DinGeo — i hele Danmark

Ejendomsvurderinger
Labingvej 7, . , 8462 Harlev J

Villaen på Labingvej 7

Foto af Labingvej 7
Udbudspris:
5.895.000 kr.
Boligtype:
Villa
Værelser:
9
Boligareal:
250 m2
Grund:
12.589 m2
Byggeår:
1876
Energimærke:
Energimærke Labingvej 7
Mobilnet.:
0 MBit
Liggetid:
298 dage
Se mere på Boliga.dk

Dokumenter:
Få de vigtige dokumenter på ejendommen »

Køberrådgivning

Overvejer du boligkøb, så anbefaler vi, at du bruger en køberrådgiver. DinGeo samarbejder med Danmarks førende uafhængige køberrådgivere Købersmægler, som årligt hjælper mere end 3.000 boligkøbere med fremragende anmeldelser.

Købersmægler kan bl.a. hjælpe dig med besigtigelse af boligen, prisforhandling, gennemgang af handlens dokumenter, skøde/tinglysning m.m.

Dingestimat

4.088.127kr.

3.187.633 kr. - 5.895.000 kr.

Seneste salgspris

1.500.000 kr.

7. januar 2004

Bemærk! Labingvej 7 er en type (Landejendom), som er svær at vurdere

BoIQ Vurdering

-
Udregnet med AI
Mere info

Salgsvurdering

5.895.000
Mere info

Geomatic AVM

Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

3.690.000
Mere info

Boligas vurderingsrapport

Den offentlige ejendomsvurdering

3.200.000
Mere info

Realkreditrådets kvadratmeter-priser

4.468.000
Mere info

Salgsjusteret kvadratmeter-priser

3.187.633
Mere info

Udbudspris i postnummeret

15.489.037
Afviger
Mere info

En statistisk iterativ Z-score analyse af alle seks vurderinger viser at én vurdering: udbudspriser i postnummer er en afviger (markeret ). Det betyder, at vurderingen afviger så meget fra de andre vurderinger, at den ikke kan betragtes som værende repræsentativ. De resterende fem vurderinger (markeret ) er statistik set i overensstemmelse med hinanden.

En realistisk ejendomsvurdering af stuehuset på Labingvej 7 ligger sandsynligvis i intervallet fra 3,2 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris) til 5,9 mio. kr (Salgsvurdering).

Få gratis salgsvurdering

Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du stuehuset på Labingvej 7 bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Harlev J

Annonce icon

external link

Computerberegnede ejendomsvurderinger
Labingvej 7, . , 8462 Harlev J

Nedenfor gennemgås information om de seks uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af stuehuset på Labingvej 7, der ligger til grund for vores dingestimat på 4.088.000 kr.

Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »


AI-vurdering

BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »

AI modellen har desværre svært ved at finde en veldefineret ejendomsvurdering på Labingvej 7, . , 8462 Harlev J. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt

AI vurdering fra BoIQ
-
Note:
Søger du denne information til professionel brug?
Læs mere her

Salgsvurdering af ejendomsmægler

Stuehuset er til salg. Vurderingsprisen lyder på 5.895.000 kr..

Ejendomsmæglerens salgsvurdering
5.895.000 kr.

! Geomatic AVM ejendomsvurdering

Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »

Geomatic AVM
ikke tilgængelig




Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

Vurderingsstyrelsens har offentliggjort den foreløbige ejendomsvurdering for Labingvej 7, . , 8462 Harlev J. Vurderingsstyrelsen anslår her, at ejendomsværdien er: 3.690.000 kr. og grunden er vurderet til 2.619.000 kr. Find mere information om Vurderingsstyrelsens vurdering af Labingvej 7, . , 8462 Harlev J på Vurderingsportalen ».

IT systemet bag Vurderingsstyrelsen computerberegnede vurderinger har kostet mere end fire milliarder kroner at udvikle. Ikke desto mindre er det en god ide at forholde sig kritisk til de nye vurderinger, på samme måde som de andre uafhængige vurderinger vist på denne side.
Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering
3.690.000 kr.
Note: Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering er statistisk set i overensstemmelse med fire andre uafhængige vurderinger på adressen. Vurderingen er muligvis i den lave ende. Den er nemlig 9 procent lavere end vores dingestimat (4.088.126 kr).

! Boliga Vurderingsrapport

Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.

Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »

Boliga Vurderingsrapport
ikke tilgængelig




Den offentlige ejendomsvurdering

På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.

Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af stuehuset på Labingvej 7 i Harlev J er 3.200.000 kr (år 2022). Grunden på 12.589 m2 er vurderet til 371.600 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 15.055 kr og en grundskyld på 12.571 kr.

Det nye offentlige vurderingssystem har vurdereret Labingvej 7, . , 8462 Harlev J.

Den offentlige ejendomsvurdering
3.200.000 kr.
Note: Den offentlige ejendomsvurdering er 21 procent lavere end vores dingestimat, men statisk set i overensstemmelse med de fire andre uafhængige som vi har udvalgt vurderinger på adressen.




Realkreditrådets kvadratmeterpriser

Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.

Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8462 Harlev J i perioden fra 1992 frem til og med første kvartal 2026.


Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8462 Harlev J ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.

Den mest recente kvadratmeterpris (første kvartal 2026) er 17.872 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 9 frie handler af Parcel-/rækkehuse. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 9 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).

Stuehuset på Labingvej 7, . , 8462 Harlev J har et vægtet areal på 250 m². Hvis Labingvej 7, . , 8462 Harlev J er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være

Estimeret pris = 250 m2 x 17.872 kr/m2 = 4.468.000 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i første kvartal 2026)

Realkreditrådets m2-priser for Parcel-/rækkehuse i 8462 Harlev J
4.468.000 kr.
Note: Vurderingen er statistisk set i overensstemmelse med fire andre uafhængige vurderinger og indgår derfor i dingestimat. Den simple vurdering er dog stadig 9 procent højere end vores dingestimat (4.088.000 kr). I det sidst opgjorte kvartal blev der solgt ni Parcel-/rækkehuse i 8462, Harlev J. Det er et lavt boligsalg og kvadratmeterprisen kan derfor være usikker. Vurderingen antager at stuehuset er en gennemsnitsbolig ift andre stuehuse i postnummeret.




Salgsjusteret kvadratmeterpris

Baseret på tidligere salg af Labingvej 7, . , 8462 Harlev J kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig stuehus i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i første kvartal 2004 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.

Stuehuset på Labingvej 7, . , 8462 Harlev J er solgt tre gange siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 16. februar 2004 ved almindeligt frit salg til 1.500.000 kr. I følge BBR er stuehuset ombygget i 2013; Eventuelle arealudvidelser eller forbedringer ved denne ombygning indgår ikke i den salgsjusterede ejendomsvurdering.

SalgsdatoHandelsformPris, kr
16. februar 2004Almindeligt frit salg1.500.000
15. juli 1999Almindeligt frit salg900.000
19. marts 1998Almindeligt frit salg3.100.000
Tabel 1. Tidligere salg af stuehuset på Labingvej 7, . , 8462 Harlev J

Tabel 1 viser salgspriserne for de tre sidste handler. På Figur 2 er salgspriserne markeret med røde stjerner. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 250 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.


Figur 2. Salgspris for Labingvej 7 ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8462 Harlev J (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 250 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i første kvartal 2004 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: første kvartal 2026, y: 3.187.633 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering

Det seneste salg på Labingvej 7, . , 8462 Harlev J var i første kvartal 2004. Salgsprisen 1.500.000 kr. var 29 procent lavere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 29 procent lavere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.

Estimeret pris = 250 m2 x 17,872 kr/m2 x 0.71 = 3.187.633 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i første kvartal 2026) x (forhold mellem salgspris og RKR ved seneste salg i første kvartal 2004)

Salgsjusteret m2-pris for Parcel-/rækkehuse i 8462 Harlev J
3.187.633 kr.
Note: Vurderingen er i overstemmelse med fire andre uafhængige vurderinger. Den salgsjusterede vurdering er dog stadig 22 procent lavere end vores dingestimat (4.088.000 kr). Det skyldes sandsynligvis den BBR-registrerede ombygning i 2013, der blev foretaget efter det seneste salg i første kvartal 2004. Den salgsjusterede vurdering skal derfor tolkes med dette forbehold.

Udbudspriser i 8462 Harlev J

Udbudspriser på omkringliggende stuehuse i 8462 Harlev J kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Labingvej 7. Der er p.t. to stuehuse til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.

Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 2 stuehuse, der p.t. er til salg i 8462 Harlev J.

Kvadratmeterpriserne varierer fra 28,380 til 65,217 kr/m2, med et gennemsnit på 46,798 kr/m2 og en median på 65,217 kr/m2 (medianprisen er generelt mere brugbar fordi gennemsnittet kan være påvirket af nogle få boliger med ekstreme priser). - Se alle boligerne her »

Hvis Labingvej 7, . , 8462 Harlev J svarer til gennmsnits-stuehuse i postnummeret vil en forventet udbudspris være

Estimeret pris = 250 m2 x 65,217 kr/m2 x 0.95 = 15.489.037 kr
(Vægtet areal) x (Median af m2-udbudspriser for stuehuse i 8462 Harlev J) x 0.95 (afslag på gns. 5 procent)

gns. m2 udbudspris for 2 Landejendomer til salg i 8462 Harlev J
15.489.037 kr.
Note: Vurderingen er 278 procent højere end dingestimatet (4.088.000 kr) og samtidig statistisk forskellig fra de fem vurderinger, der indgår i vores estimat. Forskellen kan skyldes at stuehuset har en beliggenhed/herlighedsværdi/kvalitet under gennemsnittet af de 2 stuehuse, der p.t. er til salg i 8462 Harlev J.