DinGeo — i hele Danmark

Ejendomsvurderinger
Rundingen 2, . , 5592 Ejby

Dingestimat

1.845.429kr.

1.307.199 kr. - 2.348.572 kr.

Seneste salgspris

450.000 kr.

7. december 1993

BoIQ Vurdering

2.053.202
Udregnet med AI
Mere info

Salgsvurdering

Geomatic AVM

2.348.572
Mere info

Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

1.625.000
Mere info

Boligas vurderingsrapport

Den offentlige ejendomsvurdering

1.350.000
Mere info

Realkreditrådets kvadratmeter-priser

1.924.166
Mere info

Salgsjusteret kvadratmeter-priser

1.307.199
Mere info

Udbudspris i postnummeret

2.309.865
Mere info

En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle syv vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.

En realistisk ejendomsvurdering af villaen på Rundingen 2 ligger sandsynligvis i intervallet fra 1,3 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris) til 2,3 mio. kr (Geomatics AVM ejendomsvurdering).

Få gratis salgsvurdering

Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du villaen på Rundingen 2 bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Ejby

Annonce icon

external link

Computerberegnede ejendomsvurderinger
Rundingen 2, . , 5592 Ejby

Nedenfor gennemgås information om de syv uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af villaen på Rundingen 2, der ligger til grund for vores dingestimat på 1.845.000 kr.

Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »


AI-vurdering

BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »

Vores seneste model "Property_Value_Prediction_4.8" vurderer, at salgsprisen for Rundingen 2, . , 5592 Ejby i dag vil være 2.053.202 kr. BoIQ vurderingen har meget lav træfsikkerhed. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt

AI vurdering fra BoIQ
2.053.202 kr.
Note: Vores AI vurdering er i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Den gode overensstemmelse mellem dingestimat og AI vurderingen tyder på at Rundingen 2 er en bolig, der pålideligt kan vurderes via computermodeller. AI vurderingen er 11 procent højere end vores dingestimat.
Søger du denne information til professionel brug?
Læs mere her

Salgsvurdering af ejendomsmægler

Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af villaen på Rundingen 2 og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »

Ejendomsmæglerens salgsvurdering

Geomatic AVM ejendomsvurdering

Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »

AVM er bedst-i-test og vurderingen 2,35 mio. kr. er derfor vores bedste bud på en individuel computerberegnet ejendomsvurdering. En historisk analyse af adressens AVM vurderinger indikerer, at villaen har haft en positiv udvikling, med en vurdering, der over de sidste godt 9 år er vokset gennemsnitlig 6.013 kr. månedligt.

Geomatic AVM
2.348.572 kr.
Note: AVM vurderingen er i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Den gode overensstemmelse mellem dingestimat og AVM tyder på at Rundingen 2 er en bolig, der pålideligt kan vurderes via computermodeller. AVM vurderingen er 27 procent højere end vores dingestimat.




Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

Vurderingsstyrelsens har offentliggjort den foreløbige ejendomsvurdering for Rundingen 2, . , 5592 Ejby. Vurderingsstyrelsen anslår her, at ejendomsværdien er: 1.625.000 kr. og grunden er vurderet til 360.000 kr. Find mere information om Vurderingsstyrelsens vurdering af Rundingen 2, . , 5592 Ejby på Vurderingsportalen ».

IT systemet bag Vurderingsstyrelsen computerberegnede vurderinger har kostet mere end fire milliarder kroner at udvikle. Ikke desto mindre er det en god ide at forholde sig kritisk til de nye vurderinger, på samme måde som de andre uafhængige vurderinger vist på denne side.
Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering
1.625.000 kr.
Note: Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering er statistisk set i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger på adressen. Vurderingen er muligvis i den lave ende. Den er nemlig 11 procent lavere end vores dingestimat (1.845.429 kr).

! Boliga Vurderingsrapport

Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.

Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »

Boliga Vurderingsrapport
ikke tilgængelig




Den offentlige ejendomsvurdering

På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.

Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af villaen på Rundingen 2 i Ejby er 1.350.000 kr (år 2022). Grunden på 978 m2 er vurderet til 92.900 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 6.630 kr og en grundskyld på 1.958 kr.

Det nye offentlige vurderingssystem har vurdereret Rundingen 2, . , 5592 Ejby.

Den offentlige ejendomsvurdering
1.350.000 kr.
Note: Den offentlige ejendomsvurdering er 26 procent lavere end vores dingestimat, men statisk set i overensstemmelse med de seks andre uafhængige som vi har udvalgt vurderinger på adressen.




Realkreditrådets kvadratmeterpriser

Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.

Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5592 Ejby i perioden fra 1992 frem til og med tredje kvartal 2025.


Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5592 Ejby ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.

Den mest recente kvadratmeterpris (tredje kvartal 2025) er 7.666 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 4 frie handler af Parcel-/rækkehuse. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 4 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).

Villaen på Rundingen 2, . , 5592 Ejby har et vægtet areal på 251 m². Hvis Rundingen 2, . , 5592 Ejby er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være

Estimeret pris = 251 m2 x 7.666 kr/m2 = 1.924.166 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i tredje kvartal 2025)

Realkreditrådets m2-priser for Parcel-/rækkehuse i 5592 Ejby
1.924.166 kr.
Note: Vurderingen er statistisk set i overensstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger og indgår derfor i dingestimat. Den simple vurdering er dog stadig 4 procent højere end vores dingestimat (1.845.000 kr). I det sidst opgjorte kvartal blev der solgt fire Parcel-/rækkehuse i 5592, Ejby. Det er et lavt boligsalg og kvadratmeterprisen kan derfor være usikker. Vurderingen antager at villaen er en gennemsnitsbolig ift andre villaer i postnummeret.




Salgsjusteret kvadratmeterpris

Baseret på tidligere salg af Rundingen 2, . , 5592 Ejby kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig villa i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i fjerde kvartal 1993 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.

Villaen på Rundingen 2, . , 5592 Ejby er solgt en gang siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 7. december 1993 ved almindeligt frit salg til 450.000 kr. I følge BBR er villaen ombygget i 2001; Eventuelle arealudvidelser eller forbedringer ved denne ombygning indgår ikke i den salgsjusterede ejendomsvurdering.

SalgsdatoHandelsformPris, kr
7. december 1993Almindeligt frit salg450.000
Tabel 1. Tidligere salg af villaen på Rundingen 2, . , 5592 Ejby

Tabel 1 viser salgsprisen for det sidste salg. På Figur 2 er salget markeret med en rød stjerne. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 251 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.


Figur 2. Salgspris for Rundingen 2 ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 5592 Ejby (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 251 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i fjerde kvartal 1993 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: tredje kvartal 2025, y: 1.307.199 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering

Det seneste salg på Rundingen 2, . , 5592 Ejby var i fjerde kvartal 1993. Salgsprisen 450.000 kr. var 32 procent lavere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 32 procent lavere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.

Estimeret pris = 251 m2 x 7,666 kr/m2 x 0.68 = 1.307.199 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i tredje kvartal 2025) x (forhold mellem salgspris og RKR ved seneste salg i fjerde kvartal 1993)

Salgsjusteret m2-pris for Parcel-/rækkehuse i 5592 Ejby
1.307.199 kr.
Note: Vurderingen er i overstemmelse med seks andre uafhængige vurderinger. Den salgsjusterede vurdering er dog stadig 29 procent lavere end vores dingestimat (1.845.000 kr). Det skyldes sandsynligvis den BBR-registrerede ombygning i 2001, der blev foretaget efter det seneste salg i fjerde kvartal 1993. Den salgsjusterede vurdering skal derfor tolkes med dette forbehold.

Udbudspriser i 5592 Ejby

Udbudspriser på omkringliggende villaer i 5592 Ejby kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Rundingen 2. Der er p.t. seks villaer til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.

Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 6 villaer, der p.t. er til salg i 5592 Ejby.

Kvadratmeterpriserne varierer fra 2,704 til 13,413 kr/m2, med et gennemsnit på 7,585 kr/m2 og en median på 9,687 kr/m2 (medianprisen er generelt mere brugbar fordi gennemsnittet kan være påvirket af nogle få boliger med ekstreme priser). - Se alle boligerne her »

Hvis Rundingen 2, . , 5592 Ejby svarer til gennmsnits-villaer i postnummeret vil en forventet udbudspris være

Estimeret pris = 251 m2 x 9,687 kr/m2 x 0.95 = 2.309.865 kr
(Vægtet areal) x (Median af m2-udbudspriser for villaer i 5592 Ejby) x 0.95 (afslag på gns. 5 procent)

gns. m2 udbudspris for 6 Villaer til salg i 5592 Ejby
2.309.865 kr.
Note: Vurderingen er i overensstemmelse med de seks andre uafhængige vurderinger, der er inkluderet i vores Dingestimat. Det tyder på en beliggenhed, herlighedsværdi og kvalitet af villaen på Rundingen 2 er på niveau med de seks villaer, der p.t. er til salg i 5592 Ejby. Vurderingen er dog stadig 25 procent højere end vores dingestimat (1.845.000 kr), hvilket måske kan tilskrives ejendomsmægleres optimistiske udbudsvurderingspriser.