DinGeo — i hele Danmark

Fenstenvej 16, 8300 Odder

Stuehuset på Fenstenvej 16 i Odder er opført i 1880 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 178 m2.

Ejendommen ligger i Odder Kommune og tilhører skoledistriktet Gylling Skole & Børnehus. De nærmeste naboer er typisk Børnerige yngre familier i det åbne land.

Annonce
Tjek dine forsikringer på 3 minutter og få 10% eksklusiv DinGeo-rabat hos Forsia Forsikring.ForsiaTjek

Boligen kan få 5G-internet. Se mere herlink

Energiforbedr boligen og se besparelser på elregningen – få en gratis beregninglink


Matrikelkort Fenstenvej 16

Luftfoto af Fenstenvej 16, 8300 Odder. Matriklen er markeret med den grønne polygon. Se skråfotos her »

Se flere fotos

Bemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.



Annonce

Få en gratis og uforpligtende salgsvurdering fra Nybolig Odder






Sundhed — Fenstenvej 16, 8300 Odder

Radon

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for stuehuset på Fenstenvej 16, 8300 Odder til at være middel.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavRadonrisiko Lav Radonrisiko Middel Radonrisiko Høj Radonrisiko Meget højRadonrisiko

Der er forhøjet risiko for radon i indeklimaet. Ifølge vores oplysninger er der ikke endnu installeret et RadonSug i ejendommen.


Har du som ejer af Fenstenvej 16 allerede fået fortaget en radonmåling og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk



!Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Odder Kommune registreret 25 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 91 undersøgte boliger. Det betyder, at 27 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en moderat andel, men stadig vigtigt at både boligejere og boligkøbere i Odder Kommune tager risiko for radonforurening alvorligt.

!Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko — bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Stuehuset på Fenstenvej 16, 8300 Odder ligger i den tidligere Odder kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 12 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 110 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 50 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Odder i radonklasse 2, som er den tredjelaveste klassificering og indebærer at ca. 1%-3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

!Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere. Under Fenstenvej 16, 8300 Odder består underlaget af moræneler (Se Geologi og Geoteknik), som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

!Byggeår

Ejendommen Fenstenvej 16, 8300 Odder er opført i 1880 (Se Boligoplysninger) og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

!Bygningen

Fenstenvej 16, 8300 Odder er uden registreret kælder. Bygninger uden kælder har øget risiko for radonindsivning direkte i stueplanet.

Radon i danske boliger
Der er middelhøj risiko for Radon på Fenstenvej 16, 8300 Odder.

Mere info om Radon:

Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.


Læs mere om Radon her »

Se radonkort


Datakilder:
Radon
Sundhedsstyrelsen: Radon i danske boliger, 2001
Sundhedsstyrelsen: Kort over radon i Danmark
Aalborg Universitet: BUILD Rapport 2022:14
Ingeniøren: Interaktivt radon-kort
Realdania: Radonfrit hjem
Geologi
GEUS: Jordartskort over Danmark
Bygningsdata
Datafordeleren: Bygnings- og Boligregistret (BBR)


Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Risiko for sundhedsskadelige stoffer i bygning
Fenstenvej 16

Asbest PCB TM
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Tabelforklaring:
Grøn markerer lille risiko ( ) og rød stor risiko ( ) for sundhedsskadelige stoffer (Asbest, PCB og tungmetaller) i de forskellige bygningsdele. Størrelsen angiver sandsynligheden for at den kunstige intelligens har ret (vurderet ud fra de mange tusinde træningsdata).

Bemærk, at risikovurderingen er baseret på en statistisk model og den udtrykker derfor sandsynlighed frem for egentlige målinger fra boligen.

Asbest

Ifølge Machine Learning- algoritmen har stuehuset på Fenstenvej 16 ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

!PCB

PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.

Stuehuset på Fenstenvej 16 har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (60.7%), Fuge (56.7%), Facade (53.5%), Gulve (52.9%), Isolering (52.8%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

!Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Stuehuset på Fenstenvej 16 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (84.7%), Gulve (62.2%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Risikovurderingerne er baseret på BBR data - sidst opdateret den 28 maj, 2026
Se adressens BBR data


Mere info om sundhedsskadelige stoffer i byggematerialer:

Baseret på data fra flere årtiers bygningskemiske undersøgelser er der udviklet en machine learning-algoritme, der kan forudsige risiko for miljø- og sundhedsskadelige stoffer i danske bygninger. Modellen måler risici ud fra byggematerialer, byggeår og andre BBR-data. Det professionelle værktøj, som er udviklet af Niras, benyttes her på DinGeo.

De miljø- og sundhedsskadelige stoffer i bygningsdelene kan være afgørende for et godt indeklima og din sundhed. Det er en risikofaktor som alle boligejere og boligkøbere bør tage aldeles alvorligt.

Læs mere her »

Datakilder:
Niras og BBR

Jordforurening

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Fenstenvej 16, 8300 Odder.

Ingen olietank på grunden

I følge BBR er der ikke olietank på stuehusets grund.

!Jordforurening i nærområdet

Selvom der ikke er registreret jordforurening på stuehusets grund, så er det stadig værd at bide mærke i, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er en jordforureninger. Det er et trods alt begrænset antal. Blandt det totale antal jordforureninger er ingen egentlige jordforureninger (type V2), mens en er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).

Jordforureningskort på Fenstenvej 16, 8300 OdderKortet ovenfor viser jordforurening i området omkring matriklen 7a-Fensten By, Gosmer, der hører til Fenstenvej 16, 8300 Odder. De røde omrader er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1). - Åbn stort kort

Jordforureningsattest

Download en officiel jordforureningsattest for Fenstenvej 16, 8300 Odder. Tryk på knappen og en PDF-fil vil blive dannet via Danmarks Miljøportal.

Download Jordforureningsattest

Mere info om jordforurening:

Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Desuden er der i Danmark omkring 200.000 sløjfede olietanke, der udgør en væsentlig risiko for uregistreret jordforurening af specielt parcelhusgrunde.

Ved boligkøb skal du altid tjekke jordforurening og olietank. Olietank bør være registreret i BBR.

Læs mere om jordforurening her »
Læs mere om olietanke her »

Se Jordforureningskort

Datakilder:
Danmarks Miljøportal

Mulige jordforureninger (V1) tæt på Fenstenvej 16, Odder
LokalitetsnummerAfstand (meter)Mere info
Fenstenvej 23 , 8300 Odder
lok. nr. 727-00355
406

Tabellen viser potentielle jordforureninger, der endnu ikke er undersøgt i detaljer (typen V1), som ligger i området omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder.
Afstand angiver afstanden i meter fra Fenstenvej 16 til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Adressens jordforureningsdata er sidst opdateret 06 april, 2026. - opdater

Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Midtjylland



Luftforurening

Udendørs luftkvalitet på Fenstenvej 16, 8300 Odder er gennemgående god.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 9.0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 9.7 µg/m3, hvilket er under WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 16.7 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0.3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 6300 partikler per cm3 luft. Det er en relativ lav koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Odder med i gennemsnit 19.6 enheder per km² - Se de landsdækkende variationer på kort »


Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her »

Mere info om Luftforurening:

Luftforurening menes at være skyld i ca. 6.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark. Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med 6-9 måneder. Hertil kommer astma og andre følgesygdomme af luftforurening, der nedsætter livskvalitet.

Læs mere om Luftforurening her »

Se Luftforureningskort

Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej

Trafikstøj

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Fenstenvej 16, 8300 Odder

Støjmålinger (dB)


55-60
55-60 dB
60-65 dB
60-65 dB
65-70 dB
65-70 dB
70-75 dB
70-75 dB
Over 75 dB
Over 75 db

Trafikstøjkort på Fenstenvej 16, 8300 OdderKortet viser trafikstøj i området omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder. - Åbn stort kort


Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Fenstenvej 16, 8300 Odder om dagen:

StøjtypeLydstyrke
Større veje ingen registreret støj (*)
Veje i byingen registreret støj (*)
Større jernbaneringen registreret støj (*)
Jernbane i byingen registreret støj (*)
Større lufthavningen registreret støj (*)
(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Mere info om Trafikstøj:

Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »

Se Støjkort

Datakilder:
Miljøstyrelsen

Hårdhed af drikkevand

Ifølge GEUS’ kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager stuehuset på Fenstenvej 16 drikkevand fra Kildepladsen Troldbjerg, Fensten. Hårdheden var 20.90 dH ved måling i 2022. Det betyder at drikkevandet på adressen er hårdt.

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS’ oversigt for Kildepladsen Troldbjerg, Fensten.

Mere info om hårdhed af drikkevand:

Hårdt drikkevand medfører tilkalkning af elkedler, vaskemaskiner og toiletter og øget forbrug af vaske- og rengøringsmidler. Hårdt vand har ingen kendt skadelig effekt på helbredet. Læs mere om drikkevandets hårdhed her »

Se Hårdhedskort

Datakilder - GEUS:

Almene vandværkers forsyningsområder »
Open access nationwide data sets for drinking water hardness at public waterworks and their water supply areas in Denmark »



Risiko for oversvømmelse — Fenstenvej 16, 8300 Odder

Ekstrem regn

Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Fenstenvej 16, 8300 Odder.

Ejendommen ligger ikke i en lavning og befæstelsesgraden er lav, men overfladevand har alligevel svært ved at sive ned i jorden fordi den hydrauliske ledningsevne er dårlig.

Lavninger

Fenstenvej 16, 8300 Odder ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Ekstrem regn på Fenstenvej 16, 8300 OdderRisiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand. - Åbn stort kort
Lav befæstelsesgrad
Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder er 20 procent. Det betyder, at kun cirka 20 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand i at sive ned i jorden.
!Hydraulisk ledningsevne
I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en lav hydraulisk ledningsevne på < 50 mm/dag i området omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun meget langsomt trænge ned i jorden.

Mere info om risiko for oversvømmelse ved skybrud:

Skybrud er meget voldsomme regnbyger, der forårsager oversvømmelse af kloakker og tagrender. Risiko for oversvømmelser kan have indflydelse på huspriser, forsikringspræmier og kloakafledningsafgifter. Inden et boligkøb er det derfor en god ide, at overveje risikoen for oversvømmelse ifm skybrud. Læs mere om skybrud her »

Bemærk venligst, at kortet ikke tager højde for kloakering, nedsivning og grøfter, som vandet eventuel kunne komme væk igennem. Det er udelukkende regnvand.

Lavningskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Grundvand

Fenstenvej 16 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.
!Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1.7 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0.4 - 3.7 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a. (1) usikkerhed på den nummeriske model, (2) naturlige nedbørsvariationer og (3) usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1.7 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0.4 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)
Fenstenvej 16, 8300 Odder


Grundvandsdybder på Fenstenvej 16Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Fenstenvej 16. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter og adressen er markeret med markør markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret (i geologisektionen længere nede på siden kan du få mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer). Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl. - Åbn stort kort
Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1 centimeter) i perioden 2041-2070.

Se 2041-70 ændringer på stort kort ».

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1.5 centimeter) i perioden 2071-2100.

Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».



Mere info om stigende grundvand:

Grundvandsspejlet er udtryk for et niveau i jorden - Under grundvandsspejlet er alle mellemrum i jorden mættet og fyldt med vand, og over grundvandsspejlet er jorden umættet med vand. Flere steder i Danmark ligger grundvandsspejlet tæt på overfladen. Med forventede klimaændringer og øget nedbør, vil grundvandet uværgeligt stige og områder hvor grundvandsspejlet når op til overfladen vil blive omdannet til sump. Eksperter mener, at affekten af grundvandsstigninger kan blive langt større for Danmark end effekten af havniveaustigninger i takt med, at klimaet ændrer sig. Læs mere om stigende grundvand her »

Grundvandskort »

Datakilde:
HIP

Vandløbsoversvømmelse

Fenstenvej 16, 8300 Odder er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse ifm forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.

Oversvømmelsesrisiko fra vandløb på Fenstenvej 16, 8300 OdderKortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Fenstenvej 16, 8300 Odder. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk. Se nærmere på det interaktive Vandløbsflodskort - Åbn vandløbskort

Mere info om risiko for oversvømmelse fra vandløb:

Ved massive vandløbsstigninger kan åer og vandløb gå over deres bredder og give oversvømmelser. Læs mere om oversvømmelse fra vandløb her »

Vandløbskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
GeoMatic



Havvand

Fenstenvej 16, 8300 Odder ligger i en højde på 20.2 meter over havets overflade.

Havvand på Land

På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.

Stomflod og havvand på Fenstenvej 16, 8300 OdderKortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Fenstenvej 16, 8300 Odder. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger - Åbn stormflodskort

Mere info om risiko for oversvømmelse ved stormflod:

Stormflod er oversvømmelser, som skyldes ekstrem vandstand i havet. En stormflod kan finde sted når kraftig vind presser store vandmasser fra havet ind over land. Risiko for oversvømmelse ved stormflod er størst i lave marskområder som Vadehavet og i fjorde, hvor vinden kan presse vandet ind, uden at det har mulighed for at komme ud igen. Stormflodsoversvømmelser er næsten årlige tilbagevendende fænomener i udsatte områder Læs mere om oversvømmelse fra stormflod her »

Stormflodskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Plantrin 1

Fenstenvej 16, 8300 Odder befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Se kort »

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Se plantrin 2 kort »

Mere info om oversvømmelsesdirektivet:

I forbindelse med EU's oversvømmelsesdirektiv har kystdirektoratet udpeget 14 afgrænsede risikoområder, hvor en større oversvømmelse fra havet, fjorde eller vandløb må anses som sandsynlig.

Læs mere om oversvømmelsesdirektivet »

Datakilder:
Kystdirektoratet



Boligfakta og Økonomi — Fenstenvej 16, 8300 Odder

BBR oplysninger

Stuehuset på Fenstenvej 16 i Odder er opført i 1880 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 178 m2. Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse Stuehus til landbrugsejendom
Boligtype Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsesår 1880
Ombygningsår 1980
Fredning -
Ejerforhold Aktie-, anpart- eller andet selskab (undtagen interessent­skab)
Køkkenforhold Eget køkken med afløb
Antal Etager 1
Antal toiletter 1
Antal badeværelser 1
Antal værelser 5

BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale Mursten
Tagmateriale Tegl
Varmeinstallation Centralvarme med én fyringsenhed
Opvarmningsmiddel Flydende brændsel
Supplerende varme Varmepumpe
Vandforsyning Privat vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold -

BBR arealer (Bygning nr. 1)
Bygning, Samlet areal 178 m2
Boligstørrelse 178 m2
Vægtet Areal 178 m2

!Andre udvalgte BBR data

BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end én bygning

Der er registreret to andre bygninger på adressen:

  • Bygning nr. 8: Stald til svin opført i 2008 | areal: 0 m²
  • Bygning nr. 6: Anden bygning til landbrug mv. opført i 1913 | areal: 0 m²
Det kan være svært at tage højde for de tilhørende bygninger f.eks. ifm. stuehusets computerberegnede ejendomsvurdering.

Mere end en matrikel

Der er registreret 5 matrikler på adressen:

  • GYLLING BY, GYLLING - matrikel 26s
  • GYLLING BY, GYLLING - matrikel 21p
  • FENSTEN BY, GOSMER - matrikel 9e
  • FENSTEN BY, GOSMER - matrikel 7a
  • GYLLING BY, GYLLING - matrikel 82e



BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 28 maj, 2026 - opdater

Du kan rette BBR oplysningerne online hvis du ejer ejendommen (kræver NemId):
Ret BBR-oplysninger


BBR meddelelse

Hent den officielle BBR meddelelse for Fenstenvej 16, 8300 Odder. Tryk på knappen for at hente PDF-filen via bbr.dk.

Hent BBR-Meddelelse

Du kan finde mange flere officielle dokumenter blandt ejendommens dokumenter.

Mere info om BBR:

Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.

BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.

Læs mere om BBR data her »

Datakilder:
ois.dk

Energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Fenstenvej 16, 8300 Odder sidst vi kiggede (25. februar 2020). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Tjek det elektroniske energimærke »

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Download rapporten her »
Sidst opdateret den 25 februar, 2020 - opdater


Mere info om Energimærket:

De fleste bygninger, der anvendes til beboelse eller erhverv, skal energimærkes ved salg eller udleje. Energimærkningen giver først og fremmest et overblik over, hvor dyr en bolig vil være i varme og el. Det har betydning for salgsprisen. Besparelsesforslagene viser, hvilke energimæssige forbedringer det kan betale sig at gennemføre. Læs mere om Energimærket her »

Datakilder:
SparEnergi.dk

Boligopvarmning

Den primære opvarmningskilde på Fenstenvej 16, 8300 Odder er centralvarme med en fyringsenhed, dvs. Fast brændsel og olie eller gas. Der er desuden Varmepumpe på adressen.

!Fjernvarme

Der er desværre ikke endnu mulighed for fjernvarme på Fenstenvej 16. Den nærmeste fjernvarmeforsyning er Gylling-Ørting-Falling Kraftvarmeværk - Se forsyningsområde og anden information om Gylling-Ørting-Falling Kraftvarmeværk her ».

Eventuelle udvidelsesplaner for Gylling-Ørting-Falling Kraftvarmeværk, der kan give fjernvarme til stuehuset på Fenstenvej 16 kan muligvis findes ved at kigge nærmere på:

.



Mere info om Boligopvarmning

Boligopvarmning er en betydelig post på boligbudgettet, som varierer meget, både over tid, opvarmningsform og så sandelig også geografisk fra den ene varmeforsyning til den næste.

I disse år har fjernvarmen vokseværk og flere og flere boliger tilsluttes. Det er en god udvikling - Fjernvarme er den miljømæssigt reneste opvarmningsform og i mange tilfælde også den billigste. DinGeo har samlet forsyningsområderne for alle 400+ danske fjernvarmeværker og sammenkoblet disse med flere andre fjernvarmedata-registre, inklusiv fjernvarmepriser.

Læs mere om data og datakilder her »


Hæftelser

Der er er ingen egentlige hæftelser på ejendommen Fenstenvej 16, 8300 Odder.



Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 2 april, 2025  -  opdater

Du kan finde mere info, inklusiv ejeroplysninger, med et opslag direkte på tinglysning.dk »


Mere info om Hæftelser:

En hæftelse er en økonomisk forpligtelse eller et krav i ejendom. Nogle hæftelser er helt eller delvist afdragede og repræsenterer derfor ikke nødvendigvis boligejernes låneforpligtelser. Hæftelser er typisk tinglyste pantebreve, ejerpantebreve og realkreditpantebrev. Læs mere om Hæftelser her »

Datakilder:
Tinglysning.dk

Bygningen er ikke fredet eller tildelt bevaringsværdi ikke vurderet ejendom

Odder Kommune har ikke fredet stuehuset på Fenstenvej 16, 8300 Odder eller tildelt den bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Fenstenvej 16

Ikke-vurderet bygningSAVE-vurderet bygning uden bevaringsværdiBevaringsværdi 9Bevaringsværdi 8Bevaringsværdi 7Bevaringsværdi 6Bevaringsværdi 5Bevaringsværdi 4Bevaringsværdi 3Bevaringsværdi 2Bevaringsværdi 1Bevaringsværdig bygningFredet bygning
< lav...              Bevaringsværdi               ...høj >

Du kan kontakte Odder Kommune for mere information.


Du kan finde mere information om bygningen direkte i FBB databasen her »



Mere info om fredede og bevaringsværdige bygninger:

Registeret over Fredede og Bevaringsværdige Bygninger (FBB) indeholder ca. 355.000 bevaringsværdige bygninger og ca. 9.000 fredede bygninger.
Hvis en bygning er fredet og/eller bevaringsværdig kan der være restriktioner omkring renovering og ombygning. På den anden side kan der også være økonomiske fordele ved at eje et fredet eller bevaringsværdigt hus. Læs mere her »

Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger



Lokalområdet — Fenstenvej 16, 8300 Odder

Naboerne
Børnerige yngre familier i det åbne land

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Fenstenvej 16, 8300 Odder er Børnerige yngre familier i det åbne land , d.v.s. conzoom®-typen Landbofamilier.




Mere info

Conzoom® er et databaseret segmenteringsværktøj, der opdeler de danske husstande i 36 forskellige typer. Med et DinGeo-adresseopslag får du gratis adgang til Conzoom® og et indblik i den gennemsnitlige husstand i området: Forbrugeradfærd, livsstil, holdninger, alder, antal af børn, indkomst, formue, osv.. Læs mere om Conzoom® »

Conzoom®-typen på en given adresse ændres løbende. Det skyldes dels den generelle almindelige udvikling i Danmark, men også lokalområdets til- og fraflytning. DinGeo opdaterer løbende Conzoom® - På Fenstenvej 16 er data sidst opdateret 6 april, 2026 - opdater.

Datakilde: Geomatic

Sådan stemmer naboerne venstre.png

Fenstenvej 16 hører til afstemningsområdet Gylling hvor der er 825 stemmeberettigede borgere.

Valgdeltagelse

Der var 698 i Gylling, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på hele 84.6 procent, hvilket er over landsgennemsnittet på 84.5 procent.

Venstre Folketingsvalget 2019
Ved folketingsvalget i 2019 var Venstre det største parti i afstemningsområdet Gylling med 165 stemmer. Det svarer til 23.6 procent af de afgivne stemmer.

Grafen nedenfor viser valgresultatet for Gylling (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).

højdespringer Højdespringer

De Konservative fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet Gylling, med et indeks på 200 i forhold til landsgennemsnittet.

Underperformer Underperformer

Klaus Riskær Pedersen klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet Gylling, med et indeks på 18 i forhold til landsgennemsnittet.

Mere info om Valgdata:

Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.

Læs mere om data her »

Datakilder:
Den danske valgdatabase

Risiko for indbrud

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Fenstenvej 16, 8300 Odder at være mellem.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavtop 10Lavrang 11-25 Mellem rang 26-60 Høj rang 61-90 Meget høj >90

I de seneste tal fra første kvartal 2026 blev der anmeldt 16 indbrud i Odders Kommune. Det svarer til 1.4 indbrud per 1000 husstande i perioden. Det er en risiko, som rangerer kommunen som nummer 59 ud af 98 på listen over kommuner med flest indbrud pr. husstand.

Historiske data

Grafen nedenfor viser udviklingen i antallet af indbrud i Odders Kommune sammenlignet med landsgennemsnittet. Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2009 med 44 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit faldet med 18%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 10% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.


Mere info om Indbrudsrisiko:

Et indbrud rammer ikke kun økonomisk, men også følelsen af tryghed i hjemmet. Derfor er det vigtigt at kende indbrudsrisikoen, før du køber bolig – og når du vurderer dit nabolag. DinGeo viser risikoen for indbrud i din kommune baseret på data fra Danmarks Statistik, så du kan se, hvordan dit område klarer sig i forhold til resten af landet. Læs mere om Indbrudsrisiko her »

Indbrudsrisiko på kort

Datakilder:
Danmarks Statistik: STRAF11: Anmeldte indbrud
Danmarks Statistik: FAM55N: Antal husstande

Skoledistrikt Gylling skole

Fenstenvej 16 hører under skoledistriktet Gylling skole. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Gylling Skole & Børnehus.

Gylling Skole & Børnehus

Gylling Skole & BørnehusGylling Skole & Børnehus, Gylling Skolegade 13 i Odder Kommune.
Ældste klasse:
6. klasse
Gns trivsel:
3.67
Afstand:
2,35 km
Info om Gylling Skole & Børnehus

Mere info om Skoler:

Skolevalget er af de vigtigste valg forældre tager på vegne af deres børn. Skoledata kan være et godt værktøj til at få indsigt og viden inden man vælger skole. DinGeo har samlet og kombineret en lang række skoledata (og skoledistriktsdata) således, at du på alle adresser kan få basal information om den lokale folkeskole. De enkelte tal er markeret med en pil op når de er højere/bedre end landsgennemsnittet, en rund gul skive når de rammer tæt på gennemsnittet og en rød pil ned når tallet er under gennemsnittet. Læs mere her »

Se skoledistrikt Gylling skole på kort

Geologi

Jordarten under Fenstenvej 16, 8300 Odder er Moræneler.

Moræneler er den mest almindelig jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Moræneleret er specielt dominerende på Fyn, Sjælland og øerne. Det er aflejret under en af de mange Pleistocæne istider, der har dækket Danmark over de sidste par millioner af år. Moræneler er sandet og siltet ler og med spredte sten og blokke fra det sydlige Norge og Sverige samt i østersøområdet.

Moræneler
Typisk moræneler med spredte store sten og blokke (Foto P.R. Jakobsen, GEUS).

Moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvorved jorden kan sætte sig og bygninger kan få sætningsskader. Det er specielt et problem under tørre og varme somre (f.eks. 2018).

Moræneler er ofte næsten uigennemtrængelig for vand og ved kraftig regn vil nedbøren derfor kun i meget lille omfang synke ned i jorden, men derimod strømme på overfladen, hvilket øger risiko for oversvømmelser.

Moræneler indeholder ofte små koncentrationer af uran og thorium, som under henfald frigiver Radon. Moræneler under boligen øger derfor risiko for Radon i indeluften.

Mere info om Geologi:

Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.

Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).

Se på kort

Læs mere om jordarter her »

Datakilder:
GEUS

Mere info om Boringer:

Der er udført mere end 300.000 undergrundsboringer i Danmark. DinGeo viser de boringer, der ligger tættest på opslagsadressen, med basale boringsoplysninger samt link til detaljerede borerapporter. Borerapporterne indeholder ofte nyttig og relevant informationer om geologi og grundvandsdybder. Læs mere om boringer her »

Datakilder:
GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Fenstenvej 16

Den nærmeste overfladenære boring ligger 611 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Fenstenvej 15, Fensten Vv. Boringen blev afsluttet 1 januar, 1971. Brøndborer var Brøndboreren er ukendt. Formålet med boringen var Vandforsyningsboring/sænkning og anvendelse er angivet som Vandværksboring. Boringen nåede en dybde på 23.5 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 108. 86 ».

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Fenstenvej 16.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
611 Vandforsyningsboring 23.5 108. 86 »
646 Vandforsyningsboring 23.5 108. 75 »
654 Vandforsyningsboring 17.0 108. 33 »
654 Vandforsyningsboring 17.5 108. 32 »
751 Vandforsyningsboring 19.0 108. 22 »
800 7.8 108. 379 »
1083 4.8 108. 388 »
1355 Vandforsyningsboring 7.0 108. 157 »
1391 Vandforsyningsboring 26.0 108. 156 »
2010 0.0 108. 429 »

Hvor langt er der fra Fenstenvej 16
til nærmeste

Risikovirksomhed

Carpenter ApS
Kolonne 2


Afstand: 22,47 km


Kort Læs mere

Vindmølle

Højde: 21 m
Kapacitet: 10 kW


vindmølle

Afstand: 1,00 km


Kort Læs mere

Mobilmast

Fenstenvej 23M
8300 Odder


Afstand: 423 meter


Kort Læs mere

Apotek

Odder Apotek


Afstand: 8,20 km


Læs mere

Dagligvare

Dagli’Brugsen


Afstand: 2.232 m


Læs mere

Renseanlæg

Amstrup Ege, Sommerhuse renseanlæg


renseanlæg

Afstand: 5,13 km


Læs mere

Daginstitution

Gylling Skole & Børnehus


Afstand: 2414 m


Læs mere



DinGeo oversigter

Info om Postnummer: 8300 Odder
Info om vej: Fenstenvej
Stamoplysninger for Fenstenvej 16, 8300 Odder
Geografiske koordinater 55.90447147°N, 10.19732286°Ø
Højde over havets overflade 20,2 m.o.h.
Sogn Gosmer Sogn »
Politikreds Østjyllands Politi
Adressens Id 0a3f50c0-9aec-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f5094-668c-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 100007850

Stamoplysninger:

Vi har samlet diverse stamoplysninger på Fenstenvej 16, 8300 Odder.