Vestermarken 2A 2750 Ballerup

Ikke til salg
Søger du information til professionel brug?
Denise Siden består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata

Kort om boligen

Få en salgsvurdering

Få en gratis og uforpligtende salgsvurdering fra Nybolig Ballerup - Smørum
Nybolig Ballerup - Smørum

Nybolig Ballerup - Smørum

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup
Luftfoto fra 2021
Se flere luftfotos
Ikke til salg

Estimeret salgspris

4.569.217 kr.

Se BoIQ’s AI vurdering, samt syv andre vurderinger på adressen.

Sidste salgspris

1.742.500 kr.

Solgt 17. feb. '17

Boligtype

Villa

Værelser

4

Boligareal

125 m²

Grundstørrelse

948 m²

Energimærke

Grundskyld

21.925 kr.

Muligheder på adressen

Annonce
Beskrivelse

Villaen på Vestermarken 2A i Ballerup er opført i 1920 og indeholder 4 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 125 m².

Ejendommen ligger i Ballerup Kommune og tilhører skoledistriktet Baltorpskolen med to skoler: Baltorpskolen - Rugvænget og Baltorpskolen - Grantoften. De nærmeste naboer er typisk Midaldrende med gode kår.

Muligheder på adressen

Annonce

Sundhed

I denne sektion

Radon

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for villaen på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup til at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav
Lav
Middel
Høj
Meget høj
Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Ballerup Kommune registreret 62 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 102 undersøgte boliger.

Det betyder, at 61 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en meget høj andel, og eventuelle boligejere og boligkøbere af villaen på Vestermarken 2A bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko – bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Villaen på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup ligger i den tidligere Ballerup kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 13 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 200 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 53 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Ballerup i radonklasse 2, som er den tredjelaveste klassificering og indebærer at ca. 1%-3% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere.

Under Vestermarken 2A, 2750 Ballerup består underlaget af moræneler, som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Se Geologi og Geoteknik.

Byggeår

Ejendommen Vestermarken 2A, 2750 Ballerup er opført i 1920 og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

Se Boligoplysninger.

Bygningen

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup har en kælder på 72 m2. Kældre er generelt mere udsatte i forhold til radonforurening, men hvis ventileret kan en kælder være en god beskyttelse af resten af bygningen ift. radonindsivning.

Radonsikring af boligen
Annonce

Hvis du vil være sikker på, at radonniveauet i din bolig ligger under Sundhedsstyrelsens grænseværdi på 100 Bq/m³, bør du få foretaget en radonmåling.

I samarbejde med
Radon-Stop

Har du som ejer af Vestermarken 2A, 2750 Ballerup allerede fået fortaget en radonmåling, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Asbest PCB Tungmetal
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Risikovurderingerne er baseret på BBR data

Sidst opdateret den 28. juni 2026

Asbest

Ifølge Machine Learning-algoritmen har villaen på Vestermarken 2A ingen risiko for Asbest.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.

Villaen på Vestermarken 2A har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (67.9%), Isolering (63.6%), Gulve (60.8%), Fuge (58.7%), Tagmateriale (52.4%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Villaen på Vestermarken 2A har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (91.9%), Gulve (89.6%), Fuge (54.9%), Isolering (54.8%), Tagmateriale (52.5%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Har du som ejer af Vestermarken 2A, 2750 Ballerup fået foretaget målinger af asbest, PCB og/eller tungmetaller, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Sådan læser du resultatet

Grøn prik

Lille risiko

Rød prik

Stor risiko

Prikkens størrelse viser, hvor sikker modellen er i sin vurdering.

Jordforurening

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.

Ingen olietank på grunden

Ifølge BBR er der ikke olietank på villaens grund.

Jordforureninger i nærområdet

Selvom der ikke er registreret jordforurening på villaens grund, så er det stadig værd at bide mærke i, at der indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen er 15 jordforureninger. Det er et højt antal.

Blandt det totale antal jordforureninger er elleve egentlige jordforureninger (type V2), mens fire er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).

Jordforurening i området

Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring Vestermarken 2A, 2750 Ballerup. De røde områder er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1).

Jordforureninger (V2) tæt på Vestermarken 2A

Lokalitet Afstand (meter) NuanceringStofferMere info
Baltorpvej 5
lok. nr. 151-00031
144
Tetrachlorethylen
Baltorpvej 37A, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-07003
164
-
DK-Benzinstation, Hold-An Vej 94-96, Ballerup
lok. nr. 151-00056
269
Benzin, Olie-benzin, BTEX (sum), Xylen m.fl.
Bygvænget 1, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-05133
306
F2
-
Baltorpvej 18, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-00044
316
-
Rugvænget 31
lok. nr. 151-00062
332
F0
Zink, Tetrachlorethylen, Olie-benzin, Chloroform m.fl.
Banegårdspladsen
lok. nr. 151-05129
371
C10-C25 kulbrintefraktion, C25-C35 kulbrintefraktion
Rugvænget 31
lok. nr. 151-00062
374
F0
Zink, Tetrachlorethylen, Olie-benzin, Chloroform m.fl.
Baltorpvej 18, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-00044
466
-
Hospital, Maglevænget 1
lok. nr. 151-00064
489
Olieprodukter, Pesticider, sum
Baltorpvej 22
lok. nr. 151-00059
495
Trichlorethylen

Tabellen viser de elleve kortlagte jordforureninger (af typen V2), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.
Afstand angiver afstanden i meter fra Vestermarken 2A til den pågældende jordforurening.
Nuancering angiver forureningskategori. F0 er den mindst alvorlige kategori, der angiver, at forureningen ikke umiddelbart udgør en sundhedsrisiko ift. brug af hus og have. Forureningskategori F1 betyder, at der er en forurening, der antageligvis ligger et stykke nede i jorden. Hvis du følger simple råd, så kan du uden sundhedsmæssig betydning bruge hus og have. Forureningskategori F2 er den højeste kategori. Det kan være en kraftig forurening, der kan have betydning for brugen af hus og have og desuden påvirke boligens indeklima. angiver at jordforureningen ikke endnu er kategoriseret.
Stoffer angiver hvilke helbredsskadelige stoffer, der er knyttet til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Mulige jordforureninger (V1) tæt på Vestermarken 2A

Lokalitet Afstand (meter) Mere info
Banegårdspladsen 3A, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-05095
276
Banegårdspladsen 3A, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-05095
276
Kornvænget 10, 2750 Ballerup
lok. nr. 151-05074
444
Baltorpvej 18
lok. nr. 151-00044
459

Tabellen viser de fire mulige jordforureninger (af typen V1), der ligger indenfor en ca. 500 meter radius af Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.
Afstand angiver afstanden i meter fra Vestermarken 2A til den pågældende jordforurening.
Mere info indeholder links hvor du kan finde mere information om den pågældende jordforurening.

Luftforurening

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Der kan være problemer med luftforurening på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 12,0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 10,1 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi.

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 16,1 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5.

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0,4 µg/m3. Det er en svagt forhøjet koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 9.700 partikler per cm3 luft. Det er desværre en relativ høj koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en høj koncentration af brændeovne og pejse i Ballerup med i gennemsnit 141,7 enheder per km²

Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her

Trafikstøj

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Der er trafikstøj på adressen Vestermarken 2A, 2750 Ballerup. Støjen er vurderet at være 60-65 dB. Det er et støjniveau, der svarer til støjen fra en befærdet vej.

Støjmålinger (dB)

55-60
60-65
65-70
70-75
> 75

Kortet viser trafikstøj i området omkring Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.

Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup om dagen.

Støjtype
Lydstyrke
Større veje
60-65 dB
Veje i by
Ingen registreret støj*
Større jernbaner
Ingen registreret støj*
Jernbaner i by
Ingen registreret støj*
Større lufthavn
Ingen registreret støj*

(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Hårdhed af drikkevand

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Ifølge GEUS' kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager villaen på Vestermarken 2A drikkevand fra Kildedal. Hårdheden var 20.20 dH ved måling i 2023. Det betyder at drikkevandet på adressen er hårdt.

Blødt ≤ 4 dH
Middelblødt 4-8 dH
Middelhårdt 8-12 dH
Halvhårdt 12-18 dH
Hårdt 20.20 dH
Hårdt 24-30 dH
Meget hårdt > 30 dH

Drikkevandmålinger (dH)

≤ 4
4-8
8-12
12-18
18-24
24-30
> 30

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS' oversigt for Kildedal

Annonce

I denne sektion

Skybrud

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Vestermarken 2A, 2750 Ballerup.

Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj og den hydrauliske ledningsevne er dårlig.

Lavninger

Vestermarken 2A ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Afløbsløse lavninger

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Vestermarken 2A. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand.

Høj befæstelsesgrad

Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Vestermarken 2A er 50 procent. Det betyder, at ca. 50 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.

Hydraulisk ledningsevne

I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en lav hydraulisk ledningsevne på 50 - 100 mm/dag i området omkring Vestermarken 2A. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun meget langsomt trænge ned i jorden.

Grundvand

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Vestermarken 2A ligger i et område hvor højt og/eller stigende grundvand kan udgøre et problem.

Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 1,4 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 0,5 - 1,9 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a.

  1. Usikkerhed på den nummeriske model
  2. Naturlige nedbørsvariationer
  3. Usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.

Selvom grundvandsspejlet sandsynligvis ligger 1,4 meter under terræn, så kan det ikke afvises at den sande dybde kun er 0,5 meter. For perioder med meget nedbør kan grundvandsspejlet derfor, muligvis, gøre det svært/umuligt for overfladevand at trænge ned i den allerede vandmættede jord.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)

Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Vestermarken 2A. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter, og adressen er markeret med markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret. Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl.

I geologisektionen længere nede på siden får du mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer.

Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1,3 centimeter) i perioden 2041-2070.

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (1,7 centimeter) i perioden 2071-2100.

Vandløbsoversvømmelse

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse i forbindelse med forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstigning i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning (100 cm)

Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Vestermarken 2A. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk.

Havvand

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Der er ingen højdedata tilgængelig for Vestermarken 2A.

Havvand på land

Der er ingen data tilgængelig for Vestermarken 2A.

Havvandskort

Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Vestermarken 2A. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger.

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Plantrin 1

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Annonce

Boligfakta

I denne sektion

BBR oplysninger

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Villaen på Vestermarken 2A i Ballerup er opført i 1920 og indeholder 4 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 125 m². Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Generelle BBR informationer
Anvendelse
Fritliggende enfamiliehus
Boligtype
Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsår
1920
Ombygningsår
1936
Fredning
-
Ejerforhold
Privatpersoner eller interessentskab
Køkkenforhold
Eget køkken med afløb
Antal etager
1
Antal toiletter
1
Antal badeværelser
1
Antal værelser
4
BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale
Mursten
Tagmateriale
Tegl
Varmeinstallation
Centralvarme med én fyringsenhed
Opvarmningsmiddel
Naturgas
Supplerende varme
-
Vandforsyning
Alment vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold
Fælleskloakeret: spildevand + tag- og overfladevand
BBR arealer
Bygning, Samlet areal
101 m²
Boligstørrelse
125 m²
Indbygget udestue
29 m²
Kælder
72 m²
Vægtet Areal
179 m²
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 6. juni 2026.

Du kan rette BBR-oplysningerne online, hvis du ejer ejendommen (kræver MitID): Ret BBR-oplysninger

Energimærke

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Det nuværende energimærke

Vi kunne ikke finde et energimærke på Vestermarken 2A sidst vi kiggede (15. februar 2020). Det kan skyldes at bygningen ikke endnu er energimærket, eller, at det tidligere energimærke ikke længere er gyldigt.

Skal boligen sælges, udlejes eller energirenoveres?
Annonce
Energihuset

Få et gyldigt energimærke hurtigt og professionelt hos Energihuset Danmark. Enkel bestilling, skarpe priser og rådgivning hele vejen.

Bestil energimærke
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Sidst opdateret den 15. februar 2020.

Boligopvarmning

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Den primære opvarmningskilde på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup er centralvarme med en fyringsenhed, dvs. Fast brændsel og olie eller gas. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.

Varmeforbrug iflg. energimærkerapport

Vi fandt ikke beregnet varmeforbrug i energimærkerapporten for Vestermarken 2A.

Fjernvarme

Der er desværre ikke endnu mulighed for fjernvarme på Vestermarken 2A. Den nærmeste fjernvarmeforsyning er HMN Naturgas I/S – Se forsyningsområde og anden information om HMN Naturgas I/S her » .

Eventuelle udvidelsesplaner for HMN Naturgas I/S, der kan give fjernvarme til villaen på Vestermarken 2A kan muligvis findes ved at kigge nærmere på:

Bevaringsværdi

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Ballerup Kommune har ikke fredet villaen på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup eller tildelt den bevaringsværdi.

Manglende bevaringsværdi indikerer naturligvis ikke noget om husets brugsværdi. Den manglende bevaringsværdi kan skyldes at kommunen kun i mindre omfang har registreret bygningers bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Vestermarken 2A

9
8
7
6
5
4
3
2
1
Lav Høj
Lokalplaner og kulturarv

Bevaringsoplysningerne stammer fra Frednings- og Bevaringsregistret (FBB), som er en database over bygningers bevaringsværdi i Danmark. Søg på kulturarv.dk

Internet og Mobildækning

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Der er gode bredbåndsmuligheder på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup, inklusiv fibernet.

5G-internet

Der er mulighed for at få 5G internet på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup. 5G internet er uafhængig af lokale udbydere. 5G internet er trådløst, fordi det transmitteres over luften, så du behøver kun en router og et SIM-kort for at oprette forbindelse til en fast base. Opsætningen er nem og kræver ikke en professionel eller haveboremaskine. Du kan installere 5G internet på 5-10 minutter uden hjælp fra eksperter.

Se om du kan få 5G internet på din adresse med 3 Internet
Fibernet

Der er mulighed for Fibernet på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup via 12 udbydere : Altibox, Bolignet, DanskNet, Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, Maxtel, Netnørden, Norlys, Telenor, Waoo, Yousee. Ifølge Energistyrelsens nationale kortlægning er højest mulige download/upload hastigheder 100/100.

Fibernettets største fordel er den høje kapacitet, der udover de meget høje hastigheder også betyder et stabilt internet.

Bredbånd via Kabel-TV (COAX)

Der er ikke registreret mulighed for bredbånd via Kabel-TV (COAX) på Vestermarken 2A. COAX-bredbånd leveres via det samme koaxialkabel som kabel-TV og kan give høje hastigheder. Det er dog ikke tilgængeligt i alle områder.

Kobbernet (xDSL)

Der er ikke registreret mulighed for kobberbredbånd (xDSL) på Vestermarken 2A. xDSL-bredbånd benytter det eksisterende telefonnetværk og er den mest udbredte bredbåndstype i Danmark, selvom det tilbyder lavere hastigheder end fiber og COAX.

Mobildækning

Der er høje vejledende 4G downloadhastigheder 1000 på Vestermarken 2A. Mobilnetværket Telia-Telenor har den bedste dækning på adressen.

TDC
200
3
600
Telia-Telenor
1000

Bredbåndsdata stammer fra tjekditnet.dk, som er en offentlig tjeneste finansieret af Energistyrelsen. Du kan se adressens bredbåndsdækning direkte der.

Dokumenter

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Dokumenter vedrørende Vestermarken 2A. De forskellige attester, servitutter, rapporter og byggesager er centrale hvis du ønsker indsigt i villaens fortid, nutid og fremtid.

Byggesager

Vi har desværre ikke byggesagsdokumenter på villaen.

Servitutter 3

Der er 3 tinglyste servitutter knyttet til villaen. Ældste servitut stammer fra 1925, seneste fra 1986.

Officielle attester

Download energimærkerapport, tingbogsattest, jordforureningsattest og BBR meddelelse direkte fra de offentlige myndigheder.

Planer for området

Vi har ikke fundet planer for villaen på Vestermarken 2A.

Miljøvurderingsrapporter

Vi har ikke fundet miljøvurderingsrapporter for villaen på Vestermarken 2A.

Se flere rapporter for villaen på boligejer.dk eller download BBR meddelelse (PDF) . Note: Nogle rapporter kræver MitID login.

Annonce

Grunden

I denne sektion

Solens Bane

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

En dejlig have er et vigtigt argument for mange boligkøbere. Men hvad med Solen?

Ligger haven nord for huset kan det være problematisk. Er haven østvendt vil der kun være sol om morgenen. Syd -og vestvendte haver er derfor et klart plus i Danmark. For mange boligkøbere er eftermiddags- og aftensol helt afgørende, og ejendommens orientering ift. Solen er derfor en faktor, der afspejler sig i prisen.

Lejlighedskøbere bør også nøje overveje Solen. Lejligheder og eventuel altan, der vender mod nord får begrænset lysindfald.

Med kortet kan du se hvor der er sol og skygge på alle tidspunkter og alle datoer på Vestermarken 2A. Du kan desuden flytte sol/skygge markøren og undersøge sol/skygge ift. træer og andre bygninger.

Solens bane

Geologi

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Jordarten under Vestermarken 2A, 2750 Ballerup er Moræneler.

Moræneler er den mest almindelige jordart i Danmark og dækker 39 procent af Danmarks kortlagte arealer. Det aflejredes under en af de Pleistocæne istider.

Moræneler er en sandet og siltet ler med spredte store sten og blokke, typisk i brunlige til blå-grå farver afhængigt af kalkindholdet.

Moræneler anses generelt for en bæredygtig jordart, men fedt moræneler kan være følsomt overfor udtørring, hvilket kan medføre sætningsskader på bygninger.

Moræneler er næsten uigennemtrængeligt for vand. Ved kraftig regn vil nedbøren strømme på overfladen, hvilket øger risikoen for oversvømmelse.

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Typisk moræneler med spredte store sten og blokke

Foto: P.R. Jakobsen, GEUS

Geologiske boringer i nærheden af Vestermarken 2A

Den nærmeste overfladenære boring ligger 119 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Nyvej/Rugvænget, Ballerup. Boringen blev afsluttet 7. september 1964. Du kan finde mere information i borerapporten 200. 3567

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Vestermarken 2A.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
119
Geoteknisk boring
7.6
209
Geoteknisk boring
7.8
227
Geoteknisk boring
6.6
248
Geoteknisk boring
11.9
318
Forureningsbor.
6
330
Geoteknisk boring
11
337
Geoteknisk boring
12.1
342
Andet
6
343
Andet
6
346
Andet
8

Luftfoto

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Seneste luftfoto

Seneste luftfoto af Vestermarken 2A, 2750 Ballerup. Matriklen er markeret med den grønne polygon.

Annonce

Økonomi

I denne sektion

Ejendomsvurdering

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Hæftelser

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Ejendommen Vestermarken 2A, 2750 Ballerup har en enkelt hæftelse på 3.551.000 kr.

Udover de egentlige pantebreve, er der desuden 2 afgiftspantebreve.

Privat pantebrev

Når du stiller en sikkerhed i fast ejendom gennem et privat pantebrev, tager långiveren ikke så store risici ved at låne dig penge.

Dato
04. Apr, 2025
Prioritet
3
Type
privatPantebrev
Hovedstol
3.551.000 kr.
Rentesats
3.1857 %
Rentetype
variabel
Kreditorer
DANSKE BANK A/S

Tillægstekst

Dato
15. Jun, 2009
Prioritet
4
Type
Tillægstekst
Hovedstol
126.913 kr.
Rentesats
ikke opgivet
Kreditorer
Realkredit Danmark

Afgiftpantebrev

Afgiftpantebreve angiver ikke gæld. De eksisterer udelukkende for at spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Dato
29. Jan, 2015
Prioritet
5
Type
Afgiftpantebrev
Hovedstol
31.000 kr.

Afgiftpantebrev

Afgiftpantebreve angiver ikke gæld. De eksisterer udelukkende for at spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Dato
27. Mar, 2018
Prioritet
6
Type
Afgiftspantebrev
Hovedstol
1.749.000 kr.
Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 9. juni 2025 Vis på tinglysning.dk

Annonce

Lokalområdet

I denne sektion

Naboerne

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Vestermarken 2A er midaldrende med gode kår, d.v.s. conzoom®-typen Familien Danmark.

Familien Danmark

Familien Danmark

midaldrende med gode kår

Familier med og uden børn
Husejere i mindre byer
Høj købekraft
Glade for hjemlig hygge
Campere
Online og lytter til lokalradio
Geodemografi

Over halvdelen af den type, vi kalder Familien Danmark er mellem 40 og 65 år, og de fleste er par. En del med børn. Altsammen meget gennemsnitligt på den gode måde.

De fleste har en erhvervsfaglig uddannelse og lidt færre har taget en mellemlang videregående uddannelse. En del af de ældste har allerede forladt arbejdsmarkedet. I kombination med en pæn formue placerer det de fleste i middelklassen.

Familien Danmark bor i huse på op til 180 m², hvilket er noget større end gennemsnittets. Ganske få af husene er bygget senere end starten af 1980'erne og så godt som alle er ejerboliger. Du finder Familien Danmark i provinsbyer og landsbyer, hvor de fleste har boet, siden de blev født.

Over halvdelen har bil og mange af dem er med krog på. En fjerdedel har to biler.

Adfærd, livsstil og holdninger

Familien Danmarks hverdag kredser om det nære og traditionelle. De foretrækker lokal- og regionalaviser over de nationale dagblade samt lokal- eller regionalradio frem for de kommercielle kanaler.

I Familien Danmark finder man inspiration i Idényt, inden man kaster sig over havearbejdet eller smutter en tur i byggemarkedet. Mange tager gerne et aftenskolekursus eller højskoleophold.

Familien Danmark er digitale i samme udstrækning som gennemsnittet. Internettet bruges især til at ordne bankforretninger, følge vejrudsigten, bestille en charterrejse eller finde en campingplads.

Mange modtager magasinet Motor og kan i det hele taget godt lide at læse om biler. Lokalstoffet er det mest interessante for Familien Danmark.

Når Familien Danmark holder ferie, foretrækker de en forlænget weekend i udlandet, gerne med campingvognen.

Sport er ikke det, de går allermest op i. Discountkæderne Rema 1000, Netto og Fakta leverer størsteparten af maden.

I Gallup Kompas finder du Familien Danmark lidt over det hele. Holdningsmæssigt mener et flertal, at vi skal klare problemer i Danmark, før vi giver penge til andre.

Ved det seneste folketingsvalg stemte flest på Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og Venstre.

Valgdata

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Vi har ikke valgdata for Vestermarken 2A.

Risiko for indbrud

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Vestermarken 2A, 2750 Ballerup at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav Rang 1-10
Lav Rang 11-25
Mellem Rang 26-60
Høj Rang 61-90
Meget høj Rang 91-98
Historiske data

Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2013 med 214 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit i Ballerup Kommune faldet med 51%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 40% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.

Anmeldte indbrud pr. 1.000 husstande

Skoledistrikt

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Vestermarken 2A hører under skoledistriktet Baltorpskolen. I skoledistriktet er der to folkeskoler.

Baltorpskolen - Rugvænget

Baltorpskolen - Rugvænget

Rugvænget 10 i Ballerup Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
9. klasse
Gennemsnitlig trivsel
Afstand
234 m
Baltorpskolen - Grantoften

Baltorpskolen - Grantoften

Platanbuen 1 i Ballerup Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
10. klasse
Gennemsnitlig trivsel
Afstand
854 m

Annonce

Hvor langt er der til nærmeste...?

Risikovirksomhed

Kødbyens Maskincentral

Kolonne 2

Afstand

14,62 km

Vindmølle

Højde: 22 m.

Kapacitet: 75 kW

Afstand

6,00 km

Mobilmast

Centrumgaden 35 2750 Ballerup

Afstand

204 meter

Apotek

Ballerup Pharmacy v / Ute Pørksen

Afstand

391 meter

Dagligvare

Afstand

216 m

Renseanlæg

Måløv Rens renseanlæg

Afstand

4,31 km

Daginstitution

Børnehuset Stjernehuset

Grønnemarken 8

Afstand

205 m

Annonce

DinGeo Oversigter

I denne sektion

Stamoplysninger

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

Geografiske koordinater 55.727152514352596°N, 12.35719316489867°Ø
Adressens Id 0a3f50a3-19b3-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f507b-78bd-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 2164355

Opslagsstatistik

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup

6 visninger

Der har i alt været 6 DinGeo-visninger af Vestermarken 2A. Dagen med flest opslag er indtil videre 24. september 2018.

oslo municipality

Adressen er mest populær i oslo municipality, hvorfra der er foretaget 3 opslag. Det svarer til 50 procent af alle opslag.

Forside

Med 4 sidevisninger er forsiden (sundhed, oversvømmelse, lokalområdet, o.s.v.) de data der er vist flest gange.

Vestermarken 2A, 2750 Ballerup