Landbofamilier nyder landlivet og har valgt de åbne vidder til. De nyder haven, hygger sig i hjemmet, tager på jagt eller ud at fiske, lufter hunden uden snor og bager boller til ungerne.
De fleste Landbofamilier kan klare deres lønnede job inden for almindelig arbejdstid. Alligevel er de meget aktive – altid i gang med reparationer eller til- og ombygninger.
Når det er tid til aftensmad, er det de traditionelle retter, der kommer på bordet. Motorsport har en tiltrækning – alt fra gokart til pløjestævner.
Med alle de aktiviteter er det ikke overraskende, at Landbofamilier er de mindst tv-seende. I stedet bliver de orienteret via radioen.
De er godt med, når det gælder digitaliseringen. Du kan møde Landbofamilier på Facebook.
Måske er Landbofamilier flyttet på landet for at skrue tiden lidt tilbage; de er nemlig i overvejende grad Traditionelle-individorienterede.
Ved det seneste folketingsvalg var de fleste forbi et valgsted og krydset blev sat ved Dansk Folkeparti og Venstre.