Florasvej 1 7182 Bredsten

Ikke til salg
Søger du information til professionel brug?
Denise Siden består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata

Kort om boligen

Få en salgsvurdering

Få en gratis og uforpligtende salgsvurdering fra Nybolig Vejle
Nybolig Vejle

Nybolig Vejle

Florasvej 1, 7182 Bredsten
Luftfoto fra 2021
Se flere luftfotos
Ikke til salg

Estimeret salgspris

1.356.598 kr.

Se BoIQ's AI vurdering, samt syv andre vurderinger på adressen.

Sidste salgspris

898.850 kr.

Solgt 30. dec. '99

Boligtype

Villa

Værelser

3

Boligareal

119 m²

Grundstørrelse

788 m²

Energimærke

-

Grundskyld

3.150 kr.

Muligheder på adressen

Annonce
Beskrivelse

Villaen på Florasvej 1 i Bredsten er opført i 1935 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 119 m².

Ejendommen ligger i Vejle Kommune, opvarmes med fjernvarme fra Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a. og er tilknyttet 2 forskellige skoledistrikter (Bredsten-Gadbjerg skole, Unge Center Vejle (UCV)). De nærmeste naboer er typisk Erhvervsdrivende fra hjemmeadressen.

Muligheder på adressen

Annonce

Sundhed

I denne sektion

Radon

Florasvej 1, 7182 Bredsten

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for villaen på Florasvej 1, 7182 Bredsten til at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav
Lav
Middel
Høj
Meget høj
Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Egtved Kommune registreret 94 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 186 undersøgte boliger.

Det betyder, at 51 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en relativt høj andel, og boligejere/boligkøbere af villaen på Florasvej 1 bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko – bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Villaen på Florasvej 1, 7182 Bredsten ligger i den tidligere Egtved kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 9 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 100 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 49 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Egtved i radonklasse 2, som er den tredjelaveste klassificering og indebærer at ca. 1%-3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere.

Under Florasvej 1, 7182 Bredsten består underlaget af moræneler, som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Se Geologi og Geoteknik.

Byggeår

Ejendommen Florasvej 1, 7182 Bredsten er opført i 1935 og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

Se Boligoplysninger.

Bygningen

Florasvej 1, 7182 Bredsten har en kælder på 6 m2. Kældre er generelt mere udsatte i forhold til radonforurening, men hvis ventileret kan en kælder være en god beskyttelse af resten af bygningen ift. radonindsivning.

Radonsikring af boligen
Annonce

Hvis du vil være sikker på, at radonniveauet i din bolig ligger under Sundhedsstyrelsens grænseværdi på 100 Bq/m³, bør du få foretaget en radonmåling.

I samarbejde med
Radon-Stop

Har du som ejer af Florasvej 1, 7182 Bredsten allerede fået fortaget en radonmåling, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Asbest PCB Tungmetal
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Risikovurderingerne er baseret på BBR data

Sidst opdateret den 7. juli 2026

Asbest

Ifølge Machine Learning-algoritmen har villaen på Florasvej 1 ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.

Villaen på Florasvej 1 har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (77.1%), Isolering (74.7%), Tagmateriale (60.3%), Gulve (56.9%), Fuge (52.6%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Villaen på Florasvej 1 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (96.2%), Gulve (94.1%), Fuge (73.2%), Isolering (69.1%), Tagmateriale (63.7%), Facade (50.0%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Florasvej 1, 7182 Bredsten i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Har du som ejer af Florasvej 1, 7182 Bredsten fået foretaget målinger af asbest, PCB og/eller tungmetaller, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Sådan læser du resultatet

Grøn prik

Lille risiko

Rød prik

Stor risiko

Prikkens størrelse viser, hvor sikker modellen er i sin vurdering.

Jordforurening

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Mistanke om jordforurening på grunden

Der er registreret mistanke om jordforurening på Florasvej 1, 7182 Bredsten. Ifølge de senest tilgængelige oplysninger fra Miljøstyrelsen og Regionen er grunden ikke undersøgt, men myndighederne har kendskab til aktivitet på grunden, der i visse tilfælde kan forårsage jordforurening, og derfor er den registreret. Langt de fleste V1-registrerede grunde frikendes for jordforurening, når de undersøges nærmere. Typisk finder regionerne jordforurening på ca. en tredjedel af de V1-registrerede grunde.

Hvis du vil vide mere, kan du kontakte den ansvarlige region: Region Syddanmark

Grunden er registreret med lokalitetsnummer 630-82318.

Ingen olietank på grunden

Ifølge BBR er der ikke olietank på villaens grund.

Jordforureninger i nærområdet

Udover at selve grunden er forurenet, så er det værd at bemærke, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er 22 jordforureninger. Det er et højt antal.

Blandt det totale antal jordforureninger er tre egentlige jordforureninger (type V2), mens 19 er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).

Jordforurening i området

Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring Florasvej 1, 7182 Bredsten. De røde områder er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1).

Jordforureninger (V2) tæt på Florasvej 1

Lokalitet Afstand (meter) NuanceringStofferMere info
Kirkegade 26, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82258
58
F0
-
Vejlevej 3 , 7182 Bredsten
lok. nr. 605-00024
227
F0
-
Industriparken 16A, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82081
331
-

Tabellen viser de tre kortlagte jordforureninger (af typen V2), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Florasvej 1, 7182 Bredsten.
Afstand angiver afstanden i meter fra Florasvej 1 til den pågældende jordforurening.
Nuancering angiver forureningskategori. F0 er den mindst alvorlige kategori, der angiver, at forureningen ikke umiddelbart udgør en sundhedsrisiko ift. brug af hus og have. Forureningskategori F1 betyder, at der er en forurening, der antageligvis ligger et stykke nede i jorden. Hvis du følger simple råd, så kan du uden sundhedsmæssig betydning bruge hus og have. Forureningskategori F2 er den højeste kategori. Det kan være en kraftig forurening, der kan have betydning for brugen af hus og have og desuden påvirke boligens indeklima. angiver at jordforureningen ikke endnu er kategoriseret.
Stoffer angiver hvilke helbredsskadelige stoffer, der er knyttet til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Mulige jordforureninger (V1) tæt på Florasvej 1

Lokalitet Afstand (meter) Mere info
Florasvej 1, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82318
14
Florasvej 2A, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82319
15
Kirkegade 11, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82358
15
Kirkegade 9, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82259
16
Florasvej 2A, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82319
70
Engvej 2, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82235
101
Industriparken 5 , 7182 Bredsten
lok. nr. 605-00092
147
Industriparken 20, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82254
160
Industriparken 1B, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82255
173
Industriparken 18, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82253
202
Industriparken 1B, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82255
216
Mejerivej 5, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82350
245
Skolevænget 2 , 7182 Bredsten
lok. nr. 605-00710
261
Industriparken 14, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82252
262
Industriparken 6, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82256
266
Industriparken 12A, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82325
295
Industriparken 16A, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82081
325
Steen Blicher Vej 0, 7182 Bredsten
lok. nr. 630-82283
330
Ballevej 26 , 7182 Bredsten
lok. nr. 605-00022
461

Tabellen viser de 19 mulige jordforureninger (af typen V1), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Florasvej 1, 7182 Bredsten.
Afstand angiver afstanden i meter fra Florasvej 1 til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Luftforurening

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Udendørs luftkvalitet på Florasvej 1, 7182 Bredsten er gennemgående god.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 10,0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 9,9 µg/m3, hvilket er under WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi.

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 17,4 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5.

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0,3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 7.000 partikler per cm3 luft. Det er en svagt forhøjet koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Vejle med i gennemsnit 13,4 enheder per km²

Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her

Trafikstøj

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Florasvej 1, 7182 Bredsten

Støjmålinger (dB)

55-60
60-65
65-70
70-75
> 75

Kortet viser trafikstøj i området omkring Florasvej 1, 7182 Bredsten.

Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Florasvej 1, 7182 Bredsten om dagen.

Støjtype
Lydstyrke
Større veje
Ingen registreret støj*
Veje i by
Ingen registreret støj*
Større jernbaner
Ingen registreret støj*
Jernbaner i by
Ingen registreret støj*
Større lufthavn
Ingen registreret støj*

(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Hårdhed af drikkevand

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Ifølge GEUS' kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager villaen på Florasvej 1 drikkevand fra Bredsten Vandværk. Hårdheden var 12.50 dH ved måling i 2023. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.

Blødt ≤ 4 dH
Middelblødt 4-8 dH
Middelhårdt 8-12 dH
Halvhårdt 12.50 dH
Hårdt 18-24 dH
Hårdt 24-30 dH
Meget hårdt > 30 dH

Drikkevandmålinger (dH)

≤ 4
4-8
8-12
12-18
18-24
24-30
> 30

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS' oversigt for Bredsten Vandværk

Annonce

I denne sektion

Skybrud

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Florasvej 1, 7182 Bredsten.

Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj.

Lavninger

Florasvej 1 ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Afløbsløse lavninger

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Florasvej 1. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand.

Høj befæstelsesgrad

Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Florasvej 1 er 50 procent. Det betyder, at ca. 50 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.

Hydraulisk ledningsevne

I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 125 - 150 mm/dag i området omkring Florasvej 1. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Grundvand

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Florasvej 1 ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.

Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1,2 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0,8 - 1,9 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a.

  1. Usikkerhed på den nummeriske model
  2. Naturlige nedbørsvariationer
  3. Usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1,2 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0,8 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)

Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Florasvej 1. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter, og adressen er markeret med markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret. Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl.

I geologisektionen længere nede på siden får du mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer.

Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (3,3 centimeter) i perioden 2041-2070.

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (2,8 centimeter) i perioden 2071-2100.

Vandløbsoversvømmelse

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Florasvej 1, 7182 Bredsten er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse i forbindelse med forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstigning i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning (100 cm)

Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Florasvej 1. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk.

Havvand

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Florasvej 1 ligger i en højde på 89.0 meter over havets overflade.

Havvand på land

På grund af den høje placering er adressen ikke i risiko for oversvømmelse ved stormflod. Kortet nedenfor viser et ekstremt havniveau på 7 meter over normalen.

Havvandskort

Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Florasvej 1. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger.

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Plantrin 1

Florasvej 1, 7182 Bredsten befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Annonce

Boligfakta

I denne sektion

BBR oplysninger

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Villaen på Florasvej 1 i Bredsten er opført i 1935 og indeholder 3 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 119 m². Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse
Fritliggende enfamiliehus
Boligtype
Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsår
1935
Fredning
-
Ejerforhold
Privatpersoner eller interessentskab
Køkkenforhold
Eget køkken med afløb
Antal etager
1
Antal toiletter
1
Antal badeværelser
1
Antal værelser
3
BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale
Mursten
Tagmateriale
Tegl
Varmeinstallation
Fjernvarme/blokvarme
Opvarmningsmiddel
-
Supplerende varme
-
Vandforsyning
Privat vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold
Separatkloakeret: spildevand + tag- og overfladevand
BBR arealer (Bygning nr. 1) (Der er registreret to andre bygninger på adressen)
Bygning, Samlet areal
85 m²
Boligstørrelse
119 m²
Kælder
6 m²
Vægtet Areal
121 m²
Andre udvalgte BBR data BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end én bygning

Bygning
Type og opførselsår
Areal
Nr. 3
Udhus opført i 1970
Nr. 2
Garage opført i 1935
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Florasvej 1, 7182 Bredsten i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 3. juli 2026.

Du kan rette BBR-oplysningerne online, hvis du ejer ejendommen (kræver MitID): Ret BBR-oplysninger

Energimærke

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Det nuværende energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Florasvej 1 sidst vi kiggede (23. februar 2020). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Botjek
Annonce

Tilstandsrapport, energimærke og elinstallationsrapport - fra 10.945 kr.

Læs mere her
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Florasvej 1, 7182 Bredsten i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Sidst opdateret den 23. februar 2020.

Boligopvarmning

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Den primære opvarmningskilde på Florasvej 1, 7182 Bredsten er fjernvarme. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.

Varmeforbrug iflg. energimærkerapport

Vi fandt ikke beregnet varmeforbrug i energimærkerapporten for Florasvej 1.

Fjernvarme

Villaen på Florasvej 1 modtager fjernvarme fra Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a. . Fjernvarme er stort set altid en fordel. Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a. hører dog til blandt danmarks dyreste fjernvarmeforsyninger med en pris 53 procent over gennemsnittet – Deres pris for at opvarme en standard enfamiliehus på 130 m² og et varmeforbrug 18,1 MWh er 21.307 kr. Find mere info om Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a. her »

Florasvej 1 har et vægtet areal på 121 m², der er mindre end standardboligen (130 m²). Et estimat der tager højde for det mindre areal:

Justeret fjernvarmepris

19.832 kr./år

Note: Der er tale om et estimat baseret på en forsimplet udregning. Den faktiske varmeregning vil naturligvis også afhænge af beboernes energivaner.

Du kan beregne den faktiske pris på baggrund af det konkrete forbrug samt varmeforsynings takstblad, som typisk er tilgængeligt på forsyningens hjemmeside. Hjemmesiden for Bredsten-Balle Kraftvarmeværk A.m.b.a. finder du her: http://www.bbkv.dk/ .

Bevaringsværdi

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Vejle Kommune har ikke fredet villaen på Florasvej 1, 7182 Bredsten eller tildelt den bevaringsværdi.

Manglende bevaringsværdi indikerer naturligvis ikke noget om husets brugsværdi. Den manglende bevaringsværdi kan skyldes at kommunen kun i mindre omfang har registreret bygningers bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Florasvej 1

9
8
7
6
5
4
3
2
1
Lav Høj
Lokalplaner og kulturarv

Bevaringsoplysningerne stammer fra Frednings- og Bevaringsregistret (FBB), som er en database over bygningers bevaringsværdi i Danmark. Søg på kulturarv.dk

Internet og Mobildækning

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Der er gode bredbåndsmuligheder på Florasvej 1, 7182 Bredsten, inklusiv fibernet.

5G-internet

Der er mulighed for at få 5G internet på Florasvej 1, 7182 Bredsten. 5G internet er uafhængig af lokale udbydere. 5G internet er trådløst, fordi det transmitteres over luften, så du behøver kun en router og et SIM-kort for at oprette forbindelse til en fast base. Opsætningen er nem og kræver ikke en professionel eller haveboremaskine. Du kan installere 5G internet på 5-10 minutter uden hjælp fra eksperter.

Se om du kan få 5G internet på din adresse med 3 Internet
Fibernet

Der er mulighed for Fibernet på Florasvej 1, 7182 Bredsten via 15 udbydere : Altibox, Altibox , Bahnhof, Bolignet, Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, IP Fiber, Netnørden, Norlys, Norlys , Telenor, Waoo, YouSee, Yousee. Ifølge Energistyrelsens nationale kortlægning er højest mulige download/upload hastigheder 6300/6300.

Fibernettets største fordel er den høje kapacitet, der udover de meget høje hastigheder også betyder et stabilt internet.

Bredbånd via Kabel-TV (COAX)

Følgende én udbyder leverer bredbånd via Kabel-TV (COAX) på Florasvej 1, 7182 Bredsten:Balle-Bredsten Antenneforening. Der er mulighed for download/upload hastigheder helt op til 1000/100. Bredbånd via Kabel-TV fungerer via et coaxial-kabel, som også leverer TV-signal.

Kobbernet (xDSL)

Der er ikke registreret mulighed for kobberbredbånd (xDSL) på Florasvej 1. xDSL-bredbånd benytter det eksisterende telefonnetværk og er den mest udbredte bredbåndstype i Danmark, selvom det tilbyder lavere hastigheder end fiber og COAX.

Mobildækning

Der er høje vejledende 4G downloadhastigheder 1000 på Florasvej 1. Mobilnetværket TDC har den bedste dækning på adressen.

TDC
1000
3
50
Telia-Telenor
600

Bredbåndsdata stammer fra tjekditnet.dk, som er en offentlig tjeneste finansieret af Energistyrelsen. Du kan se adressens bredbåndsdækning direkte der.

Dokumenter

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Dokumenter vedrørende Florasvej 1. De forskellige attester, servitutter, rapporter og byggesager er centrale hvis du ønsker indsigt i villaens fortid, nutid og fremtid.

Byggesager

Vi har desværre ikke byggesagsdokumenter på villaen.

Servitutter 1

Der er en tinglyst servitut knyttet til villaen. Ældste servitut stammer fra 1984, seneste fra 1984.

Officielle attester

Download energimærkerapport, tingbogsattest, jordforureningsattest og BBR meddelelse direkte fra de offentlige myndigheder.

Planer for området

Vi har ikke fundet planer for villaen på Florasvej 1.

Miljøvurderingsrapporter

Vi har ikke fundet miljøvurderingsrapporter for villaen på Florasvej 1.

Se flere rapporter for villaen på boligejer.dk eller download BBR meddelelse (PDF) . Note: Nogle rapporter kræver MitID login.

Annonce

Grunden

I denne sektion

Solens Bane

Florasvej 1, 7182 Bredsten

En dejlig have er et vigtigt argument for mange boligkøbere. Men hvad med Solen?

Ligger haven nord for huset kan det være problematisk. Er haven østvendt vil der kun være sol om morgenen. Syd -og vestvendte haver er derfor et klart plus i Danmark. For mange boligkøbere er eftermiddags- og aftensol helt afgørende, og ejendommens orientering ift. Solen er derfor en faktor, der afspejler sig i prisen.

Lejlighedskøbere bør også nøje overveje Solen. Lejligheder og eventuel altan, der vender mod nord får begrænset lysindfald.

Med kortet kan du se hvor der er sol og skygge på alle tidspunkter og alle datoer på Florasvej 1. Du kan desuden flytte sol/skygge markøren og undersøge sol/skygge ift. træer og andre bygninger.

Solens bane

Geologi

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Jordarten under Florasvej 1, 7182 Bredsten er Moræneler.

Moræneler er den mest almindelige jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Det aflejredes under en af de Pleistocæne istider.

Moræneler er en sandet og siltet ler med spredte store sten og blokke, typisk i brunlige til blå-grå farver afhængigt af kalkindholdet.

Moræneler anses generelt for en bæredygtig jordart, men fedt moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvilket kan medføre sætningsskader på bygninger.

Moræneler er næsten uigennemtrængeligt for vand. Ved kraftig regn vil nedbøren strømme på overfladen, hvilket øger risikoen for oversvømmelse.

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Foto: P.R. Jakobsen, GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Florasvej 1

Den nærmeste overfladenære boring ligger 208 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet BREDSTEN BREDSTEN VANDVÆRK. Boringen blev afsluttet 1. januar 1976. Du kan finde mere information i borerapporten 115. 455

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Florasvej 1.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
208
Vandforsyningsboring
60
211
Afværgeboring
8
214
Vandforsyningsboring
75.5
214
Vandforsyningsboring
60
222
58.5
222
84
261
48.5
595
31.4
647
35
692
Shot hole
19.8

Luftfoto

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Seneste luftfoto

Seneste luftfoto af Florasvej 1, 7182 Bredsten. Matriklen er markeret med den grønne polygon.

Annonce

Økonomi

I denne sektion

Ejendomsvurdering

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Hæftelser

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Ejendommen Florasvej 1, 7182 Bredsten har en enkelt hæftelse på 1.224.000 kr.

Udover de egentlige pantebreve, er der desuden 2 afgiftspantebreve.

Realkreditpantebrev

Et realkreditpantebrev tinglyses når der optages et realkreditlån. Det er et gældsbrev, hvor køber erkender at skylde det tinglyste beløb til realkreditinstituttet.

Dato
28. Jul, 2020
Prioritet
2
Type
realkreditpantebrev
Hovedstol
1.224.000 kr.
Rentesats
1.0 %
Rentetype
fast
Kreditorer
TOTALKREDIT A/S
Note
Den tinglyste rente er fornuftig.

Afgiftpantebrev

Afgiftpantebreve angiver ikke gæld. De eksisterer udelukkende for at spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Dato
06. Jul, 2001
Prioritet
3
Type
Afgiftpantebrev
Hovedstol
190.000 kr.

Afgiftpantebrev

Afgiftpantebreve angiver ikke gæld. De eksisterer udelukkende for at spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Dato
01. Mar, 2016
Prioritet
4
Type
Afgiftpantebrev
Hovedstol
10.000 kr.
Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 7. marts 2025 Vis på tinglysning.dk

Annonce

Lokalområdet

I denne sektion

Naboerne

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Florasvej 1 er erhvervsdrivende fra hjemmeadressen, d.v.s. conzoom®-typen Lykkesmed.

Lykkesmed

Lykkesmed

erhvervsdrivende fra hjemmeadressen

Familier med og uden børn
Bor i huse i mindre provinsbyer
Høj købekraft
Rejser sjældent, sparer hellere op
Har tyverialarm og sygeforsikring
Geodemografi

"At være sin egen lykkes smed" er et gammelt udtryk. For vores Lykkesmed betyder det, at de enten er selvstændige, som er aktive med eget erhverv eller tager ansvar ved at lede eller bestyre for andre.

De består overvejende af par i 40'erne eller ældre. Langt fra alle har børn, men de, der har, har et til to børn og sjældent flere.

Lykkesmedes uddannelsesniveau er gennemsnitligt: Flest er erhvervsuddannede, en femtedel har grundskolen og en tredjedel med en mellemlang videregående uddannelse eller mere.

Det, der adskiller Lykkesmed fra de andre husstandstyper er først og fremmest, at de lykkes med at kombinere erhverv og privatliv under samme tag. De driver deres forretning hjemmefra, for eksempel en håndværksvirksomhed, vognmandsforretning eller måske som zoneterapeut.

Husstandsindkomsten spænder temmelig vidt, men alligevel fordeler de sig ganske lig med befolkningen generelt hvad angår socialklasse.

Lykkesmed bor overvejende i rummelige enfamiliehuse. Du kan finde Lykkesmed hvor som helst i Danmark. Mange bor i provinsbyer og allerflest i landsbymiljøer.

Adfærd, livsstil og holdninger

Med til forventningen om erhverv på adressen følger også, at en relativt stor andel må lægge lidt flere kræfter i på hjemmekontoret.

Praktiske aktiviteter trækker mere end sport og motion, som de dog gerne følger med i – på tribunerne eller i tv.

Heller ikke i det daglige er de så gode til at prioritere bevægelse; to tredjedele kører i bil hver dag.

Internettet er i højere grad et praktisk redskab end en kilde til underholdning. I stedet kommer underholdningen fra radioen – P4 – eller fjernsynet.

Næsten halvdelen får bladret lokalavisen igennem hver uge. Generelt er den politiske interesse på linje med gennemsnittets, selvom der naturligvis spidses lidt mere ører, når det handler om skattepolitik.

Lykkesmede handler, hvor det går stærkt eller hvor det er nært, og Dagli'Brugsen er overrepræsenteret.

Selvom Lykkesmede løber en risiko ved at være selvstændige, sikrer man sig gerne. Det kommer til udtryk ved, at flere har tyverialarm og privat sygeforsikring.

Værdimæssigt er typen overvejende Moderne eller Moderne-individorienterede.

Ved det seneste folketingsvalg satte flest krydset ved Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og Venstre.

Valgdata

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Vi har ikke valgdata for Florasvej 1.

Risiko for indbrud

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Florasvej 1, 7182 Bredsten at være mellem.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav Rang 1-10
Lav Rang 11-25
Mellem Rang 26-60
Høj Rang 61-90
Meget høj Rang 91-98
Historiske data

Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2011 med 439 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit i Vejle Kommune faldet med 73%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 18% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.

Anmeldte indbrud pr. 1.000 husstande

Skoledistrikt

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Florasvej 1 hører under skoledistriktet Bredsten-Gadbjerg skole. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Bredsten - Gadbjerg Skole.

Bredsten - Gadbjerg Skole

Bredsten - Gadbjerg Skole

Skolevænget 2 i Vejle Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
9. klasse
Gennemsnitlig trivsel
3.67
Afstand
246 m

Annonce

Hvor langt er der til nærmeste...?

Risikovirksomhed

Danske Olieberedskabslagre FDO J-10

Kolonne 3

Afstand

7,74 km

Vindmølle

Højde: 46 m.

Kapacitet: 800 kW

Afstand

1,00 km

Mobilmast

Industriparken 16C 7182 Bredsten

Afstand

275 meter

Apotek

Jelling Apotek

Afstand

6,43 km

Dagligvare

Afstand

380 m

Renseanlæg

HARALDSKÆR RENSEANLÆG

Afstand

1,63 km

Daginstitution

Troldebo - Labyrinten

Søndervang 1

Afstand

372 m

Annonce

DinGeo Oversigter

I denne sektion

Stamoplysninger

Florasvej 1, 7182 Bredsten

Geografiske koordinater 55.70191226816939°N, 9.37932189119971°Ø
Adressens Id 0a3f50ba-6d31-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f508e-dbc3-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 4367085

Opslagsstatistik

Florasvej 1, 7182 Bredsten

26 visninger

Der har i alt været 26 DinGeo-visninger af Florasvej 1. Dagen med flest opslag er indtil videre 24. oktober 2024.

frankfurt

Adressen er mest populær i frankfurt, hvorfra der er foretaget 9 opslag. Det svarer til 35 procent af alle opslag.

Forside

Med 19 sidevisninger er forsiden (sundhed, oversvømmelse, lokalområdet, o.s.v.) de data der er vist flest gange.

Florasvej 1, 7182 Bredsten