Lunden 2 6940 Lem St

Ikke til salg
Søger du information til professionel brug?
Denise Siden består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata

Kort om boligen

Sidste salgspris

76.510 kr.

Solgt 30. dec. '99

Boligtype

Rækkehus

Værelser

2

Boligareal

65 m²

Grundstørrelse

286 m²

Energimærke

C

Grundskyld

Muligheder på adressen

Annonce
Beskrivelse

Rækkehuset på Lunden 2 i Lem St er opført i 1997 og indeholder 2 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 65 m².

Ejendommen ligger i Ringkøbing-Skjern Kommune, opvarmes med fjernvarme fra Lem Varmeværk og er tilknyttet 2 forskellige skoledistrikter (Lem Skole, Lem Skole - overbygning). De nærmeste naboer er typisk Seniorsingles til leje i provinsen.

Muligheder på adressen

Annonce

Sundhed

I denne sektion

Radon

Lunden 2, 6940 Lem St

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for rækkehuset på Lunden 2, 6940 Lem St til at være lav.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav
Lav
Middel
Høj
Meget høj
Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Ringkøbing Kommune ikke registreret nogen boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³ fra WHO og Sundhedsstyrelsen. Undersøgelsen omfattede dog kun fem boliger, og ingen af disse havde et radonniveau over grænseværdien. Det begrænsede datagrundlag indikerer, at risikoen for radonforurening kan være lavere i Ringkøbing Kommune end i andre dele af landet, men resultaterne bør tolkes med forsigtighed.

Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko – bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Rækkehuset på Lunden 2, 6940 Lem St ligger i den tidligere Ringkøbing kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 8 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 70 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 27 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Ringkøbing i radonklasse 0, som er den laveste klassificering og indebærer at mindre end 0,3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere.

Under Lunden 2, 6940 Lem St består underlaget af smeltevandssand og -grus, som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Se Geologi og Geoteknik.

Byggeår

Ejendommen Lunden 2, 6940 Lem St er opført i 1997 og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

Se Boligoplysninger.

Bygningen

Lunden 2, 6940 Lem St er uden registreret kælder. Bygninger uden kælder har øget risiko for radonindsivning direkte i stueplanet.

Radonsikring af boligen
Annonce

Hvis du vil være sikker på, at radonniveauet i din bolig ligger under Sundhedsstyrelsens grænseværdi på 100 Bq/m³, bør du få foretaget en radonmåling.

I samarbejde med
Radon-Stop

Har du som ejer af Lunden 2, 6940 Lem St allerede fået fortaget en radonmåling, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Lunden 2, 6940 Lem St

Asbest PCB Tungmetal
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Risikovurderingerne er baseret på BBR data

Sidst opdateret den 16. juli 2026

Asbest

Ifølge Machine Learning-algoritmen har rækkehuset på Lunden 2 ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

Ifølge Machine Learning-algoritmen har rækkehuset på Lunden 2 ingen risiko for PCB.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Rækkehuset på Lunden 2 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Gulve (78.5%), Tagmateriale (75.4%), Maling (73.7%), Isolering (70.0%), Fuge (57.2%), Facade (55.8%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Lunden 2, 6940 Lem St i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Har du som ejer af Lunden 2, 6940 Lem St fået foretaget målinger af asbest, PCB og/eller tungmetaller, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Sådan læser du resultatet

Grøn prik

Lille risiko

Rød prik

Stor risiko

Prikkens størrelse viser, hvor sikker modellen er i sin vurdering.

Jordforurening

Lunden 2, 6940 Lem St

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Lunden 2, 6940 Lem St.

Ingen olietank på grunden

Ifølge BBR er der ikke olietank på rækkehusets grund.

Jordforureninger i nærområdet

Selvom der ikke er registreret jordforurening på rækkehusets grund, så er det stadig værd at bide mærke i, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er 13 jordforureninger. Det er et højt antal.

Blandt det totale antal jordforureninger er tre egentlige jordforureninger (type V2), mens ti er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).

Jordforurening i området

Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring matriklen 40cq-Ø. Lem By, Sdr. Lem, der hører til Lunden 2, 6940 Lem St (matriklen er markeret med grøn). De røde områder er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1).

Jordforureninger (V2) tæt på Lunden 2

Lokalitet Afstand (meter) NuanceringStofferMere info
Bredgade 90 , 6940 Lem St
lok. nr. 667-30036
154
-
Kirkegade 30,32, 6940 Lem St
lok. nr. 667-70343
367
-
Bredgade 59 , 6940 Lem St
lok. nr. 667-30027
414
-

Tabellen viser de tre kortlagte jordforureninger (af typen V2), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Lunden 2, 6940 Lem St.
Afstand angiver afstanden i meter fra Lunden 2 til den pågældende jordforurening.
Nuancering angiver forureningskategori. F0 er den mindst alvorlige kategori, der angiver, at forureningen ikke umiddelbart udgør en sundhedsrisiko ift. brug af hus og have. Forureningskategori F1 betyder, at der er en forurening, der antageligvis ligger et stykke nede i jorden. Hvis du følger simple råd, så kan du uden sundhedsmæssig betydning bruge hus og have. Forureningskategori F2 er den højeste kategori. Det kan være en kraftig forurening, der kan have betydning for brugen af hus og have og desuden påvirke boligens indeklima. angiver at jordforureningen ikke endnu er kategoriseret.
Stoffer angiver hvilke helbredsskadelige stoffer, der er knyttet til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Mulige jordforureninger (V1) tæt på Lunden 2

Lokalitet Afstand (meter) Mere info
Bredgade 93, 6940 Lem St
lok. nr. 667-30269
45
Bredgade 98 , 6940 Lem St
lok. nr. 667-30037
82
Bredgade 115 , 6940 Lem St
lok. nr. 667-30028
152
Skolegade 15, 6940 Lem St
lok. nr. 760-00876
173
Møllestræde 4, 6940 Lem St
lok. nr. 667-40312
359
Møllestræde 4, 6940 Lem St
lok. nr. 667-40312
373
Industrivej 2 , 6940 Lem St
lok. nr. 667-30038
398
Jernbanegade 0 ,
lok. nr. 667-30226
419
Jernbanegade 0 ,
lok. nr. 667-30226
443
Jernbanegade 22, 6940 Lem St
lok. nr. 760-00162
487

Tabellen viser de ti mulige jordforureninger (af typen V1), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Lunden 2, 6940 Lem St.
Afstand angiver afstanden i meter fra Lunden 2 til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Luftforurening

Lunden 2, 6940 Lem St

Udendørs luftkvalitet på Lunden 2, 6940 Lem St er gennemgående god.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 6,0 µg/m3, hvilket er under gennemsnittet i Danmark og langt under EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 9,1 µg/m3, hvilket er under WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi.

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 18,7 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5.

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0,2 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 4.600 partikler per cm3 luft. Det er en relativ lav koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Ringkøbing-Skjern med i gennemsnit 9,5 enheder per km²

Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her

Trafikstøj

Lunden 2, 6940 Lem St

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Lunden 2, 6940 Lem St

Støjmålinger (dB)

55-60
60-65
65-70
70-75
> 75

Kortet viser trafikstøj i området omkring Lunden 2, 6940 Lem St.

Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Lunden 2, 6940 Lem St om dagen.

Støjtype
Lydstyrke
Større veje
Ingen registreret støj*
Veje i by
Ingen registreret støj*
Større jernbaner
Ingen registreret støj*
Jernbaner i by
Ingen registreret støj*
Større lufthavn
Ingen registreret støj*

(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Hårdhed af drikkevand

Lunden 2, 6940 Lem St

Ifølge GEUS' kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager rækkehuset på Lunden 2 drikkevand fra Lem Vandværk. Hårdheden var 5.30 dH ved måling i 2022. Det betyder at drikkevandet på adressen er blødt.

Blødt ≤ 4 dH
Middelblødt 5.30 dH
Middelhårdt 8-12 dH
Halvhårdt 12-18 dH
Hårdt 18-24 dH
Hårdt 24-30 dH
Meget hårdt > 30 dH

Drikkevandmålinger (dH)

≤ 4
4-8
8-12
12-18
18-24
24-30
> 30

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS' oversigt for Lem Vandværk

Annonce

I denne sektion

Skybrud

Lunden 2, 6940 Lem St

Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Lunden 2, 6940 Lem St.

Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er middelhøj og den hydrauliske ledningsevne er middeldårlig.

Lavninger

Lunden 2 ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Afløbsløse lavninger

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Lunden 2. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand.

Høj befæstelsesgrad

Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Lunden 2 er 35 procent. Det betyder, at ca. 35 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.

Hydraulisk ledningsevne

I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 425 - 475 mm/dag i området omkring Lunden 2. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Grundvand

Lunden 2, 6940 Lem St

Lunden 2 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.

Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0,6 - 2,2 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a.

  1. Usikkerhed på den nummeriske model
  2. Naturlige nedbørsvariationer
  3. Usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0,6 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)

Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Lunden 2. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter, og adressen er markeret med markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret. Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl.

I geologisektionen længere nede på siden får du mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer.

Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1,4 centimeter) i perioden 2041-2070.

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (2,4 centimeter) i perioden 2071-2100.

Vandløbsoversvømmelse

Lunden 2, 6940 Lem St

Lunden 2, 6940 Lem St er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse i forbindelse med forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstigning i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning (100 cm)

Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Lunden 2. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk.

Havvand

Lunden 2, 6940 Lem St

Lunden 2 ligger i en højde på 8.8 meter over havets overflade.

Havvand på land

På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.

Havvandskort

Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Lunden 2. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger.

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Lunden 2, 6940 Lem St

Plantrin 1

Lunden 2, 6940 Lem St befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Annonce

Boligfakta

I denne sektion

BBR oplysninger

Lunden 2, 6940 Lem St

Rækkehuset på Lunden 2 i Lem St er opført i 1997 og indeholder 2 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 65 m². Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse
Række-, kæde- eller dobbelthus (lodret adskillelse mellem enhederne).
Boligtype
Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsår
1997
Ombygningsår
2003
Fredning
-
Ejerforhold
Alment boligselskab
Køkkenforhold
Eget køkken med afløb
Antal etager
1
Antal toiletter
1
Antal badeværelser
1
Antal værelser
2
BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale
Mursten
Tagmateriale
Tegl
Varmeinstallation
Fjernvarme/blokvarme
Opvarmningsmiddel
-
Supplerende varme
-
Vandforsyning
Privat vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold
Afløb til offentligt kloaksystem
BBR arealer
Bygning, Samlet areal
2011 m²
Boligstørrelse
65 m²
Indbygget udhus
84 m²
Vægtet Areal
98 m²
Andre udvalgte BBR data BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end en matrikel

Der er registreret 2 matrikler på adressen:

  • Ø. LEM BY, SDR. LEM – matrikel 40dy
  • Ø. LEM BY, SDR. LEM – matrikel 40cq
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Lunden 2, 6940 Lem St i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 8. juli 2026.

Du kan rette BBR-oplysningerne online, hvis du ejer ejendommen (kræver MitID): Ret BBR-oplysninger

Energimærke

Lunden 2, 6940 Lem St

Det nuværende energimærke

A 2020
A 2015
A 2010
B
C
D
E
F
G

Ifølge BBR er bygningen opført i 1997 og med den foreløbig seneste større ombygning i 2003. Et C-energimærke er meget typisk for bygninger fra tidsperioden (bygninger fra 1979-1998 har typisk energimærke C, D eller E; Se figur nedenfor).

Energimærket er gyldigt fra 2. januar 2023 til 2. januar 2033.

Botjek
Annonce

Tilstandsrapport, energimærke og elinstallationsrapport - fra 10.945 kr.

Læs mere her
Typiske energimærker opdelt efter byggeperioder
2009-Nu
1999-2008
1979-1998
C
1973-1978
1961-1972
1951-1960
1931-1950
Før 1930
A 2020
B
C
D
E
F
G

Prikkerne og linjen angiver det typiske energimærkeinterval for byggeperioden. Den farvede ikon markerer boligens nuværende energimærke.

Energiforbedringer

Nye bygninger skal i dag som minimum leve op til energikravene for A2015, så et energimærke C efterlader plads til forbedring. Energimærkerapporten indeholder tre forslag til energiforbedringer med fokus på loft, solceller og varmtvandsbeholder.

Rentable forbedringsforslag

Forslag Årlig besparelse Investering
Solceller: Etablering af solceller

Det anbefales at der monteres solceller af typen Monokrystallinsk silicium med et areal på ca. 39 m². Solcellerne placeres mest muligt mod syd, og skygge fra træer og beplantninger skal så vidt mulig undgås. I dette forslag er der regnet med en placering mod syd i en vinkel på 35° på bygningens tag. Skygger fra eventuelle træer og beplantninger indgår ikke i beregningen. Det foreslåede anlæg er på ca. 5,9 kW. Der er i forslaget ikke taget højde for eventuelle restriktioner i forhold til Planlovsbestemmelser herunder lokalplan m.v. Inden montering skal det nærmere undersøges om taget er egnet til montage af solceller. Evt. øgede udgifter til tagforstærkning mm. er ikke indregnet i prisen. Modsat solvarme og varmepumpe, supplerer solceller strømforsyningen og ikke varmeforsyningen, hvis der ikke anvendes el til opvarmning af bygningen.

10.791 kr
125.000 kr
Loft: Efterisolering af loft
171.700 kr
Varmtvandsbeholder: Isolering af gennemstrømningsvandvarmer Efterisolering af tilslutningsrør til vandvarmer op til i alt 50 mm
13.900 kr
Grønne investeringer i rækkehuset på Lunden

De tre forbedringsforslag listet i oversigten repræsenterer grønne investeringer, der reducerer energiforbruget, hjælper miljøet, mindsker CO₂-udledningen, og giver årlige besparelser på boligopvarmning.

  1. 1

    CO₂-udledning

    Energiforbedringer kan reducere bygningens CO₂-udledning med 7 procent. Med sit nuværende energimærke udledes 10,42 ton CO₂ årligt. De foreslåede energiforbedringer kan hjælpe med at reducere denne udledning. Hvis alle tre energiforbedringer implementeres, kan udledningen reduceres med 0,70 ton.

    Læs mere om CO₂-reduktion
  2. 2

    Indeklima

    Energiforbedringer har oftest den positive bivirkning, at du får en sundere bolig med et bedre indeklima. F.eks. er forslaget Efterisolering af loft (pris: 171.700 kr), en god mulighed for at mindske eventuelle problemer med træk, fodkulde og kuldenedfald.

    Læs mere om indeklima
  3. 3

    Varmeregning

    Med de rentable energiforbedringer kan der årligt spares 24.887 kr. på varmeregningen. Hvis alle 3 energiforbedringer implementeres kan der spares hele 24.887 kr.

  4. 4

    Værdiforøgelse

    Energiforbedringer er ensbetydende med værdiforøgelse. En analyse viste, at for hvert trin en gennemsnitsbolig på 100 kvm rykker op ad energimærkeskalaen (A-G), stiger ejendomsprisen 40.000–50.000 kr.

    Læs mere om udregningerne
  5. 5

    Offentlige tilskud

    Sparenergi.dk har samlet information om muligheder for offentlige tilskud til energirenovering af Lunden 2.

    Muligheder for offentlige tilskud
  6. 6

    Lånemuligheder

    Hvis du skal låne penge til energirenoveringer, så er pengeinstitutter stort set altid positivt indstillede fordi det simpelthen er gode investeringer, der giver vedvarende besparelser på varmeregningen. Lunden 2 er endda i den specielle situation at tre renoveringer er markerede som rentable.

  7. 7

    Teknologisk fremskridt

    Den foreslåede investering i solceller har i energirapporten en anslået pris på 125.000 kr. Prisen på solceller falder løbende samtidig med at deres effektivitet stiger. Det betyder samlet set at prisen på solcelleenergi i dag er nede på ca. en tredjedel af hvad den kostede for 10 år siden.

Boliginvestering, der (1) med offentlige tilskud giver (2) et bedre indeklima, (3) højere boligværdi, (4) økonomiske besparelser på varmeregningen og (5) en klimamæssig gevinst er i vores optik win-win-win-win-win.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Lunden 2, 6940 Lem St i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Sidst opdateret den 16. juli 2026.

Download energimærkerapport

Boligopvarmning

Lunden 2, 6940 Lem St

Den primære opvarmningskilde på Lunden 2, 6940 Lem St er fjernvarme. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.

Varmeforbrug iflg. energimærkerapport

Rækkehuset på Lunden 2, 6940 Lem St er med det nuværende energimærke C relativ dyr at opvarme ( se energimærkedata ).

Baseret på opvarmningsareal (98 m²), energimærke ( C), opvarmningskilde (Direkte fjernvarme) og et gennemsnitlig energiforbrug er der i energimærkerapporten beregnet et årligt energiforbrug på 160,4 MWh/år svarende til en varmeudgift på 251.600 kr/år.

Beregnet årlig varmeomkostning

251.600 kr./år

Note: Der er tale om et estimat. Den faktiske varmeregning afhænger af beboernes energivaner. Estimatet stammer fra 2023 og tager ikke højde for eventuelle ændrede energipriser siden da.

Fjernvarme

Rækkehuset på Lunden 2 modtager fjernvarme fra Lem Varmeværk . Fjernvarme er stort set altid en fordel. Lem Varmeværk hører dog til blandt landets dyrere fjernvarmeforsyninger med en pris lidt over gennemsnittet – Deres pris for at opvarme en standard enfamiliehus på 130 m² og et varmeforbrug 18,1 MWh er 14.785 kr. Find mere info om Lem Varmeværk her »

Lunden 2 har et vægtet areal på 98 m², der er mindre end standardboligen (130 m²). Et estimat der tager højde for det mindre areal:

Justeret fjernvarmepris

11.146 kr./år

Estimat: Lem Varmeværk

Note: Der er tale om et estimat baseret på en forsimplet udregning. Den faktiske varmeregning vil naturligvis også afhænge af beboernes energivaner. Boligens energimærke C passer fint med standardboligen.

Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Hjemmesiden for Lem Varmeværk finder du her: http://www.lemvarmevaerk.dk/ .

Bevaringsværdi

Lunden 2, 6940 Lem St

Vi har ikke bevaringsoplysninger for Lunden 2.

Manglende bevaringsværdi indikerer naturligvis ikke noget om husets brugsværdi. Den manglende bevaringsværdi kan skyldes at kommunen kun i mindre omfang har registreret bygningers bevaringsværdi.

Bevaringsoplysningerne stammer fra Frednings- og Bevaringsregistret (FBB), som er en database over bygningers bevaringsværdi i Danmark. Søg på kulturarv.dk

Internet og Mobildækning

Lunden 2, 6940 Lem St

Der er gode bredbåndsmuligheder på Lunden 2, 6940 Lem St, inklusiv fibernet.

5G-internet

Der er mulighed for at få 5G internet på Lunden 2, 6940 Lem St. 5G internet er uafhængig af lokale udbydere. 5G internet er trådløst, fordi det transmitteres over luften, så du behøver kun en router og et SIM-kort for at oprette forbindelse til en fast base. Opsætningen er nem og kræver ikke en professionel eller haveboremaskine. Du kan installere 5G internet på 5-10 minutter uden hjælp fra eksperter.

Se om du kan få 5G internet på din adresse med 3 Internet
Fibernet

Der er mulighed for Fibernet på Lunden 2, 6940 Lem St via 8 udbydere : Altibox, Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, Netnørden, Norlys, Telenor, Yousee. Ifølge Energistyrelsens nationale kortlægning er højest mulige download/upload hastigheder 1000/1000.

Fibernettets største fordel er den høje kapacitet, der udover de meget høje hastigheder også betyder et stabilt internet.

Bredbånd via Kabel-TV (COAX)

Følgende 8 udbydere leverer bredbånd via Kabel-TV (COAX) på Lunden 2, 6940 Lem St:Altibox, Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, Netnørden, Norlys, Telenor, Yousee. Der er mulighed for download/upload hastigheder helt op til 2000/500. Bredbånd via Kabel-TV fungerer via et coaxial-kabel, som også leverer TV-signal.

Kobbernet (xDSL)

Der er ikke registreret mulighed for kobberbredbånd (xDSL) på Lunden 2. xDSL-bredbånd benytter det eksisterende telefonnetværk og er den mest udbredte bredbåndstype i Danmark, selvom det tilbyder lavere hastigheder end fiber og COAX.

Mobildækning

Der er høje vejledende 4G downloadhastigheder 1000 på Lunden 2. Mobilnetværket TDC har den bedste dækning på adressen.

TDC
1000
3
100
Telia-Telenor
200

Bredbåndsdata stammer fra tjekditnet.dk, som er en offentlig tjeneste finansieret af Energistyrelsen. Du kan se adressens bredbåndsdækning direkte der.

Dokumenter

Lunden 2, 6940 Lem St

Dokumenter vedrørende Lunden 2. De forskellige attester, servitutter, rapporter og byggesager er centrale hvis du ønsker indsigt i rækkehusets fortid, nutid og fremtid.

Byggesager

Vi har desværre ikke byggesagsdokumenter på rækkehuset.

Servitutter

Vi har ikke fundet servitutter på rækkehuset.

Officielle attester

Download energimærkerapport, tingbogsattest, jordforureningsattest og BBR meddelelse direkte fra de offentlige myndigheder.

Planer for området

Vi har ikke fundet planer for rækkehuset på Lunden 2.

Miljøvurderingsrapporter

Vi har ikke fundet miljøvurderingsrapporter for rækkehuset på Lunden 2.

Se flere rapporter for rækkehuset på boligejer.dk eller download BBR meddelelse (PDF) . Note: Nogle rapporter kræver MitID login.

Annonce

Grunden

I denne sektion

Solens Bane

Lunden 2, 6940 Lem St

En dejlig have er et vigtigt argument for mange boligkøbere. Men hvad med Solen?

Ligger haven nord for huset kan det være problematisk. Er haven østvendt vil der kun være sol om morgenen. Syd -og vestvendte haver er derfor et klart plus i Danmark. For mange boligkøbere er eftermiddags- og aftensol helt afgørende, og ejendommens orientering ift. Solen er derfor en faktor, der afspejler sig i prisen.

Lejlighedskøbere bør også nøje overveje Solen. Lejligheder og eventuel altan, der vender mod nord får begrænset lysindfald.

Med kortet kan du se hvor der er sol og skygge på alle tidspunkter og alle datoer på Lunden 2. Du kan desuden flytte sol/skygge markøren og undersøge sol/skygge ift. træer og andre bygninger.

Solens bane

Geologi

Lunden 2, 6940 Lem St

Jordarten under Lunden 2, 6940 Lem St er Smeltevandssand og -grus.

Smeltevandssand og -grus aflejredes under en af de Pleistocæne istider af smeltevandsfloder fra isen.

Det består af dårligt sorteret, lagdelt og krydslejret sand og grus og er generelt en god, gennemtrængelig jordart for bygninger.

Smeltevandssand og -grus har gode nedsivningsegenskaber og risikoen for oversvømmelse ved skybrud er dermed lille.

Smeltevandssand og smeltevandsgrus indeholder i nogle tilfælde små koncentrationer af uran og thorium, som frigiver radon under henfald. Smeltevandssand og smeltevandsgrus under boligen kan øge risikoen for radon i indeluften.

Smeltevandssand aflejret under istid

Smeltevandssand aflejret under istid

Foto: H.J. Granat

Geologiske boringer i nærheden af Lunden 2

Den nærmeste overfladenære boring ligger 31 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Bredgade, Lem. Boringen blev afsluttet 18. februar 1986. Du kan finde mere information i borerapporten 93. 989

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Lunden 2.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
31
Geoteknisk boring
5
40
Geoteknisk boring
125
Forureningsbor.
151
Forureningsbor.
171
Geoteknisk boring
5
188
Vandforsyningsboring
6.3
203
0
228
Vandforsyningsboring
14
239
Forureningsbor.
4
252
Forureningsbor.
4

Luftfoto

Lunden 2, 6940 Lem St

Seneste luftfoto

Seneste luftfoto af Lunden 2, 6940 Lem St. Matriklen er markeret med den grønne polygon.

Annonce

Økonomi

I denne sektion

Ejendomsvurdering

Lunden 2, 6940 Lem St

Hæftelser

Lunden 2, 6940 Lem St

Der er ingen hæftelser på ejendommen Lunden 2, 6940 Lem St.

Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 3. februar 2018 Vis på tinglysning.dk

Annonce

Lokalområdet

I denne sektion

Naboerne

Lunden 2, 6940 Lem St

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Lunden 2 er seniorfamilier i rækkehuse i provinsen, d.v.s. conzoom®-typen Kædedans.

Kædedans

Kædedans

seniorfamilier i rækkehuse i provinsen

Pensionister i mindre, lejede rækkehuse
Bor i mindre provinsbyer
Lav købekraft
Går gerne på museum eller i teatret
Offline
Tager gerne på krydstogt
Køber gerne ugens tilbud
Geodemografi

Enkelte Kædedansere er i 50'erne, men langt de fleste er over 65 år. Størsteparten er enlige og der er så godt som ingen hjemmeboende børn.

En tredjedel har klaret sig med grundskolen og en anden tredjedel har en erhvervsfaglig uddannelse, så uddannelsesniveauet er typisk for generationen.

Langt de fleste er pensionister, men nogle er stadig erhvervsaktive. Deres personlige indkomst er til den lave side, mens deres formue er ganske gennemsnitlig.

Hjemmet er et nyere rækkehus på 60 til 115 m², typisk opført mellem starten af 1980'erne og til dato. Flest bor til leje. Over halvdelen har bil.

De bor typisk i provins- og landsbyerne overalt i regionerne.

Adfærd, livsstil og holdninger

Kædedans nyder deres otium med et afslappet liv, der ofte bringer dem i haven. Du kan dog også møde dem på aftenskole, i kirke, på biblioteket eller måske endda til folkedans. Du vil også se dem i teateret, til kunstudstilling, på museum eller til en klassisk koncert en gang imellem.

Møder du dem ikke ude, er de nok i gang med noget håndarbejde hjemme eller fordybet i en skøn- eller faglitterær bog.

Over halvdelen dyrker motion hver uge, hvilket først og fremmest foregår i en gymnastiksal.

Digitaliseringen er ikke noget, de bifalder eller føler sig trygge ved. Hver tiende i denne type har ikke adgang til internettet hjemme.

Hver anden vil ikke undvære den daglige avis. De allerfleste ser gerne tv hver dag. Helst DR1 og TV2's kanaler.

De holder af traditionelle retter og handler i den nærmeste Brugsen eller discountbutik, hvor de gerne går efter ugens gode tilbud.

Ferie finder man tid og råd til. En del holder sig til Danmark. Krydstogter og højskoleophold tiltaler også Kædedanserne.

I Gallups Kompas placeres Kædedans ofte blandt de Traditionelle.

Ved det seneste folketingsvalg fordelte stemmerne sig nogenlunde som blandt landsresultatet.

Valgdata

Lunden 2, 6940 Lem St

Lunden 2 hører til afstemningsområdet Lem hvor der er 1.026 stemmeberettigede borgere.

Valgdeltagelse

Der var 848 i Lem, der afgav deres stemme. Det svarer til en valgdeltagelse på hele 82,7 procent, hvilket er under landsgennemsnittet på 84,5 procent.

Folketingsvalget 2019

Ved folketingsvalget i 2019 var Venstre det største parti i afstemningsområdet Lem med 245 stemmer. Det svarer til 28,9 procent af de afgivne stemmer.

Grafen nedenfor viser valgresultatet for Lem (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).

A

Resultat

Folketingsvalg 2019. Valgområdet vs. nationalt resultat

Højdespringer

Kristendemokraterne fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet Lem, med et indeks på 597 i forhold til landsgennemsnittet.

Underperformer

Alternativet klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet Lem, med et indeks på 28 i forhold til landsgennemsnittet.

Risiko for indbrud

Lunden 2, 6940 Lem St

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Lunden 2, 6940 Lem St at være lav.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav Rang 1-10
Lav Rang 11-25
Mellem Rang 26-60
Høj Rang 61-90
Meget høj Rang 91-98
Historiske data

Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2013 med 152 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit i Ringkøbing-Skjern Kommune faldet med 61%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 43% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.

Anmeldte indbrud pr. 1.000 husstande

Skoledistrikt

Lunden 2, 6940 Lem St

Lunden 2 hører under skoledistriktet Lem Skole. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Lem Stationsskole.

Lem Stationsskole

Lem Stationsskole

Skolegade 34 i Ringkøbing-Skjern Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
9. klasse
Gennemsnitlig trivsel
3.65
Afstand
450 m

Annonce

Hvor langt er der til nærmeste...?

Risikovirksomhed

Arla Foods Amba Hoco

Kolonne 2

Afstand

38,38 km

Vindmølle

Højde: 31 m.

Kapacitet: 225 kW

Afstand

2,00 km

Mobilmast

Smed Hansens Vej 19 6940 Lem St

Afstand

880 meter

Apotek

Skjern Apotek

Afstand

11,05 km

Dagligvare

Afstand

144 m

Renseanlæg

Lem Renseanlæg

Afstand

1,64 km

Daginstitution

Troldehuset

Kirkegade 46

Afstand

706 m

Annonce

DinGeo Oversigter

I denne sektion

Stamoplysninger

Lunden 2, 6940 Lem St

Geografiske koordinater 56.02719331°N, 8.39186956°Ø
Højde over havets overflade 8.8 m.o.h.
Sogn Lem Sogn
Politikreds Midt- og Vestjyllands Politi
Adressens Id 0a3f50be-9f21-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f5092-5ef7-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 9428622

Opslagsstatistik

Lunden 2, 6940 Lem St

13 visninger

Der har i alt været 13 DinGeo-visninger af Lunden 2. Dagen med flest opslag er indtil videre 8. marts 2021.

frankfurt

Adressen er mest populær i frankfurt, hvorfra der er foretaget 9 opslag. Det svarer til 69 procent af alle opslag.

Forside

Med 12 sidevisninger er forsiden (sundhed, oversvømmelse, lokalområdet, o.s.v.) de data der er vist flest gange.

Lunden 2, 6940 Lem St