DinGeo har samlet informationer på Lundevej 35 i én detaljeret boligrapport.
Ejendommen ligger i Odder Kommune og tilhører skoledistriktet Parkvejens Skole. De nærmeste naboer er typisk Kortuddannede familier uden børn.
Boligen kan få 5G-internet. Se mere her
Energiforbedr boligen og se besparelser på elregningen – få en gratis beregning
Luftfoto af Lundevej 35, 8300 Odder. Matriklen er markeret med den grønne polygon. Se skråfotos her »
Se flere fotosBemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.
Et solcelleanlæg kan i mange tilfælde forbedre dit energimærke. Få en beregning, og se dine mulige besparelser i CO2 og på elregningen med en skræddersyet løsning til dit hjem.
På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold vurderes, radonrisikoen for ejendommen på Lundevej 35, 8300 Odder til at være lav.
Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.
I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Odder Kommune registreret 25 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 91 undersøgte boliger. Det betyder, at 27 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en moderat andel, men stadig vigtigt at både boligejere og boligkøbere i Odder Kommune tager risiko for radonforurening alvorligt.
Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko — bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Ejendommen på Lundevej 35, 8300 Odder ligger i den tidligere Odder kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 12 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 110 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 50 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Odder i radonklasse 2, som er den tredjelaveste klassificering og indebærer at ca. 1%-3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.
Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere. Under Lundevej 35, 8300 Odder består underlaget af smeltevandssand og -grus (Se Geologi og Geoteknik), som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.
BBR data om byggeår kunne desværre ikke findes
BBR data om bygningens kælderforhold kunne desværre ikke findes
Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.
Datakilder:
Radon
Sundhedsstyrelsen: Radon i danske boliger, 2001
Sundhedsstyrelsen: Kort over radon i Danmark
Aalborg Universitet: BUILD Rapport 2022:14
Ingeniøren: Interaktivt radon-kort
Realdania: Radonfrit hjem
Geologi
GEUS: Jordartskort over Danmark
Bygningsdata
Datafordeleren: Bygnings- og Boligregistret (BBR)
Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Lundevej 35, 8300 Odder.
Vi mangler BBR oplysninger om olietanke på ejendommens grund.
Selvom der ikke er registreret jordforurening på ejendommens grund, så er det stadig værd at bide mærke i, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er seks jordforureninger. Det er et trods alt begrænset antal. Blandt det totale antal jordforureninger er tre egentlige jordforureninger (type V2), mens tre er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).
Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring matriklen 1rb-Odder By, Odder, der hører til Lundevej 35, 8300 Odder. De røde omrader er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1). - Åbn stort kort Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Desuden er der i Danmark omkring 200.000 sløjfede olietanke, der udgør en væsentlig risiko for uregistreret jordforurening af specielt parcelhusgrunde.
Ved boligkøb skal du altid tjekke jordforurening og olietank. Olietank bør være registreret i BBR.
Læs mere om jordforurening her »Datakilder:
Danmarks Miljøportal
| Lokalitet | Afstand (meter) | Nuancering | Stoffer | Mere info |
|---|---|---|---|---|
| Randlevvej 4A, 8300 Odder lok. nr. 727-00084 | 351 | ? | - | |
| LUNDEVEJ 111, 8300 Odder lok. nr. 727-00179 | 480 | ? | - | |
| BANEGÅRDSGADE 17, 8300 Odder lok. nr. 727-00022 | 482 | ? | - |
Tabellen viser de tre kortlagte jordforureninger (af typen V2), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Lundevej 35, 8300 Odder.
Afstand angiver afstanden i meter fra Lundevej 35 til den pågældende jordforurening.
Nuancering angiver forureningskategori. ✓ F0 er den mindst alvorlige kategori, der angiver, at forureningen ikke umiddelbart udgør en sundhedsrisiko ift. brug af hus og have. Forureningskategori ! F1 betyder, at der er en forurening, der antageligvis ligger et stykke nede i jorden. Hvis du følger simple råd, så kan du uden sundhedsmæssig betydning bruge hus og have. Forureningskategori ! F2 er den højeste kategori. Det kan være en kraftig forurening, der kan have betydning for brugen af hus og have og desuden påvirke boligens indeklima. ? angiver at jordforureningen ikke endnu er kategoriseret.
Stoffer angiver hvilket helbredsskadelige stoffer, der er knyttet til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.
| Lokalitetsnummer | Afstand (meter) | Mere info |
|---|---|---|
| BANEGÅRDSGADE 3, 8300 Odder lok. nr. 727-00204 | 400 | |
| Østermarksvej 19 , 8300 Odder lok. nr. 727-00083 | 421 | |
| Rørthvej 34, 8300 Odder lok. nr. 727-00359 | 477 |
Tabellen viser potentielle jordforureninger, der endnu ikke er undersøgt i detaljer (typen V1), som ligger i området omkring Lundevej 35, 8300 Odder.
Afstand angiver afstanden i meter fra Lundevej 35 til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.
Adressens jordforureningsdata er sidst opdateret 27 april, 2026. - opdater
Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Lundevej 35, 8300 Odder bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Midtjylland
Udendørs luftkvalitet på Lundevej 35, 8300 Odder er gennemgående god.
Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 10.0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.
Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 9.8 µg/m3, hvilket er under WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »
Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 16.7 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »
Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0.3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.
Der er estimeret 7200 partikler per cm3 luft. Det er en svagt forhøjet koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.
Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Odder med i gennemsnit 19.6 enheder per km² - Se de landsdækkende variationer på kort »
Luftforurening menes at være skyld i ca. 6.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark. Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med 6-9 måneder. Hertil kommer astma og andre følgesygdomme af luftforurening, der nedsætter livskvalitet.
Læs mere om Luftforurening her »
Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej
Kortet viser trafikstøj i området omkring Lundevej 35, 8300 Odder. - Åbn stort kort
Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.
Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Lundevej 35, 8300 Odder om dagen:
| Støjtype | Lydstyrke |
|---|---|
| ✓ Større veje | ingen registreret støj (*) |
| ✓ Veje i by | ingen registreret støj (*) |
| ✓ Større jernbaner | ingen registreret støj (*) |
| ✓ Jernbane i by | ingen registreret støj (*) |
| ✓ Større lufthavn | ingen registreret støj (*) |
Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.
Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »
Datakilder:
Miljøstyrelsen
Ifølge GEUS’ kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager bygningen på Lundevej 35 drikkevand fra Assedrup Vandværk. Hårdheden var 13.50 dH ved måling i 2023. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.
Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS’ oversigt for Assedrup Vandværk.
Datakilder - GEUS:
Almene vandværkers forsyningsområder »
Open access nationwide data sets for drinking water hardness at public waterworks and their water supply areas in Denmark »
Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Lundevej 35, 8300 Odder.
Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj og den hydrauliske ledningsevne er dårlig.
Lundevej 35, 8300 Odder ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.
Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.
Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Lundevej 35, 8300 Odder. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand. - Åbn stort kort Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1.8 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0.9 - 3.5 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a. (1) usikkerhed på den nummeriske model, (2) naturlige nedbørsvariationer og (3) usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.
Baseret på de historiske observationer og den nummeriske grundvandsmodel er der ikke tegn på at Lundevej 35 har problemer med højtliggende grundvand, for nuværende.
Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Lundevej 35. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter og adressen er markeret med markør Selvom modelberegninger viser et svagt stigende grundvand på adressen over de næste 40-50 år, så er der ikke tegn på, at det kommer til at udgøre et væsentligt problem. I følge modelberegningerne, baseret på et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau, vil den forventede reduktion i middeldybden til terrænnært grundvand kun udgøre 6.5 centimeter i perioden 2041-2070.
Se 2041-70 ændringer på stort kort ».
Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (6.6 centimeter) i perioden 2071-2100.
Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».
Datakilde:
HIP
Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.
Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Lundevej 35, 8300 Odder. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk. Se nærmere på det interaktive Vandløbsflodskort - Åbn vandløbskort
Datakilder:
Klimadatastyrelsen og
Klimatilpasning.dk
GeoMatic
Lundevej 35, 8300 Odder ligger i en højde på 13.1 meter over havets overflade.
På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.
Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Lundevej 35, 8300 Odder. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger - Åbn stormflodskort
Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Lundevej 35, 8300 Odder befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.
Se kort »Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.
Se plantrin 2 kort »I forbindelse med EU's oversvømmelsesdirektiv har kystdirektoratet udpeget 14 afgrænsede risikoområder, hvor en større oversvømmelse fra havet, fjorde eller vandløb må anses som sandsynlig.
Læs mere om oversvømmelsesdirektivet »Datakilder:
Kystdirektoratet
Hent den officielle BBR meddelelse for Lundevej 35, 8300 Odder. Tryk på knappen for at hente PDF-filen via bbr.dk.
Hent BBR-MeddelelseDu kan finde mange flere officielle dokumenter blandt ejendommens dokumenter.
Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.
BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.
Læs mere om BBR data her »Datakilder:
ois.dk
Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Lundevej 35, 8300 Odder i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.
Ejendommen på Lundevej 35 har energimærke C.
Energimærket er gyldigt fra 7. september 2017 til 7. september 2027.
Nye bygninger skal i dag som minimum leve op til energikravene for A2015, så et energimærke C efterlader plads til forbedring.
Energimærkerapporten indeholder to forslag til energiforbedringer med fokus på solceller og varmefordelingspumper.| Forslag | Årlig besparelse | Investering | Rentabel |
|---|---|---|---|
| Solceller: Montering af 6 kWp solcelleanlæg orienteret mod syd. | 8.200 kr | 111.200 kr | |
| Varmefordelingspumper: Rum 3.07 - Montering af ny varmefordelingspumpe på varmeanlæg | 200 kr | 12.000 kr |
Forklaring til kolonnerne:
Årlig besparelse angiver hvor stor en økonomisk besparelse i varmeudgifter, der vurderes at kunne realiseres med den givne forbedring. Investering er den estimerede engangsudgift forbundet med forbedringen. Rentabelt er er markeret hvis de årlige besparelser kan tilbagebetale investeringen inden de komponenter, der indgår i besparelsen, skal udskiftes igen.
Det nuværende energimærke (▼) kan ikke forbedres via rentable forbedringer og heller ikke hvis man udfører alle forbedringsforlag.
De to forbedringsforslag listet i oversigten repræsenterer grønne investeringer, der reducerer energiforbruget, hjælper miljøet, mindsker CO₂ udledningen og giver årlige besparelser på boligopvarmning:
Energimærket er en form for varedeklaration, der synliggør en bygnings energiforbrug. Energimærket udarbejdes normalt som en hjælp til boligkøber eller -lejer når en bygning eller lejlighed skal sælges eller udlejes.
Boligkøber kan bruge energimærket til atBoligejer bør specielt fokusere på forbedringsforslag, der kan nedsætte varmeregning og CO₂ udledning samt give bedre indeklima og højere boligværdi. DinGeo hjælper med, at holde dig ajour med mulighederne for tilskudsordninger og tilbud på energivenlige boliginvesteringer.
Læs mere om data og datakilder her »Datakilder:
SparEnergi.dk
Ejendommen på Lundevej 35, 8300 Odder er med det nuværende energimærke C relativ dyr at opvarme (se energimærkedata).
Baseret på opvarmningsareal (ukendt m2), energimærke (C), opvarmningskilde (Direkte fjernvarme) og et gennemsnitlig energiforbrug er der i energimærkerapporten beregnet et årligt energiforbrug på 75,2 MWh/år svarende til en varmeudgift på 56.500 kr/år.Note: Der er tale om et estimat. Den faktiske varmeregning afhænger af beboernes energivaner. Estimatet stammer fra 2017 og tager ikke højde for eventuelle ændrede energipriser siden da.
Lundevej 35, 8300 Odder ligger i et område hvor der er mulighed for fjernvarmeforsyning fra Odder Varmeværk A.m.b.A.. BBR-oplysningerne viser dog ikke om boligopvarmningen rent faktisk også er fjernvarme.
Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Hjemmesiden for Odder Varmeværk A.m.b.A. finder du her: http://www.ofsis.dk/.
Boligopvarmning er en betydelig post på boligbudgettet, som varierer meget, både over tid, opvarmningsform og så sandelig også geografisk fra den ene varmeforsyning til den næste.
I disse år har fjernvarmen vokseværk og flere og flere boliger tilsluttes. Det er en god udvikling - Fjernvarme er den miljømæssigt reneste opvarmningsform og i mange tilfælde også den billigste. DinGeo har samlet forsyningsområderne for alle 400+ danske fjernvarmeværker og sammenkoblet disse med flere andre fjernvarmedata-registre, inklusiv fjernvarmepriser.
Læs mere om data og datakilder her »Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger
Den mest almindelige husstandstype i og omkring Lundevej 35, 8300 Odder er Kortuddannede familier uden børn , d.v.s. conzoom®-typen Dannevang.
Conzoom® er et databaseret segmenteringsværktøj, der opdeler de danske husstande i 36 forskellige typer. Med et DinGeo-adresseopslag får du gratis adgang til Conzoom® og et indblik i den gennemsnitlige husstand i området: Forbrugeradfærd, livsstil, holdninger, alder, antal af børn, indkomst, formue, osv.. Læs mere om Conzoom® »
Conzoom®-typen på en given adresse ændres løbende. Det skyldes dels den generelle almindelige udvikling i Danmark, men også lokalområdets til- og fraflytning. DinGeo opdaterer løbende Conzoom® - På Lundevej 35 er data sidst opdateret 27 april, 2026 - opdater.
Datakilde: Geomatic
Lundevej 35 hører til afstemningsområdet Odder hvor der er 9.530 stemmeberettigede borgere.
Der var 8.263 i Odder, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på hele 86.7 procent, hvilket er over landsgennemsnittet på 84.5 procent.
Folketingsvalget 2019Grafen nedenfor viser valgresultatet for Odder (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).
HøjdespringerDe Konservative fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet Odder, med et indeks på 122 i forhold til landsgennemsnittet.
UnderperformerStram Kurs klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet Odder, med et indeks på 64 i forhold til landsgennemsnittet.
Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.
Læs mere om data her »Datakilder:
Den danske valgdatabase
Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Lundevej 35, 8300 Odder at være mellem.
Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.
I de seneste tal fra første kvartal 2026 blev der anmeldt 16 indbrud i Odders Kommune. Det svarer til 1.4 indbrud per 1000 husstande i perioden. Det er en risiko, som rangerer kommunen som nummer 59 ud af 98 på listen over kommuner med flest indbrud pr. husstand.
Grafen nedenfor viser udviklingen i antallet af indbrud i Odders Kommune sammenlignet med landsgennemsnittet. Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2009 med 44 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit faldet med 18%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 10% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.
Et indbrud rammer ikke kun økonomisk, men også følelsen af tryghed i hjemmet. Derfor er det vigtigt at kende indbrudsrisikoen, før du køber bolig – og når du vurderer dit nabolag. DinGeo viser risikoen for indbrud i din kommune baseret på data fra Danmarks Statistik, så du kan se, hvordan dit område klarer sig i forhold til resten af landet. Læs mere om Indbrudsrisiko her »
Datakilder:
Danmarks Statistik: STRAF11: Anmeldte indbrud
Danmarks Statistik: FAM55N: Antal husstande
Vil du gerne sikre din bolig mod indbrud? Med en alarmløsning fra G4S får du både tryghed og professionel overvågning.
Lundevej 35 hører under skoledistriktet Parkvejens skole. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Parkvejens Skole.
Parkvejens Skole, Nølevvej 4 i Odder Kommune.Skolevalget er af de vigtigste valg forældre tager på vegne af deres børn. Skoledata kan være et godt værktøj til at få indsigt og viden inden man vælger skole. DinGeo har samlet og kombineret en lang række skoledata (og skoledistriktsdata) således, at du på alle adresser kan få basal information om den lokale folkeskole. De enkelte tal er markeret med en pil op når de er højere/bedre end landsgennemsnittet, en rund gul skive når de rammer tæt på gennemsnittet og en rød pil ned når tallet er under gennemsnittet. Læs mere her »
Jordarten under Lundevej 35, 8300 Odder er Smeltevandssand og -grus.
Smeltevandssand og -grus er aflejret under en af de mange Pleistocæne istider.
Smeltevandssand og -grus består af dårligt sorteret sand og grus afsat i f.eks. smeltevandsfloder. Sandet er ofte lagdelt og krydslejret, og kan stedvis være stærkt forstyrret af senere isoverskridelser.
Smeltevandssand og –grus har gode nedsivningsegenskaber og derfor er risiko for oversvømmelse ved skybrud lille.
Smeltevandssand og smeltevandsgrus indeholder i nogle tilfælde små koncentrationer af uran og thorium, som under henfald frigiver Radon. Smeltevandssand og smeltevandsgrus under boligen kan derfor øge risiko for Radon i indeluften.
Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.
Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).
Læs mere om jordarter her »Datakilder:
GEUS
Datakilder:
GEUS
Den nærmeste overfladenære boring ligger 446 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Odder-Hov. Boringen blev afsluttet 7 september, 1983. Brøndborer var Århus Amtskommune, Vejlaboratoriet. Formålet med boringen var Geoteknisk boring/midlertidig grundvandssænkning og anvendelse er ikke angivet. Boringen nåede en dybde på 2.2 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 99. 531 ».
Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Lundevej 35.
| Afstand, m | Formål | Dybde, m | Borerapport |
|---|---|---|---|
| 446 | Geoteknisk boring | 2.2 | 99. 531 » |
| 587 | Vandforsyningsboring | 38.9 | 99. 9 » |
| 589 | Vandforsyningsboring | 40.4 | 99. 199 » |
| 616 | Moniteringsboring | 5.0 | 99. 556 » |
| 622 | Moniteringsboring | 5.0 | 99. 558 » |
| 630 | Moniteringsboring | 5.0 | 99. 557 » |
| 649 | Moniteringsboring | 5.0 | 99. 560 » |
| 658 | Vandforsyningsboring | 13.0 | 99. 200 » |
| 658 | Vandforsyningsboring | 13.0 | 99. 6 » |
| 659 | Vandforsyningsboring | 15.0 | 99. 370 » |
| Geografiske koordinater | 55.96972026°N, 10.15839319°Ø |
| Højde over havets overflade | 13,1 m.o.h. |
| Sogn | Odder Sogn » |
| Politikreds | Østjyllands Politi |
| Adressens Id | 6beab54f-7cc0-4ee7-b4a9-373cb0d828b6 |
| Adgangsadresse Id | 53279ace-cb34-1b90-e044-0003ba298018 |
| BFE nummer | 10081243 |
Vi har samlet diverse stamoplysninger på Lundevej 35, 8300 Odder.