kr..
Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »
BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »
AI modellen har desværre svært ved at finde en veldefineret ejendomsvurdering på Klitten 9, . , 7600 Struer. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt
Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af villaen på Klitten 9 og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »
Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »
AVM er bedst-i-test og vurderingen 1,10 mio. kr. er derfor vores bedste bud på en individuel computerberegnet ejendomsvurdering. En historisk analyse af adressens AVM vurderinger indikerer, at villaen har haft en positiv udvikling, med en vurdering, der over de sidste godt 9 år er vokset gennemsnitlig 3.513 kr. månedligt.
Vurderingsstyrelsens har offentliggjort den foreløbige ejendomsvurdering for Klitten 9, . , 7600 Struer. Vurderingsstyrelsen anslår her, at ejendomsværdien er: 869.000 kr. og grunden er vurderet til 289.000 kr. Find mere information om Vurderingsstyrelsens vurdering af Klitten 9, . , 7600 Struer på Vurderingsportalen ».
IT systemet bag Vurderingsstyrelsen computerberegnede vurderinger har kostet mere end fire milliarder kroner at udvikle. Ikke desto mindre er det en god ide at forholde sig kritisk til de nye vurderinger, på samme måde som de andre uafhængige vurderinger vist på denne side.Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.
Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.
Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af villaen på Klitten 9 i Struer er 820.000 kr (år 2022). Grunden på 2.752 m2 er vurderet til 169.900 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 3.546 kr og en grundskyld på 3.584 kr.
Det nye offentlige vurderingssystem har vurdereret Klitten 9, . , 7600 Struer.
Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.
Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Parcel-/rækkehuse i postnummer 7600 Struer i perioden fra 1992 frem til og med første kvartal 2026.
Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 7600 Struer ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.
Den mest recente kvadratmeterpris (første kvartal 2026) er 6.663 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 29 frie handler af Parcel-/rækkehuse. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 29 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).
Villaen på Klitten 9, . , 7600 Struer har et vægtet areal på 127 m². Hvis Klitten 9, . , 7600 Struer er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være
Estimeret pris = 127 m2 x 6.663 kr/m2 = 846.201 kr
Baseret på tidligere salg af Klitten 9, . , 7600 Struer kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig villa i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i første kvartal 2005 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.
Villaen på Klitten 9, . , 7600 Struer er solgt en gang siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 28. februar 2005 ved almindeligt frit salg til 730.000 kr.
| Salgsdato | Handelsform | Pris, kr |
|---|---|---|
| 28. februar 2005 | Almindeligt frit salg | 730.000 |
Tabel 1 viser salgsprisen for det sidste salg. På Figur 2 er salget markeret med en rød stjerne. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 127 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.
Figur 2. Salgspris for Klitten 9 ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 7600 Struer (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 127 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i første kvartal 2005 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: første kvartal 2026, y: 805.296 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering
Det seneste salg på Klitten 9, . , 7600 Struer var i første kvartal 2005. Salgsprisen 730.000 kr. var 5 procent lavere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 5 procent lavere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.
Estimeret pris = 127 m2 x 6,663 kr/m2 x 0.95 = 805.296 kr
Udbudspriser på omkringliggende villaer i 7600 Struer kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Klitten 9. Der er p.t. 79 villaer til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.
Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 79 villaer, der p.t. er til salg i 7600 Struer.
Hvis Klitten 9, . , 7600 Struer svarer til gennmsnits-villaer i postnummeret vil en forventet udbudspris være
Estimeret pris = 127 m2 x 7,838 kr/m2 x 0.95 = 945.654 kr