DinGeo — i hele Danmark

Risager 59, 6100 Haderslev

Villaen på Risager 59 i Haderslev er opført i 2006 og indeholder 7 værelser, et køkken og to badeværelser fordelt på 185 m2.

Ejendommen ligger i Haderslev Kommune og er tilknyttet 2 forskellige skoledistrikteter (Fællesskolen Favrdal - Fjelstrup, Nord Favrda). De nærmeste naboer er typisk Formuende og ressourcestærke børnefamilier.

Annonce
Få 10% eksklusiv DinGeo-rabat på dine forsikringer og et lynhurtigt forsikringstjek hos Forsia Forsikring.ForsiaTjek

Boligen kan få 5G-internet. Se mere herlink

Energiforbedr boligen og se besparelser på elregningen – få en gratis beregninglink


Matrikelkort Risager 59

Luftfoto af Risager 59, 6100 Haderslev. Matriklen er markeret med den grønne polygon. Se skråfotos her »

Se flere fotos

Bemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.



Annonce

Få en gratis og uforpligtende salgsvurdering fra EDC Filtenborg & Grosbøl






Sundhed — Risager 59, 6100 Haderslev

Radon

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for villaen på Risager 59, 6100 Haderslev til at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavRadonrisiko Lav Radonrisiko Middel Radonrisiko Høj Radonrisiko Meget højRadonrisiko

Der er forhøjet risiko for radon i indeklimaet. Ifølge vores oplysninger er der ikke endnu installeret et RadonSug i ejendommen.


Har du som ejer af Risager 59 allerede fået fortaget en radonmåling og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk



Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Haderslev Kommune registreret 105 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 204 undersøgte boliger. Det betyder, at 51 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en relativt høj andel, og boligejere/boligkøbere af villaen på Risager 59 bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

!Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko — bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Villaen på Risager 59, 6100 Haderslev ligger i den tidligere Haderslev kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 10 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 170 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 63 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Haderslev i radonklasse 3, som er den næsthøjeste klassificering og indebærer at ca. 3%-10% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

!Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere. Under Risager 59, 6100 Haderslev består underlaget af morænesand og grus (Se Geologi og Geoteknik), som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Byggeår

Ejendommen Risager 59, 6100 Haderslev er opført i 2006 (Se Boligoplysninger) og sandsynligvis radonsikret mod undergrunden. Ejendommen er nemlig opført efter bygningsreglementet i 1998 stillede krav om, at nybyggeri skal radonsikres.

!Bygningen

Risager 59, 6100 Haderslev er uden registreret kælder. Bygninger uden kælder har øget risiko for radonindsivning direkte i stueplanet.

Radon i danske boliger
Der er relativ høj radonrisiko på Risager 59, 6100 Haderslev.

Mere info om Radon:

Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.


Læs mere om Radon her »

Se radonkort


Datakilder:
Radon
Sundhedsstyrelsen: Radon i danske boliger, 2001
Sundhedsstyrelsen: Kort over radon i Danmark
Aalborg Universitet: BUILD Rapport 2022:14
Ingeniøren: Interaktivt radon-kort
Realdania: Radonfrit hjem
Geologi
GEUS: Jordartskort over Danmark
Bygningsdata
Datafordeleren: Bygnings- og Boligregistret (BBR)


Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Risiko for sundhedsskadelige stoffer i bygning
Risager 59

Asbest PCB TM
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Tabelforklaring:
Grøn markerer lille risiko ( ) og rød stor risiko ( ) for sundhedsskadelige stoffer (Asbest, PCB og tungmetaller) i de forskellige bygningsdele. Størrelsen angiver sandsynligheden for at den kunstige intelligens har ret (vurderet ud fra de mange tusinde træningsdata).

Bemærk, at risikovurderingen er baseret på en statistisk model og den udtrykker derfor sandsynlighed frem for egentlige målinger fra boligen.

Asbest

Ifølge Machine Learning- algoritmen har villaen på Risager 59 ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

Ifølge Machine Learning- algoritmen har villaen på Risager 59 ingen risiko for PCB.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

!Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Villaen på Risager 59 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Gulve (90.9%), Tagmateriale (90.7%), Isolering (85.4%), Maling (85.0%), Facade (78.5%), Fuge (73.5%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Risikovurderingerne er baseret på BBR data - sidst opdateret den 17 maj, 2026
Se adressens BBR data


Mere info om sundhedsskadelige stoffer i byggematerialer:

Baseret på data fra flere årtiers bygningskemiske undersøgelser er der udviklet en machine learning-algoritme, der kan forudsige risiko for miljø- og sundhedsskadelige stoffer i danske bygninger. Modellen måler risici ud fra byggematerialer, byggeår og andre BBR-data. Det professionelle værktøj, som er udviklet af Niras, benyttes her på DinGeo.

De miljø- og sundhedsskadelige stoffer i bygningsdelene kan være afgørende for et godt indeklima og din sundhed. Det er en risikofaktor som alle boligejere og boligkøbere bør tage aldeles alvorligt.

Læs mere her »

Datakilder:
Niras og BBR

Jordforurening

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Risager 59, 6100 Haderslev.

Ingen olietank på grunden

I følge BBR er der ikke olietank på villaens grund.

Ingen jordforureninger i nærområdet

Ligesom selve grunden er ren, så er der heller ikke registreret andre jordforureninger i en omkreds af 500 meter fra Risager 59, 6100 Haderslev.

Jordforureningskort på Risager 59, 6100 HaderslevKortet ovenfor viser jordforurening i området omkring matriklen 6h-Åstrup Ejerlav, Åstrup, der hører til Risager 59, 6100 Haderslev (matriklen er markeret med med grøn). De røde omrader er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1). - Åbn stort kort

Jordforureningsattest

Download en officiel jordforureningsattest for Risager 59, 6100 Haderslev. Tryk på knappen og en PDF-fil vil blive dannet via Danmarks Miljøportal.

Download Jordforureningsattest

Mere info om jordforurening:

Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Desuden er der i Danmark omkring 200.000 sløjfede olietanke, der udgør en væsentlig risiko for uregistreret jordforurening af specielt parcelhusgrunde.

Ved boligkøb skal du altid tjekke jordforurening og olietank. Olietank bør være registreret i BBR.

Læs mere om jordforurening her »
Læs mere om olietanke her »

Se Jordforureningskort

Datakilder:
Danmarks Miljøportal

Adressens jordforureningsdata er sidst opdateret 19 april, 2026. - opdater

Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Risager 59, 6100 Haderslev bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Syddanmark



Luftforurening

Der kan være problemer med luftforurening på Risager 59, 6100 Haderslev.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 9.0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

!PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 10.4 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 18.3 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0.3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 6300 partikler per cm3 luft. Det er en relativ lav koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Haderslev med i gennemsnit 8.0 enheder per km² - Se de landsdækkende variationer på kort »


Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her »

Mere info om Luftforurening:

Luftforurening menes at være skyld i ca. 6.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark. Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med 6-9 måneder. Hertil kommer astma og andre følgesygdomme af luftforurening, der nedsætter livskvalitet.

Læs mere om Luftforurening her »

Se Luftforureningskort

Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej

Trafikstøj

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Risager 59, 6100 Haderslev

Støjmålinger (dB)


55-60
55-60 dB
60-65 dB
60-65 dB
65-70 dB
65-70 dB
70-75 dB
70-75 dB
Over 75 dB
Over 75 db

Trafikstøjkort på Risager 59, 6100 HaderslevKortet viser trafikstøj i området omkring Risager 59, 6100 Haderslev. - Åbn stort kort


Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Risager 59, 6100 Haderslev om dagen:

StøjtypeLydstyrke
Større veje ingen registreret støj (*)
Veje i byingen registreret støj (*)
Større jernbaneringen registreret støj (*)
Jernbane i byingen registreret støj (*)
Større lufthavningen registreret støj (*)
(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Mere info om Trafikstøj:

Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »

Se Støjkort

Datakilder:
Miljøstyrelsen

Hårdhed af drikkevand

Ifølge GEUS’ kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager villaen på Risager 59 drikkevand fra Bjerning vandværk / INAKTIV. Hårdheden var 12.60 dH ved måling i 2017. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS’ oversigt for Bjerning vandværk / INAKTIV.

Mere info om hårdhed af drikkevand:

Hårdt drikkevand medfører tilkalkning af elkedler, vaskemaskiner og toiletter og øget forbrug af vaske- og rengøringsmidler. Hårdt vand har ingen kendt skadelig effekt på helbredet. Læs mere om drikkevandets hårdhed her »

Se Hårdhedskort

Datakilder - GEUS:

Almene vandværkers forsyningsområder »
Open access nationwide data sets for drinking water hardness at public waterworks and their water supply areas in Denmark »



Risiko for oversvømmelse — Risager 59, 6100 Haderslev

Ekstrem regn

Der er lav risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Risager 59, 6100 Haderslev.

Ejendommen ligger ikke i en lavning og overfladevand har mulighed for at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er lav og den hydrauliske ledningsevne er nogenlunde god.

Lavninger

Risager 59, 6100 Haderslev ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Ekstrem regn på Risager 59, 6100 HaderslevRisiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Risager 59, 6100 Haderslev. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand. - Åbn stort kort
Lav befæstelsesgrad
Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Risager 59, 6100 Haderslev er 10 procent. Det betyder, at kun cirka 10 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand i at sive ned i jorden.
!Hydraulisk ledningsevne
I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 200 - 250 mm/dag i området omkring Risager 59, 6100 Haderslev. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Mere info om risiko for oversvømmelse ved skybrud:

Skybrud er meget voldsomme regnbyger, der forårsager oversvømmelse af kloakker og tagrender. Risiko for oversvømmelser kan have indflydelse på huspriser, forsikringspræmier og kloakafledningsafgifter. Inden et boligkøb er det derfor en god ide, at overveje risikoen for oversvømmelse ifm skybrud. Læs mere om skybrud her »

Bemærk venligst, at kortet ikke tager højde for kloakering, nedsivning og grøfter, som vandet eventuel kunne komme væk igennem. Det er udelukkende regnvand.

Lavningskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Grundvand

Risager 59 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.
!Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1.1 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0.5 - 6 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a. (1) usikkerhed på den nummeriske model, (2) naturlige nedbørsvariationer og (3) usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1.1 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0.5 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)
Risager 59, 6100 Haderslev


Grundvandsdybder på Risager 59Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Risager 59. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter og adressen er markeret med markør markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret (i geologisektionen længere nede på siden kan du få mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer). Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl. - Åbn stort kort
Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (3.2 centimeter) i perioden 2041-2070.

Se 2041-70 ændringer på stort kort ».

!Perioden 2071-2100

Modelberegninger (højt atmosfærisk CO₂-niveau) viser et at grundvandet vil fortsætte med at stige også når vi kigger længere ud i fremtiden.

Middeldybden til grundvandet er estimeret til at falde med 11.6 centimeter.

Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».

Se 2071-2100 ændringer på stort kort ».



Mere info om stigende grundvand:

Grundvandsspejlet er udtryk for et niveau i jorden - Under grundvandsspejlet er alle mellemrum i jorden mættet og fyldt med vand, og over grundvandsspejlet er jorden umættet med vand. Flere steder i Danmark ligger grundvandsspejlet tæt på overfladen. Med forventede klimaændringer og øget nedbør, vil grundvandet uværgeligt stige og områder hvor grundvandsspejlet når op til overfladen vil blive omdannet til sump. Eksperter mener, at affekten af grundvandsstigninger kan blive langt større for Danmark end effekten af havniveaustigninger i takt med, at klimaet ændrer sig. Læs mere om stigende grundvand her »

Grundvandskort »

Datakilde:
HIP

Vandløbsoversvømmelse

Risager 59, 6100 Haderslev er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse ifm forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.

Oversvømmelsesrisiko fra vandløb på Risager 59, 6100 HaderslevKortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Risager 59, 6100 Haderslev. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk. Se nærmere på det interaktive Vandløbsflodskort - Åbn vandløbskort

Mere info om risiko for oversvømmelse fra vandløb:

Ved massive vandløbsstigninger kan åer og vandløb gå over deres bredder og give oversvømmelser. Læs mere om oversvømmelse fra vandløb her »

Vandløbskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
GeoMatic



Havvand

Risager 59, 6100 Haderslev ligger i en højde på 21.3 meter over havets overflade.

Havvand på Land

På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.

Stomflod og havvand på Risager 59, 6100 HaderslevKortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Risager 59, 6100 Haderslev. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger - Åbn stormflodskort

Mere info om risiko for oversvømmelse ved stormflod:

Stormflod er oversvømmelser, som skyldes ekstrem vandstand i havet. En stormflod kan finde sted når kraftig vind presser store vandmasser fra havet ind over land. Risiko for oversvømmelse ved stormflod er størst i lave marskområder som Vadehavet og i fjorde, hvor vinden kan presse vandet ind, uden at det har mulighed for at komme ud igen. Stormflodsoversvømmelser er næsten årlige tilbagevendende fænomener i udsatte områder Læs mere om oversvømmelse fra stormflod her »

Stormflodskort »

Datakilder:
Klimadatastyrelsen og Klimatilpasning.dk

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Plantrin 1

Risager 59, 6100 Haderslev befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Se kort »

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Se plantrin 2 kort »

Mere info om oversvømmelsesdirektivet:

I forbindelse med EU's oversvømmelsesdirektiv har kystdirektoratet udpeget 14 afgrænsede risikoområder, hvor en større oversvømmelse fra havet, fjorde eller vandløb må anses som sandsynlig.

Læs mere om oversvømmelsesdirektivet »

Datakilder:
Kystdirektoratet



Boligfakta og Økonomi — Risager 59, 6100 Haderslev

BBR oplysninger

Villaen på Risager 59 i Haderslev er opført i 2006 og indeholder 7 værelser, et køkken og to badeværelser fordelt på 185 m2. Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse Fritliggende enfamiliehus
Boligtype Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsesår 2006
Ombygningsår -
Fredning -
Ejerforhold Privatpersoner eller interessentskab
Køkkenforhold Eget køkken med afløb
Antal Etager 1
Antal toiletter 2
Antal badeværelser 2
Antal værelser 7

BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale Mursten
Tagmateriale Tegl
Varmeinstallation Centralvarme med én fyringsenhed
Opvarmningsmiddel Naturgas
Supplerende varme Brændeovne og lignende med skorsten
Vandforsyning Alment vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold -

BBR arealer (Bygning nr. 1)
Bygning, Samlet areal 174 m2
Boligstørrelse 185 m2
Vægtet Areal 185 m2

!Andre udvalgte BBR data

BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end én bygning

Der er registreret én anden bygning på adressen:

  • Bygning nr. 2: Carport opført i 2006 | areal: 0 m²
Det kan være svært at tage højde for de tilhørende bygninger f.eks. ifm. villaens computerberegnede ejendomsvurdering.



BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 17 maj, 2026 - opdater

Du kan rette BBR oplysningerne online hvis du ejer ejendommen (kræver NemId):
Ret BBR-oplysninger


BBR meddelelse

Hent den officielle BBR meddelelse for Risager 59, 6100 Haderslev. Tryk på knappen for at hente PDF-filen via bbr.dk.

Hent BBR-Meddelelse

Du kan finde mange flere officielle dokumenter blandt ejendommens dokumenter.

Mere info om BBR:

Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.

BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.

Læs mere om BBR data her »

Datakilder:
ois.dk

Energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Risager 59, 6100 Haderslev sidst vi kiggede (22. februar 2020). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Tjek det elektroniske energimærke »

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Download rapporten her »
Sidst opdateret den 22 februar, 2020 - opdater


Mere info om Energimærket:

De fleste bygninger, der anvendes til beboelse eller erhverv, skal energimærkes ved salg eller udleje. Energimærkningen giver først og fremmest et overblik over, hvor dyr en bolig vil være i varme og el. Det har betydning for salgsprisen. Besparelsesforslagene viser, hvilke energimæssige forbedringer det kan betale sig at gennemføre. Læs mere om Energimærket her »

Datakilder:
SparEnergi.dk

Boligopvarmning

Den primære opvarmningskilde på Risager 59, 6100 Haderslev er centralvarme med en fyringsenhed, dvs. Fast brændsel og olie eller gas. Der er desuden Brændeovne og lignende med skorsten på adressen.

Fjernvarme

Risager 59, 6100 Haderslev ligger i et område hvor der er mulighed for fjernvarmeforsyning fra Haderslev Fjernvarme. BBR-oplysningerne viser dog ikke om boligopvarmningen rent faktisk også er fjernvarme.

Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Hjemmesiden for Haderslev Fjernvarme finder du her: http://www.haderslev-fjernvarme.dk/.

Mere info om Boligopvarmning

Boligopvarmning er en betydelig post på boligbudgettet, som varierer meget, både over tid, opvarmningsform og så sandelig også geografisk fra den ene varmeforsyning til den næste.

I disse år har fjernvarmen vokseværk og flere og flere boliger tilsluttes. Det er en god udvikling - Fjernvarme er den miljømæssigt reneste opvarmningsform og i mange tilfælde også den billigste. DinGeo har samlet forsyningsområderne for alle 400+ danske fjernvarmeværker og sammenkoblet disse med flere andre fjernvarmedata-registre, inklusiv fjernvarmepriser.

Læs mere om data og datakilder her »
Læs mere om Haderslev Fjernvarme her »


Hæftelser

Der er er ingen egentlige hæftelser på ejendommen Risager 59, 6100 Haderslev.

Der er dog to afgiftspantebreve. Afgiftpantebreve er afbetalte lån. De er altså ikke gæld, men eksisterer for at kunne spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Afgiftpantebrev
Dato12. Nov, 2009
Prioritet2
TypeAfgiftpantebrev
Hovedstol543.000 kr.
Rentesats2.9729 %
Rentetypevariabel
Kreditorer Skjult
Afgiftpantebrev
Dato24. Sep, 2020
Prioritet3
TypeAfgiftspantebrev
Hovedstol1.509.000 kr.
Rentesats0.0 %
Rentetypefast
KreditorerTOTALKREDIT A/S


Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 6 juni, 2025  -  opdater

Du kan finde mere info, inklusiv ejeroplysninger, med et opslag direkte på tinglysning.dk »


Mere info om Hæftelser:

En hæftelse er en økonomisk forpligtelse eller et krav i ejendom. Nogle hæftelser er helt eller delvist afdragede og repræsenterer derfor ikke nødvendigvis boligejernes låneforpligtelser. Hæftelser er typisk tinglyste pantebreve, ejerpantebreve og realkreditpantebrev. Læs mere om Hæftelser her »

Datakilder:
Tinglysning.dk

Bygningen er ikke fredet eller tildelt bevaringsværdi ikke vurderet ejendom

Haderslev Kommune har ikke fredet villaen på Risager 59, 6100 Haderslev eller tildelt den bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Risager 59

Ikke-vurderet bygningSAVE-vurderet bygning uden bevaringsværdiBevaringsværdi 9Bevaringsværdi 8Bevaringsværdi 7Bevaringsværdi 6Bevaringsværdi 5Bevaringsværdi 4Bevaringsværdi 3Bevaringsværdi 2Bevaringsværdi 1Bevaringsværdig bygningFredet bygning
< lav...              Bevaringsværdi               ...høj >

Du kan kontakte Haderslev Kommune for mere information.


Du kan finde mere information om bygningen direkte i FBB databasen her »



Mere info om fredede og bevaringsværdige bygninger:

Registeret over Fredede og Bevaringsværdige Bygninger (FBB) indeholder ca. 355.000 bevaringsværdige bygninger og ca. 9.000 fredede bygninger.
Hvis en bygning er fredet og/eller bevaringsværdig kan der være restriktioner omkring renovering og ombygning. På den anden side kan der også være økonomiske fordele ved at eje et fredet eller bevaringsværdigt hus. Læs mere her »

Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger



Lokalområdet — Risager 59, 6100 Haderslev

Naboerne
Formuende og ressourcestærke børnefamilier

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Risager 59, 6100 Haderslev er Formuende og ressourcestærke børnefamilier , d.v.s. conzoom®-typen Solsiden.

Solsiden

Solsiden
Formuende og ressourcestærke børnefamilier

  • Ressourcestærke børnefamilier
  • Dyre boliger og attraktive adresser
  • Lange uddannelser
  • Karriere og overskud
  • Sport og sundhed
  • Rejser og kultur

Geodemografi

Solsiden er formuende børnefamilier med lange uddannelser, høje stillinger og attraktive boliger. Børn, karriere og boligstandard fylder meget.

Adfærd, livsstil og holdninger

De prioriterer sundhed, sport, rejser og kultur. Hverdagen er travl, men velorganiseret, og familien bruger gerne penge på oplevelser og kvalitet.




Mere info

Conzoom® er et databaseret segmenteringsværktøj, der opdeler de danske husstande i 36 forskellige typer. Med et DinGeo-adresseopslag får du gratis adgang til Conzoom® og et indblik i den gennemsnitlige husstand i området: Forbrugeradfærd, livsstil, holdninger, alder, antal af børn, indkomst, formue, osv.. Læs mere om Conzoom® »

Conzoom®-typen på en given adresse ændres løbende. Det skyldes dels den generelle almindelige udvikling i Danmark, men også lokalområdets til- og fraflytning. DinGeo opdaterer løbende Conzoom® - På Risager 59 er data sidst opdateret 19 april, 2026 - opdater.

Datakilde: Geomatic

Sådan stemmer naboerne socialdemokratiet.png

Risager 59 hører til afstemningsområdet Haderslev Syd hvor der er 2.223 stemmeberettigede borgere.

!Valgdeltagelse

Der var 1.753 i Haderslev Syd, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på 78.9 under landsgennemsnittet på 84.5 procent.

Socialdemokratiet Folketingsvalget 2019
Ved folketingsvalget i 2019 var Socialdemokratiet det største parti i afstemningsområdet Haderslev Syd med 571 stemmer. Det svarer til 32.6 procent af de afgivne stemmer.

Grafen nedenfor viser valgresultatet for Haderslev Syd (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).

højdespringer Højdespringer

Kristendemokraterne fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet Haderslev Syd, med et indeks på 215 i forhold til landsgennemsnittet.

Underperformer Underperformer

Alternativet klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet Haderslev Syd, med et indeks på 48 i forhold til landsgennemsnittet.

Mere info om Valgdata:

Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.

Læs mere om data her »

Datakilder:
Den danske valgdatabase

Risiko for indbrud

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Risager 59, 6100 Haderslev at være mellem.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lavtop 10Lavrang 11-25 Mellem rang 26-60 Høj rang 61-90 Meget høj >90

I de seneste tal fra første kvartal 2026 blev der anmeldt 37 indbrud i Haderslevs Kommune. Det svarer til 1.4 indbrud per 1000 husstande i perioden. Det er en risiko, som rangerer kommunen som nummer 57 ud af 98 på listen over kommuner med flest indbrud pr. husstand.

Historiske data

Grafen nedenfor viser udviklingen i antallet af indbrud i Haderslevs Kommune sammenlignet med landsgennemsnittet. Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2014 med 281 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit faldet med 26%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 45% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.


Mere info om Indbrudsrisiko:

Et indbrud rammer ikke kun økonomisk, men også følelsen af tryghed i hjemmet. Derfor er det vigtigt at kende indbrudsrisikoen, før du køber bolig – og når du vurderer dit nabolag. DinGeo viser risikoen for indbrud i din kommune baseret på data fra Danmarks Statistik, så du kan se, hvordan dit område klarer sig i forhold til resten af landet. Læs mere om Indbrudsrisiko her »

Indbrudsrisiko på kort

Datakilder:
Danmarks Statistik: STRAF11: Anmeldte indbrud
Danmarks Statistik: FAM55N: Antal husstande

Geologi

Jordarten under Risager 59, 6100 Haderslev er Morænesand og grus.

Morænesand og grus er et usorteret sediment aflejret af isen under en af de mange istider, der har berørt Danmark igennem de sidste par millioner år. Morænesand og grus består af en sandet, lidt lerholdig grundmasse hvor der forekommer sten og blokke.

morænesand
Typisk morænesand med forskellige kornstørrelser

Morænesand og grus har gode nedsivningsegenskaber og derfor er risiko for oversvømmelse ved skybrud lille.

Morænesand og grus kan indeholde små koncentrationer af uran og thorium, som under henfald frigiver Radon og jordarten anses som risikofaktor ift. radonforurening i indeluften.

Mere info om Geologi:

Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.

Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).

Se på kort

Læs mere om jordarter her »

Datakilder:
GEUS

Mere info om Boringer:

Der er udført mere end 300.000 undergrundsboringer i Danmark. DinGeo viser de boringer, der ligger tættest på opslagsadressen, med basale boringsoplysninger samt link til detaljerede borerapporter. Borerapporterne indeholder ofte nyttig og relevant informationer om geologi og grundvandsdybder. Læs mere om boringer her »

Datakilder:
GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Risager 59

Den nærmeste overfladenære boring ligger 425 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Vesterris Skovly, Vesterrisvej 52. Boringen blev afsluttet 1 januar, 1906. Brøndborer var Brøndboreren er ukendt. Formålet med boringen var Andet og anvendelse er ikke angivet. Boringen nåede en dybde på 1.5 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 152. 371 ».

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Risager 59.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
425 1.5 152. 371 »
426 36.8 152. 415 »
532 28.4 152. 10B »
556 8.0 152. 10A »
645 Jordvarme op 152. 464 »
916 63.6 152. 141 »
967 12.7 152. 115 »
992 Vandforsyningsboring 72.2 152. 205 »
1097 Vandforsyningsboring 16.3 152. 119 »
1122 Undersøgelsesboring 52.0 152. 17 »

Hvor langt er der fra Risager 59
til nærmeste

Risikovirksomhed

Sønderjysk Biogas Bevtoft A/S
Kolonne 2


Afstand: 21,37 km


Kort Læs mere

Vindmølle

Højde: 18 m
Kapacitet: 11 kW


vindmølle

Afstand: 4,00 km


Kort Læs mere

Mobilmast

Ladegårdvej 57
6100 Haderslev


Afstand: 598 meter


Kort Læs mere

Apotek

Løve-apoteket


Afstand: 2,76 km


Læs mere

Dagligvare

Netto 7503


Afstand: 1.918 m


Læs mere

Renseanlæg

HADERSLEV renseanlæg


renseanlæg

Afstand: 1,66 km


Læs mere

Daginstitution

Afdeling Troldehaven


Afstand: 1742 m


Læs mere



DinGeo oversigter

Info om Postnummer: 6100 Haderslev
Info om vej: Risager
Stamoplysninger for Risager 59, 6100 Haderslev
Geografiske koordinater 55.25367796°N, 9.53059017°Ø
Højde over havets overflade 21,3 m.o.h.
Sogn Åstrup Sogn »
Politikreds Syd- og Sønderjyllands Politi
Adressens Id 0ab7a635-3d90-0435-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f508b-a8d5-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 9767854

Stamoplysninger:

Vi har samlet diverse stamoplysninger på Risager 59, 6100 Haderslev.