DinGeo — i hele Danmark

Remisen 21, 6100 Haderslev

Andelsbolig på Remisen 21 i Haderslev er opført i 2002 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 89 m2.

Ejendommen ligger i Haderslev Kommune, opvarmes med fjernvarme fra Haderslev Fjernvarme og er tilknyttet 2 forskellige skoledistrikteter (Fællesskolen Favrdal - Fjelstrup, Nord Favrda). De nærmeste naboer er typisk Ældre og borgere med særlige behov.

Annonce
Tjek dine forsikringer på 3 minutter og få 10% eksklusiv DinGeo-rabat hos Forsia Forsikring.ForsiaTjek

Boligen kan få 5G-internet. Se mere herlink

Energiforbedr boligen og se besparelser på elregningen – få en gratis beregninglink


Matrikelkort Remisen 21

Luftfoto af Remisen 21, 6100 Haderslev. Matriklen er markeret med den grønne polygon. Se skråfotos her »

Se flere fotos

Bemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.



Annonce

Få en gratis og uforpligtende salgsvurdering fra EDC Filtenborg & Grosbøl






Sundhed — Remisen 21, 6100 Haderslev

Radon

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for andelsbolig på Remisen 21, 6100 Haderslev til at være meget lav.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavRadonrisiko Lav Radonrisiko Middel Radonrisiko Høj Radonrisiko Meget højRadonrisiko

Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Haderslev Kommune registreret 105 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 204 undersøgte boliger. Det betyder, at 51 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en relativt høj andel, og boligejere/boligkøbere af andelsbolig på Remisen 21 bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

!Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko — bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Andelsbolig på Remisen 21, 6100 Haderslev ligger i den tidligere Haderslev kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 10 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 170 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 63 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Haderslev i radonklasse 3, som er den næsthøjeste klassificering og indebærer at ca. 3%-10% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

!Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere. Under Remisen 21, 6100 Haderslev består underlaget af moræneler (Se Geologi og Geoteknik), som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Byggeår

Ejendommen Remisen 21, 6100 Haderslev er opført i 2002 (Se Boligoplysninger) og sandsynligvis radonsikret mod undergrunden. Ejendommen er nemlig opført efter bygningsreglementet i 1998 stillede krav om, at nybyggeri skal radonsikres.

Bygningen
Remisen 21, 6100 Haderslev er en lejlighed. Lejligheder i etageejendomme har et gennemsnitligt radonniveau, der kun er ca. en fjerdedel af niveauet i områdets enfamiliehuse.
Radon i danske boliger
Der er lav risiko for Radon på Remisen 21, 6100 Haderslev.

Mere info om Radon:

Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.


Læs mere om Radon her »

Se radonkort


Datakilder:
Radon
Sundhedsstyrelsen: Radon i danske boliger, 2001
Sundhedsstyrelsen: Kort over radon i Danmark
Aalborg Universitet: BUILD Rapport 2022:14
Ingeniøren: Interaktivt radon-kort
Realdania: Radonfrit hjem
Geologi
GEUS: Jordartskort over Danmark
Bygningsdata
Datafordeleren: Bygnings- og Boligregistret (BBR)

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Risiko for sundhedsskadelige stoffer i bygning
Remisen 21

Asbest PCB TM
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Tabelforklaring:
Grøn markerer lille risiko ( ) og rød stor risiko ( ) for sundhedsskadelige stoffer (Asbest, PCB og tungmetaller) i de forskellige bygningsdele. Størrelsen angiver sandsynligheden for at den kunstige intelligens har ret (vurderet ud fra de mange tusinde træningsdata).

Bemærk, at risikovurderingen er baseret på en statistisk model og den udtrykker derfor sandsynlighed frem for egentlige målinger fra boligen.

Asbest

Ifølge Machine Learning- algoritmen har andelsbolig på Remisen 21 ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

Ifølge Machine Learning- algoritmen har andelsbolig på Remisen 21 ingen risiko for PCB.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

!Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Andelsbolig på Remisen 21 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Gulve (88.2%), Tagmateriale (86.0%), Maling (82.0%), Isolering (79.1%), Facade (70.3%), Fuge (67.7%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Risikovurderingerne er baseret på BBR data - sidst opdateret den 26 maj, 2026
Se adressens BBR data


Mere info om sundhedsskadelige stoffer i byggematerialer:

Baseret på data fra flere årtiers bygningskemiske undersøgelser er der udviklet en machine learning-algoritme, der kan forudsige risiko for miljø- og sundhedsskadelige stoffer i danske bygninger. Modellen måler risici ud fra byggematerialer, byggeår og andre BBR-data. Det professionelle værktøj, som er udviklet af Niras, benyttes her på DinGeo.

De miljø- og sundhedsskadelige stoffer i bygningsdelene kan være afgørende for et godt indeklima og din sundhed. Det er en risikofaktor som alle boligejere og boligkøbere bør tage aldeles alvorligt.

Læs mere her »

Datakilder:
Niras og BBR

Jordforurening

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Remisen 21, 6100 Haderslev.

Ingen olietank på grunden

I følge BBR er der ikke olietank på andelsboligs grund.

!Jordforurening i nærområdet

Selvom der ikke er registreret jordforurening på andelsboligs grund, så er det stadig værd at bide mærke i, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er 88 jordforureninger. Det er et meget højt antal. Blandt det totale antal jordforureninger er 38 egentlige jordforureninger (type V2), mens 50 er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).

Jordforureningskort på Remisen 21, 6100 HaderslevKortet ovenfor viser jordforurening i området omkring matriklen 4606-Haderslev, der hører til Remisen 21, 6100 Haderslev. De røde omrader er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1). - Åbn stort kort

Jordforureningsattest

Download en officiel jordforureningsattest for Remisen 21, 6100 Haderslev. Tryk på knappen og en PDF-fil vil blive dannet via Danmarks Miljøportal.

Download Jordforureningsattest

Mere info om jordforurening:

Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Desuden er der i Danmark omkring 200.000 sløjfede olietanke, der udgør en væsentlig risiko for uregistreret jordforurening af specielt parcelhusgrunde.

Ved boligkøb skal du altid tjekke jordforurening og olietank. Olietank bør være registreret i BBR.

Læs mere om jordforurening her »
Læs mere om olietanke her »

Se Jordforureningskort

Datakilder:
Danmarks Miljøportal

Jordforureninger (V2) tæt på Remisen 21, Haderslev
LokalitetAfstand (meter)NuanceringStofferMere info
Remisen 7 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00403
16? -
Remisen 7 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00403
31 F0 -
Remisen 7 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00403
36 F0 -
Jomfrustien 27 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-06902
190? -
Jomfrustien 44 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-04201
215? -
Jomfrustien 25 A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-06908
228? -
Bygnaf 4 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50149
264? -
Jomfrustien 23 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08007
277? -
Jomfrustien 31A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07416
288? -
Vinkelvej 1A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00408
295? -
Østergade 51, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-20005
302? -
Lindedal 22B, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07401
312? -
Gasværksvej 17B, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81372
334? -
Jomfrustien 28 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50163
336? -
Jomfrustien 26D, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50162
360? -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
373 F0 -
Bygnaf 2, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-06002
383? -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
383 F0 -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
387 F0 -
Teaterstien 2A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08009
396? -
Christiansfeldvej 6A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08301
400? -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
409 F0 -
Jomfrustien 24 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00404
410? -
Pakhuskajen 11, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81218
413? -
Teaterstien 2, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-06904
414? -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
416? -
Jomfrustien 26D, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50162
419? -
Naffet 33A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81141
420 F0 -
Naffet 27, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-06005
422? -
Jomfrustien 24A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00402
427? -
Teaterstien 21, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81442
452 F0 -
Teaterstien 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08002
453? -
Nørregade 38A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81163
459? -
Jomfrustien 11A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50161
461! F2 -
Christiansfeldvej 2 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07102
465? -
Christian X's Vej 22 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50153
475? -
Jomfrustien 11A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50161
478 F0 -
Teaterstien 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08002
499? -

Tabellen viser de 38 kortlagte jordforureninger (af typen V2), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Remisen 21, 6100 Haderslev.
Afstand angiver afstanden i meter fra Remisen 21 til den pågældende jordforurening.
Nuancering angiver forureningskategori. F0 er den mindst alvorlige kategori, der angiver, at forureningen ikke umiddelbart udgør en sundhedsrisiko ift. brug af hus og have. Forureningskategori ! F1 betyder, at der er en forurening, der antageligvis ligger et stykke nede i jorden. Hvis du følger simple råd, så kan du uden sundhedsmæssig betydning bruge hus og have. Forureningskategori ! F2 er den højeste kategori. Det kan være en kraftig forurening, der kan have betydning for brugen af hus og have og desuden påvirke boligens indeklima. ? angiver at jordforureningen ikke endnu er kategoriseret.
Stoffer angiver hvilket helbredsskadelige stoffer, der er knyttet til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Mulige jordforureninger (V1) tæt på Remisen 21, Haderslev
LokalitetsnummerAfstand (meter)Mere info
Nordhavnsvej 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81427
58
Nordhavnsvej 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81427
98
Nordhavnsvej 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81427
101
Bygnaf 8 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50151
102
Mellemgade 9, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81471
126
Jomfrustien 29, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81411
198
Jomfrustien 40, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81150
206
Lindedal 22A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50009
219
Bygnaf 6 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50150
228
Nordhavnsvej 5A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50077
228
Jomfrustien 40, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81150
231
Aastrupvej 19, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81463
239
Bygnaf 4 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50149
262
Jomfrustien 31A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07416
268
Nordhavnsvej 5A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50077
271
Lindedal 22B, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07401
280
Lindedal 33 , 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81419
293
Vinkelvej 7 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50253
297
Nordhavnsvej 4, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81158
299
Vinkelvej 9 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50254
305
Jomfrustien 28 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50163
307
Østergade 38 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50109
309
Aastrupvej 6, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50115
319
Aastrupvej 6, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50115
319
Jomfrustien 26D, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50162
321
Vinkelvej 11A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50255
321
Hansborggade 11, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50005
323
Jomfrustien 26D, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50162
339
Vinkelvej 15, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50256
349
Jomfrustien 26, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81410
356
Vinkelvej 2 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50108
358
Aastrupvej 6, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50115
361
Jomfrustien 24 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-00404
369
Vinkelvej 15, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50256
374
Jomfrustien 26A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50067
380
Jomfrustien 22A, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81409
381
Christian X's Vej 28, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50170
386
Teaterstien 4, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81443
393
Christian X's Vej 28, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50170
394
Christiansfeldvej 6A, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08301
411
Christian X's Vej 47, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81254
424
Vinkelvej 19 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50257
434
Teaterstien 21, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81442
441
Teaterstien 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08002
446
Teaterstien 3, 6100 Haderslev
lok. nr. 515-08002
448
Christian X's Vej 22 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50153
449
Christiansfeldvej 2 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-07102
449
Ved Havnen 25 , 6100 Haderslev
lok. nr. 515-50271
475
Ved Ridehuset 2, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81362
477
Nørregade 34, 6100 Haderslev
lok. nr. 510-81162
496

Tabellen viser potentielle jordforureninger, der endnu ikke er undersøgt i detaljer (typen V1), som ligger i området omkring Remisen 21, 6100 Haderslev.
Afstand angiver afstanden i meter fra Remisen 21 til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Adressens jordforureningsdata er sidst opdateret 26 maj, 2026. - opdater

Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Remisen 21, 6100 Haderslev bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Syddanmark



Luftforurening

Der kan være problemer med luftforurening på Remisen 21, 6100 Haderslev.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 9.0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

!PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 10.5 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 18.6 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0.3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

!Partikelantal

Der er estimeret 7000 partikler per cm3 luft. Det er en svagt forhøjet koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Haderslev med i gennemsnit 8.0 enheder per km² - Se de landsdækkende variationer på kort »


Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her »

Mere info om Luftforurening:

Luftforurening menes at være skyld i ca. 6.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark. Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med 6-9 måneder. Hertil kommer astma og andre følgesygdomme af luftforurening, der nedsætter livskvalitet.

Læs mere om Luftforurening her »

Se Luftforureningskort

Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej

Trafikstøj

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Remisen 21, 6100 Haderslev

Støjmålinger (dB)


55-60
55-60 dB
60-65 dB
60-65 dB
65-70 dB
65-70 dB
70-75 dB
70-75 dB
Over 75 dB
Over 75 db

Trafikstøjkort på Remisen 21, 6100 HaderslevKortet viser trafikstøj i området omkring Remisen 21, 6100 Haderslev. - Åbn stort kort


Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Remisen 21, 6100 Haderslev om dagen:

StøjtypeLydstyrke
Større veje ingen registreret støj (*)
Veje i byingen registreret støj (*)
Større jernbaneringen registreret støj (*)
Jernbane i byingen registreret støj (*)
Større lufthavningen registreret støj (*)
(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Mere info om Trafikstøj:

Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »

Se Støjkort

Datakilder:
Miljøstyrelsen

Hårdhed af drikkevand

Ifølge GEUS’ kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager andelsbolig på Remisen 21 drikkevand fra Bjerning vandværk / INAKTIV. Hårdheden var 12.60 dH ved måling i 2017. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS’ oversigt for Bjerning vandværk / INAKTIV.

Mere info om hårdhed af drikkevand:

Hårdt drikkevand medfører tilkalkning af elkedler, vaskemaskiner og toiletter og øget forbrug af vaske- og rengøringsmidler. Hårdt vand har ingen kendt skadelig effekt på helbredet. Læs mere om drikkevandets hårdhed her »

Se Hårdhedskort

Datakilder - GEUS:

Almene vandværkers forsyningsområder »
Open access nationwide data sets for drinking water hardness at public waterworks and their water supply areas in Denmark »



Risiko for oversvømmelse — Remisen 21, 6100 Haderslev

Ekstrem regn

Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Remisen 21, 6100 Haderslev.

Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj.

Lavninger

Remisen 21, 6100 Haderslev ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Ekstrem regn på Remisen 21, 6100 HaderslevRisiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Remisen 21, 6100 Haderslev. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand. - Åbn stort kort
!Høj befæstelsesgrad
Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Remisen 21, 6100 Haderslev er 50 procent. Det betyder, at cirka 50 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., hvilket hindrer regn- og overfladevand i at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.
!Hydraulisk ledningsevne
I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 125 - 150 mm/dag i området omkring Remisen 21, 6100 Haderslev. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Mere info om risiko for oversvømmelse ved skybrud:

Skybrud er meget voldsomme regnbyger, der forårsager oversvømmelse af kloakker og tagrender. Risiko for oversvømmelser kan have indflydelse på huspriser, forsikringspræmier og kloakafledningsafgifter. Inden et boligkøb er det derfor en god ide, at overveje risikoen for oversvømmelse ifm skybrud. Læs mere om skybrud her »

Bemærk venligst, at kortet ikke tager højde for kloakering, nedsivning og grøfter, som vandet eventuel kunne komme væk igennem. Det er udelukkende regnvand.

Lavningskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Grundvand

Remisen 21 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.
!Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 0.7 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0.5 - 0.8 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a. (1) usikkerhed på den nummeriske model, (2) naturlige nedbørsvariationer og (3) usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 0.7 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0.5 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)
Remisen 21, 6100 Haderslev


Grundvandsdybder på Remisen 21Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Remisen 21. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter og adressen er markeret med markør markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret (i geologisektionen længere nede på siden kan du få mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer). Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl. - Åbn stort kort
Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1.1 centimeter) i perioden 2041-2070.

Se 2041-70 ændringer på stort kort ».

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (0.4 centimeter) i perioden 2071-2100.

Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».



Mere info om stigende grundvand:

Grundvandsspejlet er udtryk for et niveau i jorden - Under grundvandsspejlet er alle mellemrum i jorden mættet og fyldt med vand, og over grundvandsspejlet er jorden umættet med vand. Flere steder i Danmark ligger grundvandsspejlet tæt på overfladen. Med forventede klimaændringer og øget nedbør, vil grundvandet uværgeligt stige og områder hvor grundvandsspejlet når op til overfladen vil blive omdannet til sump. Eksperter mener, at affekten af grundvandsstigninger kan blive langt større for Danmark end effekten af havniveaustigninger i takt med, at klimaet ændrer sig. Læs mere om stigende grundvand her »

Grundvandskort »

Datakilde:
HIP

Vandløbsoversvømmelse

Remisen 21, 6100 Haderslev er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse ifm forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.

Oversvømmelsesrisiko fra vandløb på Remisen 21, 6100 HaderslevKortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Remisen 21, 6100 Haderslev. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk. Se nærmere på det interaktive Vandløbsflodskort - Åbn vandløbskort

Mere info om risiko for oversvømmelse fra vandløb:

Ved massive vandløbsstigninger kan åer og vandløb gå over deres bredder og give oversvømmelser. Læs mere om oversvømmelse fra vandløb her »

Vandløbskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
GeoMatic



Havvand

Remisen 21, 6100 Haderslev ligger i en højde på 4.3 meter over havets overflade.

Havvand på Land

Med en placering på mere end 3 meter over havets overflade, er adressen ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser en ekstrem vandstand på 430 centimeter over normalen.

Stomflod og havvand på Remisen 21, 6100 HaderslevKortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 430 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Remisen 21, 6100 Haderslev. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger - Åbn stormflodskort

Mere info om risiko for oversvømmelse ved stormflod:

Stormflod er oversvømmelser, som skyldes ekstrem vandstand i havet. En stormflod kan finde sted når kraftig vind presser store vandmasser fra havet ind over land. Risiko for oversvømmelse ved stormflod er størst i lave marskområder som Vadehavet og i fjorde, hvor vinden kan presse vandet ind, uden at det har mulighed for at komme ud igen. Stormflodsoversvømmelser er næsten årlige tilbagevendende fænomener i udsatte områder Læs mere om oversvømmelse fra stormflod her »

Stormflodskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Plantrin 1

Remisen 21, 6100 Haderslev befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Se kort »

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Se plantrin 2 kort »

Mere info om oversvømmelsesdirektivet:

I forbindelse med EU's oversvømmelsesdirektiv har kystdirektoratet udpeget 14 afgrænsede risikoområder, hvor en større oversvømmelse fra havet, fjorde eller vandløb må anses som sandsynlig.

Læs mere om oversvømmelsesdirektivet »

Datakilder:
Kystdirektoratet



Boligfakta og Økonomi — Remisen 21, 6100 Haderslev

BBR oplysninger

Andelsbolig på Remisen 21 i Haderslev er opført i 2002 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 89 m2. Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Boligtype Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsesår 2002
Ombygningsår -
Fredning -
Ejerforhold Privat andelsboligforening
Køkkenforhold Eget køkken med afløb
Antal Etager 2
Antal toiletter 1
Antal badeværelser 1
Antal værelser 3

BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale Mursten
Tagmateriale Tegl
Varmeinstallation Fjernvarme/blokvarme
Opvarmningsmiddel -
Supplerende varme (UDFASES) Bygningen har ingen supplerende varme

BBR arealer
Bygning, Samlet areal 390 m2
Boligstørrelse 89 m2
Vægtet Areal 89 m2


BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 26 maj, 2026 - opdater

Du kan rette BBR oplysningerne online hvis du ejer ejendommen (kræver NemId):
Ret BBR-oplysninger


BBR meddelelse

Hent den officielle BBR meddelelse for Remisen 21, 6100 Haderslev. Tryk på knappen for at hente PDF-filen via bbr.dk.

Hent BBR-Meddelelse

Du kan finde mange flere officielle dokumenter blandt ejendommens dokumenter.

Mere info om BBR:

Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.

BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.

Læs mere om BBR data her »

Datakilder:
ois.dk

Energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Remisen 21, 6100 Haderslev sidst vi kiggede (7. juni 2024). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Tjek det elektroniske energimærke »

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Download rapporten her »
Sidst opdateret den 7 juni, 2024 - opdater


Mere info om Energimærket:

De fleste bygninger, der anvendes til beboelse eller erhverv, skal energimærkes ved salg eller udleje. Energimærkningen giver først og fremmest et overblik over, hvor dyr en bolig vil være i varme og el. Det har betydning for salgsprisen. Besparelsesforslagene viser, hvilke energimæssige forbedringer det kan betale sig at gennemføre. Læs mere om Energimærket her »

Datakilder:
SparEnergi.dk

Boligopvarmning

Den primære opvarmningskilde på Remisen 21, 6100 Haderslev er fjernvarme. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.

Fjernvarme

Andelsbolig på Remisen 21 modtager fjernvarme fra Haderslev Fjernvarme. Fjernvarme er stort set altid en fordel. Haderslev Fjernvarme hører endda til blandt landets billigere fjernvarmeforsyninger - Deres pris for at opvarme en standardlejlighed på 75 m2 og et varmeforbrug 15 MWh er 12.966 kr. Find mere info om Haderslev Fjernvarme her ».

Remisen 21 har et vægtet areal på 89 m2, der er større end standardboligen. Et estimat, der tager højde for det større areal lyder:

Beregnet årlig varmeomkostning
12.966 kr/år

Note: Der er tale om et estimat baseret på en forsimplet udregning. Den faktiske varmeregning vil naturligvis også afhænge af beboernes energivaner.

Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Hjemmesiden for Haderslev Fjernvarme finder du her: http://www.haderslev-fjernvarme.dk/.

Mere info om Boligopvarmning

Boligopvarmning er en betydelig post på boligbudgettet, som varierer meget, både over tid, opvarmningsform og så sandelig også geografisk fra den ene varmeforsyning til den næste.

I disse år har fjernvarmen vokseværk og flere og flere boliger tilsluttes. Det er en god udvikling - Fjernvarme er den miljømæssigt reneste opvarmningsform og i mange tilfælde også den billigste. DinGeo har samlet forsyningsområderne for alle 400+ danske fjernvarmeværker og sammenkoblet disse med flere andre fjernvarmedata-registre, inklusiv fjernvarmepriser.

Læs mere om data og datakilder her »
Læs mere om Haderslev Fjernvarme her »


Hæftelser

Der er er ingen egentlige hæftelser på ejendommen Remisen 21, 6100 Haderslev.



Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 10 juni, 2022  -  opdater

Du kan finde mere info, inklusiv ejeroplysninger, med et opslag direkte på tinglysning.dk »


Mere info om Hæftelser:

En hæftelse er en økonomisk forpligtelse eller et krav i ejendom. Nogle hæftelser er helt eller delvist afdragede og repræsenterer derfor ikke nødvendigvis boligejernes låneforpligtelser. Hæftelser er typisk tinglyste pantebreve, ejerpantebreve og realkreditpantebrev. Læs mere om Hæftelser her »

Datakilder:
Tinglysning.dk

Fejl ved opslag af Frededede og Bevaringsværdige Bygninger

Vi kunne desværre ikke finde data på ejendommen.

Mere info om fredede og bevaringsværdige bygninger:

Registeret over Fredede og Bevaringsværdige Bygninger (FBB) indeholder ca. 355.000 bevaringsværdige bygninger og ca. 9.000 fredede bygninger.
Hvis en bygning er fredet og/eller bevaringsværdig kan der være restriktioner omkring renovering og ombygning. På den anden side kan der også være økonomiske fordele ved at eje et fredet eller bevaringsværdigt hus. Læs mere her »

Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger



Lokalområdet — Remisen 21, 6100 Haderslev

Naboerne
Ældre og borgere med særlige behov

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Remisen 21, 6100 Haderslev er Ældre og borgere med særlige behov , d.v.s. conzoom®-typen Pleje og omsorg.




Mere info

Conzoom® er et databaseret segmenteringsværktøj, der opdeler de danske husstande i 36 forskellige typer. Med et DinGeo-adresseopslag får du gratis adgang til Conzoom® og et indblik i den gennemsnitlige husstand i området: Forbrugeradfærd, livsstil, holdninger, alder, antal af børn, indkomst, formue, osv.. Læs mere om Conzoom® »

Conzoom®-typen på en given adresse ændres løbende. Det skyldes dels den generelle almindelige udvikling i Danmark, men også lokalområdets til- og fraflytning. DinGeo opdaterer løbende Conzoom® - På Remisen 21 er data sidst opdateret 8 maj, 2026 - opdater.

Datakilde: Geomatic

Sådan stemmer naboerne venstre.png

Remisen 21 hører til afstemningsområdet Gram hvor der er 2.248 stemmeberettigede borgere.

!Valgdeltagelse

Der var 1.760 i Gram, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på 78.3 under landsgennemsnittet på 84.5 procent.

Venstre Folketingsvalget 2019
Ved folketingsvalget i 2019 var Venstre det største parti i afstemningsområdet Gram med 554 stemmer. Det svarer til 31.5 procent af de afgivne stemmer.

Grafen nedenfor viser valgresultatet for Gram (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).

højdespringer Højdespringer

Nye Borgerlige fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet Gram, med et indeks på 211 i forhold til landsgennemsnittet.

Underperformer Underperformer

Alternativet klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet Gram, med et indeks på 28 i forhold til landsgennemsnittet.

Mere info om Valgdata:

Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.

Læs mere om data her »

Datakilder:
Den danske valgdatabase

Risiko for indbrud

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Remisen 21, 6100 Haderslev at være mellem.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavtop 10Lavrang 11-25 Mellem rang 26-60 Høj rang 61-90 Meget høj >90

I de seneste tal fra første kvartal 2026 blev der anmeldt 37 indbrud i Haderslevs Kommune. Det svarer til 1.4 indbrud per 1000 husstande i perioden. Det er en risiko, som rangerer kommunen som nummer 57 ud af 98 på listen over kommuner med flest indbrud pr. husstand.

Historiske data

Grafen nedenfor viser udviklingen i antallet af indbrud i Haderslevs Kommune sammenlignet med landsgennemsnittet. Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2014 med 281 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit faldet med 26%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 45% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.


Mere info om Indbrudsrisiko:

Et indbrud rammer ikke kun økonomisk, men også følelsen af tryghed i hjemmet. Derfor er det vigtigt at kende indbrudsrisikoen, før du køber bolig – og når du vurderer dit nabolag. DinGeo viser risikoen for indbrud i din kommune baseret på data fra Danmarks Statistik, så du kan se, hvordan dit område klarer sig i forhold til resten af landet. Læs mere om Indbrudsrisiko her »

Indbrudsrisiko på kort

Datakilder:
Danmarks Statistik: STRAF11: Anmeldte indbrud
Danmarks Statistik: FAM55N: Antal husstande

Geologi

Jordarten under Remisen 21, 6100 Haderslev er Moræneler.

Moræneler er den mest almindelig jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Moræneleret er specielt dominerende på Fyn, Sjælland og øerne. Det er aflejret under en af de mange Pleistocæne istider, der har dækket Danmark over de sidste par millioner af år. Moræneler er sandet og siltet ler og med spredte sten og blokke fra det sydlige Norge og Sverige samt i østersøområdet.

Moræneler
Typisk moræneler med spredte store sten og blokke (Foto P.R. Jakobsen, GEUS).

Moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvorved jorden kan sætte sig og bygninger kan få sætningsskader. Det er specielt et problem under tørre og varme somre (f.eks. 2018).

Moræneler er ofte næsten uigennemtrængelig for vand og ved kraftig regn vil nedbøren derfor kun i meget lille omfang synke ned i jorden, men derimod strømme på overfladen, hvilket øger risiko for oversvømmelser.

Moræneler indeholder ofte små koncentrationer af uran og thorium, som under henfald frigiver Radon. Moræneler under boligen øger derfor risiko for Radon i indeluften.

Mere info om Geologi:

Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.

Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).

Se på kort

Læs mere om jordarter her »

Datakilder:
GEUS

Mere info om Boringer:

Der er udført mere end 300.000 undergrundsboringer i Danmark. DinGeo viser de boringer, der ligger tættest på opslagsadressen, med basale boringsoplysninger samt link til detaljerede borerapporter. Borerapporterne indeholder ofte nyttig og relevant informationer om geologi og grundvandsdybder. Læs mere om boringer her »

Datakilder:
GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Remisen 21

Den nærmeste overfladenære boring ligger 69 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet HADERSLEV AMTSBANESTATIONEN. Boringen blev afsluttet 18 september, 1930. Brøndborer var Brøndboreren er ukendt. Boringens formålet er ikke angivet og anvendelse er ikke angivet. Boringen nåede en dybde på 54.0 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 152. 4 ».

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Remisen 21.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
69 54.0 152. 4 »
145 120.0 152. 16 »
174 18.2 152. 130 »
197 12.0 152. 303 »
232 Moniteringsboring 21.0 152. 304 »
257 152. 524 »
273 24.8 152. 144 »
279 Vandforsyningsboring 48.0 152. 564 »
381 5.3 152. 172 »
381 6.2 152. 173 »

Hvor langt er der fra Remisen 21
til nærmeste

Risikovirksomhed

Sønderjysk Biogas Bevtoft A/S
Kolonne 2


Afstand: 19,26 km


Kort Læs mere

Vindmølle

Højde: 18 m
Kapacitet: 11 kW


vindmølle

Afstand: 5,00 km


Kort Læs mere

Mobilmast

Christian X's Vej 43
6100 Haderslev


Afstand: 480 meter


Kort Læs mere

Apotek

Løve-apoteket


Afstand: 648 meter


Læs mere

Dagligvare

Netto 7503


Afstand: 212 m


Læs mere

Renseanlæg

HADERSLEV renseanlæg


renseanlæg

Afstand: 684 meter


Læs mere

Daginstitution

Cathrine Asylet Privat


Afstand: 329 m


Læs mere



DinGeo oversigter

Info om Postnummer: 6100 Haderslev
Info om vej: Remisen
Stamoplysninger for Remisen 21, 6100 Haderslev
Geografiske koordinater 55.25286039°N, 9.49722886°Ø
Højde over havets overflade 4,3 m.o.h.
Sogn Vor Frue Sogn »
Politikreds Syd- og Sønderjyllands Politi
Adressens Id 0a3f50b6-d4f4-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f508b-a7da-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 8746077

Stamoplysninger:

Vi har samlet diverse stamoplysninger på Remisen 21, 6100 Haderslev.