DinGeo — i hele Danmark

Ejendomsvurderinger
Diget 1, . , 8860 Ulstrup

Dingestimat

1.568.442kr.

555.811 kr. - 2.441.786 kr.

Seneste salgspris

378.378 kr.

14. juni 2006

BoIQ Vurdering

-
Udregnet med AI
Mere info

Salgsvurdering

Geomatic AVM

2.441.786
Mere info

Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

1.875.000
Mere info

Boligas vurderingsrapport

Den offentlige ejendomsvurdering

1.950.000
Mere info

Realkreditrådets kvadratmeter-priser

1.707.144
Mere info

Salgsjusteret kvadratmeter-priser

555.811
Mere info

Udbudspris i postnummeret

880.912
Mere info

En statistisk iterativ Z-score analyse viser at alle seks vurderinger (markeret ) statistik set er i overensstemmelse med hinanden.

En realistisk ejendomsvurdering af villaen på Diget 1 ligger sandsynligvis i intervallet fra 0,6 mio. kr (Salgsjusteret kvadratmeterpris) til 2,4 mio. kr (Geomatics AVM ejendomsvurdering).

Få gratis salgsvurdering

Computerberegnede ejendomsvurderinger er statistiske og tekniske skøn og kan derfor afvige markant i virkeligheden. Det er derfor vigtigt, at du får en præcis og professionel vurdering af en ejendomsmægler. Ejer du villaen på Diget 1 bør du derfor få en uforpligtende og gratis vurdering af den lokale Nybolig-mægler med indgående kendskab til Ulstrup

Annonce icon

external link

Computerberegnede ejendomsvurderinger
Diget 1, . , 8860 Ulstrup

Nedenfor gennemgås information om de seks uafhængige computerberegnede ejendomsvurderinger af villaen på Diget 1, der ligger til grund for vores dingestimat på 1.568.000 kr.

Husk at ejendomsvurderinger kan afvige markant fra den sande markedsværdi. Læs mere om DinGeo ejendomsvurderinger her »


AI-vurdering

BoIQ’s AI-vurderingsmodel bruger kunstig intelligens (AI) - nærmere bestemt maskinlæring - til at forudsige danske boligpriser med høj præcision. Modellen er baseret på en lang række bolig- og geodata (som du kan finde her på DinGeo) og er trænet på de mange hundredtusindvis af boligsalg, der er registreret i Danmark siden 1. januar 1992. Du kan læse mere om maskinlæringsmodellen her »

AI modellen har desværre svært ved at finde en veldefineret ejendomsvurdering på Diget 1, . , 8860 Ulstrup. Vi opdaterer løbende BoIQ AI-modellen. Er du interesseret i mere info så tag endelig kontakt

AI vurdering fra BoIQ
-
Note:
Søger du denne information til professionel brug?
Læs mere her

Salgsvurdering af ejendomsmægler

Ved at vise salgsvurderinger på DinGeo giver vi boligejere mulighed for selv at indberette en vurderingspris og opdatere oplysninger om deres bolig på denne side. Der er endnu ikke indberettet en vurdering for denne adresse. Er du ejer af villaen på Diget 1 og ønsker du at opdatere oplysningerne med en aktuel salgsvurdering, kan du bestille en gratis og uforpligtende vurdering via Nybolig »

Ejendomsmæglerens salgsvurdering

Geomatic AVM ejendomsvurdering

Geomatics Analytical Valuation modellen (AVM) er et professionelt værktøj som bl.a. flere danske banker bruger til boligprisvurdering. Den vægtede AVM pris er baseret på mere end 200 variable og modellen rammer statistisk set tæt på handelspris. Videnscentret Bolius har udpeget AVM, som Danmarks mest præcise computerberegnede ejendomsvurdering. Læs mere her »

AVM er bedst-i-test og vurderingen 2,44 mio. kr. er derfor vores bedste bud på en individuel computerberegnet ejendomsvurdering. En historisk analyse af adressens AVM vurderinger indikerer, at villaen har haft en positiv udvikling, med en vurdering, der over de sidste godt 9 år er vokset gennemsnitlig 7.455 kr. månedligt.

Geomatic AVM
2.441.786 kr.
Note: AVM vurderingen er i overensstemmelse med fem andre uafhængige vurderinger på adressen. Den gode overensstemmelse mellem dingestimat og AVM tyder på at Diget 1 er en bolig, der pålideligt kan vurderes via computermodeller. AVM vurderingen er 55 procent højere end vores dingestimat.




Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering

Vurderingsstyrelsens har offentliggjort den foreløbige ejendomsvurdering for Diget 1, . , 8860 Ulstrup. Vurderingsstyrelsen anslår her, at ejendomsværdien er: 1.875.000 kr. og grunden er vurderet til 371.000 kr. Find mere information om Vurderingsstyrelsens vurdering af Diget 1, . , 8860 Ulstrup på Vurderingsportalen ».

IT systemet bag Vurderingsstyrelsen computerberegnede vurderinger har kostet mere end fire milliarder kroner at udvikle. Ikke desto mindre er det en god ide at forholde sig kritisk til de nye vurderinger, på samme måde som de andre uafhængige vurderinger vist på denne side.
Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering
1.875.000 kr.
Note: Vurderingsstyrelsens foreløbige ejendomsvurdering er statistisk set i overensstemmelse med fem andre uafhængige vurderinger på adressen. Vurderingen er dog 19 procent højere end vores dingestimat (1.568.442 kr).

! Boliga Vurderingsrapport

Boliga er Danmarks største uafhængige boligside, der igennem 15+ år har kæmpet for mere gennemsigtighed på det danske boligmarked og tilgængeliggørelse af flere typer informationer. I den forbindelse har Boliga bl.a. udviklet en vurderingrapport.

Vi viser værdien fra Boliga Vurderingsrapport. Du kan finde en detaljeret vurderingsrapport med alle beregningerne her her »

Boliga Vurderingsrapport
ikke tilgængelig




Den offentlige ejendomsvurdering

På grund af fejl og mangler er ejendomsvurderingerne midlertidig suspenderet og den sidste vurdering fra 2011 er stadig gældende.

Den p.t. gældende offentlige ejendomsvurdering af villaen på Diget 1 i Ulstrup er 1.950.000 kr (år 2022). Grunden på 1.078 m2 er vurderet til 579.300 kr. Det betyder at boligejer betaler en årlig ejendomsværdiskat på 7.650 kr og en grundskyld på 3.146 kr.

Det nye offentlige vurderingssystem har vurdereret Diget 1, . , 8860 Ulstrup.

Den offentlige ejendomsvurdering
1.950.000 kr.
Note: Den offentlige ejendomsvurdering er 24 procent højere end vores dingestimat, men statisk set i overensstemmelse med de fem andre uafhængige vurderinger som vi har udvalgt på adressen.




Realkreditrådets kvadratmeterpriser

Kvadratmeterpriser og medhørende prisvurderinger er baseret på Realkreditrådets gennemsnitlige kvadratmeterpriser for realiserede handler, se her » . Der kan mangle data, hvis der i et givent område og kvartal er få eller ingen handler.

Der kan udregnes en simpel ejendomsvurdering baseret på Realkreditrådets (Finans Danmark) autoritative statistikker for bolighandel i Danmark - se alle data på Boliga ». Nedenfor (Figur 1) er vist realiserede frie ejendomshandler for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8860 Ulstrup i perioden fra 1992 frem til og med fjerde kvartal 2025.


Figur 1.Gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8860 Ulstrup ( - blå cirkler; venstre y-akse). De røde søjler (højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser.

Den mest recente kvadratmeterpris (fjerde kvartal 2025) er 10.284 kr/m2. Kvadratmeterprisen er baseret på 10 frie handler af Parcel-/rækkehuse. Prisen repræsenterer den gennemsnitlige salgspris for alle de 10 boligsalg og normaliseret i forhold til de solgte boligers vægtede arealer (det vægtede areal tager delvist højde for blandt andet kælder- og loftsarealer samt udhuse, garager og så videre bruger).

Villaen på Diget 1, . , 8860 Ulstrup har et vægtet areal på 166 m². Hvis Diget 1, . , 8860 Ulstrup er en gennemsnitlig bolig i postnummeret vil en forventet salgspris derfor være

Estimeret pris = 166 m2 x 10.284 kr/m2 = 1.707.144 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i fjerde kvartal 2025)

Realkreditrådets m2-priser for Parcel-/rækkehuse i 8860 Ulstrup
1.707.144 kr.
Note: Vurderingen er statistisk set i overensstemmelse med fem andre uafhængige vurderinger og indgår derfor i dingestimat. Den simple vurdering er dog stadig 8 procent højere end vores dingestimat (1.568.000 kr). I det sidst opgjorte kvartal blev der solgt ti Parcel-/rækkehuse i 8860, Ulstrup. Det er et lavt boligsalg og kvadratmeterprisen kan derfor være usikker. Vurderingen antager at villaen er en gennemsnitsbolig ift andre villaer i postnummeret.




Salgsjusteret kvadratmeterpris

Baseret på tidligere salg af Diget 1, . , 8860 Ulstrup kan vi justere for boligens styrker og svagheder i forhold til en gennemsnitlig villa i området. Den salgsjusterede ejendomsvurdering bygger på antagelsen om, at boligens prisudvikling siden det seneste salg i andet kvartal 2006 har fulgt prisudviklingen observeret i områdets gennemsnitspriser.

Villaen på Diget 1, . , 8860 Ulstrup er solgt en gang siden 1992. Det seneste registrerede salg fandt sted 14. juni 2006 ved almindeligt frit salg til 378.378 kr. I følge BBR er villaen ombygget i 2007; Eventuelle arealudvidelser eller forbedringer ved denne ombygning indgår ikke i den salgsjusterede ejendomsvurdering.

SalgsdatoHandelsformPris, kr
14. juni 2006Almindeligt frit salg378.378
Tabel 1. Tidligere salg af villaen på Diget 1, . , 8860 Ulstrup

Tabel 1 viser salgsprisen for det sidste salg. På Figur 2 er salget markeret med en rød stjerne. De blå punkter på Figur 2 angiver de omregnede handelspriser baseret på gennemsnitlige kvadratmeterpriser (se også Figur 1) og det vægtede boligareal på 166 m². Rød kurve og røde punkter viser priserne justeret i forhold til seneste salg.


Figur 2. Salgspris for Diget 1 ( rød stjerne). De gennemsnitlige m2-priser for Parcel-/rækkehuse i postnummer 8860 Ulstrup (se også Figur 1) er omregnet til handelspriser på adressen ved at gange med boligens vægtede areal 166 m2 ( blå punkter). Den røde kurve er m2-handelspriserne parallelforskudt, således at kurven falder sammen med salgsprisen på sidste frie salg i andet kvartal 2006 (røde punkter ). Kurvens seneste punkt (x: fjerde kvartal 2025, y: 555.811 kr.) repræsenterer den salgsjusterede ejendomdomsvurdering

Det seneste salg på Diget 1, . , 8860 Ulstrup var i andet kvartal 2006. Salgsprisen 378.378 kr. var 67 procent lavere end områdets daværende gennemsnitlige priser. Den justerede prisvurdering er udregnet under antagelsen at boligen stadig har en værdi, der 67 procent lavere end områdets gennemsnitspriser, d.v.s.

Estimeret pris = 166 m2 x 10,284 kr/m2 x 0.33 = 555.811 kr
(Vægtet areal) x (RKR-m2-pris i fjerde kvartal 2025) x (forhold mellem salgspris og RKR ved seneste salg i andet kvartal 2006)

Salgsjusteret m2-pris for Parcel-/rækkehuse i 8860 Ulstrup
555.811 kr.
Note: Vurderingen er i overstemmelse med fem andre uafhængige vurderinger. Den salgsjusterede vurdering er dog stadig 64 procent lavere end vores dingestimat (1.568.000 kr). Det skyldes sandsynligvis den BBR-registrerede ombygning i 2007, der blev foretaget efter det seneste salg i andet kvartal 2006. Den salgsjusterede vurdering skal derfor tolkes med dette forbehold.

Udbudspriser i 8860 Ulstrup

Udbudspriser på omkringliggende villaer i 8860 Ulstrup kan give et godt fingerpeg ift. en ejendomsvurdering af Diget 1. Der er p.t. 15 villaer til salg i postnummeret og du kan se fordelingen af udbudspriserne på Figur 3 (nedenfor) omregnet til kvadratmeterpriser.

Figur 3. Histogram med udbudspriser (omregnet til kvadratmeterpriser) for de 15 villaer, der p.t. er til salg i 8860 Ulstrup.

Kvadratmeterpriserne varierer fra 2,378 til 9,652 kr/m2, med et gennemsnit på 5,957 kr/m2 og en median på 5,586 kr/m2 (medianprisen er generelt mere brugbar fordi gennemsnittet kan være påvirket af nogle få boliger med ekstreme priser). - Se alle boligerne her »

Hvis Diget 1, . , 8860 Ulstrup svarer til gennmsnits-villaer i postnummeret vil en forventet udbudspris være

Estimeret pris = 166 m2 x 5,586 kr/m2 x 0.95 = 880.912 kr
(Vægtet areal) x (Median af m2-udbudspriser for villaer i 8860 Ulstrup) x 0.95 (afslag på gns. 5 procent)

gns. m2 udbudspris for 15 Villaer til salg i 8860 Ulstrup
880.912 kr.
Note: Vurderingen er i overensstemmelse med de fem andre uafhængige vurderinger, der er inkluderet i vores Dingestimat. Det tyder på en beliggenhed, herlighedsværdi og kvalitet af villaen på Diget 1 er på niveau med de 15 villaer, der p.t. er til salg i 8860 Ulstrup. Vurderingen er dog stadig 43 procent lavere end vores dingestimat (1.568.000 kr).