DinGeo har samlet informationer på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv i én detaljeret boligrapport.
Ejendommen ligger i Københavns Kommune. De nærmeste naboer er oftest enlige seniorer i lejligheder. Den årlige risiko for indbrud er relativ lav, 1.42 procent i området.
Bemærk: Dingeo boligrapporten består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata - læs mere om DinGeo og vores datakilder her.
Luftfoto af Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K fra foråret 2018. Matriklen er markeret med den grønne polygon og adressens koordinater (55.6786°N, 12.5917°E) er den lille grønne cirkel.
Se flere fotosHerluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K er en lejlighed og dermed langt mindre udsat for radonforurening end enfamiliehuse i samme område. Radonrisikoen er derfor lav.
Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K ligger i den gamle København kommune, der er klassificeret som Radonklasse 2. Det betyder at 1-3% af husstandene i området vurderes at have et radonniveau på 200 Bq/m3 eller mere (WHO anbefaler at koncentrationen ikke overstiger den øvre grænseværdi på 100 Bq/m3). Som udgangspunkt er risiko for Radon i boligen derfor middelhøj.
Det geologiske underlag på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K er Marint sand og ler (Se Geologi og Geoteknik), der ikke øger risikoen for Radon.
BBR data om byggeår kunne desværre ikke findes
Radon er en naturligt forekommende og radioaktiv gasart, der dannes i jord -og bjergarter, som indeholder thorium og uran. Radon trænger ind i boliger fra undergrunden. Gasarten kan hverken ses, lugtes eller smages.
DinGeo angiver risiko for Radon, og inkluderer ikke egentlige målinger indefra boligen...
Læs mere om Radon her »
Datakilder:
Risø, Statens Institut for Strålehygiejne, GEUS
Der er ingen registreret jordforurening på ejendommen Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K.
Der er dog indenfor en radius på ca. 500 meter fra adressen registreret 13 jordforureninger. Af disse er 9 egentlige jordforureninger (type V2), mens 4 er mulige forureninger der ikke endnu er undersøgt (type V1).
Forurenet jord truer grundvandet, naturen og menneskers sundhed. Spredt ud over Danmark er der mere end 15.000 grunde, der er forurenede af industri, affald og tankanlæg. Dertil kommer et tilsvarende antal grunde der muligvis er forurenede. Ved boligsalg har ejendomsmægleren pligt til at indhente oplysninger om, hvorvidt en ejendom er kortlagt som forurenet.
Læs mere om Jordforurening her »
Datakilder:
Danmarks Miljøportal
Lokalitetsnummer | Ansvarlig Region | Afstand (meter) | Nuancering |
---|---|---|---|
101-02184 | Region Hovedstaden | 64 | - |
101-03428 | Region Hovedstaden | 82 | - |
101-00852 | Region Hovedstaden | 138 | - |
101-02802 | Region Hovedstaden | 163 | - |
101-04689 | Region Hovedstaden | 229 | - |
101-01573 | Region Hovedstaden | 340 | - |
101-00373 | Region Hovedstaden | 408 | - |
101-02773 | Region Hovedstaden | 464 | - |
101-00483 | Region Hovedstaden | 465 | - |
Lokalitetsnummer | Ansvarlig Region | Afstand (meter) |
---|---|---|
101-01602 | Region Hovedstaden | 168 |
101-01894 | Region Hovedstaden | 209 |
101-30097 | Region Hovedstaden | 310 |
101-20043 | Region Hovedstaden | 382 |
Sidst opdateret 20 august, 2019.
Jordforureningsdata indsamles, opdateres og adminstreres af regionerne. Hvis du vil vide mere om jordforurening omkring Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K bør du kontakte den ansvarlige myndighed hos Region Hovedstaden
Der er middelhøj luftforurening på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K.
Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 17.6 µg/m3, hvilket er højere end gennemsnittet i Danmark men dog under EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.
Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 11.0 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi - Se de landsdækkende PM2.5 variationer på kort »
Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 13.4 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5 - Se de landsdækkende PM10 variationer på kort »
Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata angiver den gennemsnitlige luftforurening i 2 meters højde for året 2012. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her »
Luftforurening menes at være skyld i ca. 4.000 for tidlige dødsfald årligt i Danmark.
Det svarer til, at den forventede levetid for befolkningen som helhed er reduceret med omkring 6-9 måneder.
Hertil kommer astma og andre sygdomme der nedsætter livskvalitet.
Læs mere om Luftforurening her »
Datakilder:
DCE - Nationalt center for Miljø og Energi - Luften på din vej
Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2017 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.
Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K om dagen:
Støjtype | Lydstyrke |
---|---|
✓ Større veje | ingen registreret støj (*) |
✓ Veje i by | ingen registreret støj (*) |
✓ Større jernbaner | ingen registreret støj (*) |
✓ Jernbane i by | ingen registreret støj (*) |
✓ Større lufthavn | ingen registreret støj (*) |
Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.
Det vurderes at flere tusinde danskere hvert år indlægges med forhøjet blodtryk eller hjertesygdom på grund af den ekstra risiko som trafikstøj giver. Vejstøj menes årligt at være årsag til 200-500 for tidlige dødsfald.
Læs mere om Trafikstøj her »
Datakilder:
Miljøstyrelsen
Datakilder:
GEUS
Der kan være risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K.
Ejendommen ligger ikke i en lavning, men overfladevand har svært ved at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er høj.
Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.
Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte trekanter.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Datakilder:
Geodatastyrelsen, GEUS og Klimatilpasning.dk
Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstining i nærmeste vandløb.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og
Klimatilpasning.dk
GeoMatic
Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K ligger i en højde på 2.2 meter over havets overflade.
Ved ekstrem stormflod og/eller klimarelaterede havniveaustigninger der overstiger 220 centimeter, er der risiko for oversvømmelse på adressen.
Datakilder:
Geodatastyrelsen og Klimatilpasning.dk
Bygnings- og Boligregistret (BBR) er et landsdækkende register, der indeholder grunddata om bygnings- og boligforhold for samtlige bygninger i Danmark.
BBR-oplysningerne danner grundlag for beregningen af bl.a. ejendomsværdiskat og afgifter til vand, varme og renovation. Som boligejer er du ansvarlig for, at BBR-oplysningerne er i overensstemmelse med de faktiske forhold. Hvis der er fejl i BBR oplysningerne, er det boligejerens ansvar, at sørge for, at de bliver rettet. Læs mere her » Urigtige oplysninger kan resultere i en bøde på op til 5.000 kr.
Læs mere om BBR data her »Datakilder:
ois.dk
Ejendommen på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K har energimærke D.
Du kan slå ejendommens elektroniske energimærke op direkte på Energistyrelsen: SparEnergi.dk »
Datakilder:
SparEnergi.dk
Datakilder:
Kulturministeriet, Fredede og bevaringsværdige bygninger
Beboerne i området omkring Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K er af typen Velfærdsbyggerne
Tre ud af fire Velfærdsbyggere er over 65 år og næsten lige så mange er enlige. Børnene er for længst flyttet hjemmefra og det har givet ro og et fornyet overskud til at nyde sit otium.
To tredjedele er kommet gennem livet med grundskolen eller en erhvervsfaglig uddannelse som ballast. Nu har størsteparten forladt arbejdsmarkedet og modtager i stedet efterløn eller folkepension. Indkomsten er derfor i den lavere ende og noget under gennemsnitsdanskerens. Formuen er lige så fornuftig som Velfærdsbyggerne selv. Den er ikke den højeste, men dog er der sørget for sit. Velfærdsbyggerne ligger placeret i de middel til lavere socialklasser.
Boligen er typisk en lejlighed på 60 til 90 m², hvor over halvdelen bor til leje og lidt mere end en tredjedel har ejerlejlighed. For at finde dem, skal man kigge efter etageejendomme, som er blevet opført før midt 60'erne eller er af nyere dato. Kun få af dem har et sommerhus og det kunne ganske vel være nogle af de få, som har bil, da over halvdelen er uden bil.
Du finder Velfærdsbyggerne overalt i landet, dog flest i omegnen af storbyerne samt i provinsbyerne og forstæder.
Mange har haft et langt og aktivt arbejdsliv, hvor det handlede om at klare dagen og vejen og bidrage til fællesskabet. Nu ser de tilbage på et langt og godt liv, hvor de var med til at opbygge nutidens velfærd for os alle. De fleste har været ganske erhvervsaktive og mange har haft et fysisk hårdt arbejde eller arbejdet i langt flere timer end andre kender til i dag. Nu kan de endelig slappe af og nyde deres tilværelse som pensionister. Mange nyder roen og tiden derhjemme, hvor de kan være sig selv. De modtager ikke så ofte besøg som andre og besøger heller ikke selv venner og familie så ofte.
At sidde stille i en koncertsal er derimod ikke noget, som de kan holde ud i længere tid. De holder sig i stedet i gang med lidt gymnastik i det omfang, kroppen kan følge med. Sundheden følges op med light-produkter, hvor de dog ikke helt undgår kunstige tilsætningsstoffer, som de fleste ellers ønsker. Som Velfærdsbygger tillader de sig desuden at slukke nikotintrangen med smågerne. Der er flere rygere blandt denne type end blandt befolkningen som helhed og de mener ikke, at staten skal blande sig i, hvor de må ryge.
Hjernen holdes aktiv ved at holde sig orienteret omkring indenrigspolitik, kultur og samfund i almindelighed. Især lokal- og egnsspørgsmål er noget, de interesserer sig for. Mange læser lokalavisen eller et af de større dagblade. Halvdelen er medlem af ældre Sagen og udover, at de læser deres blad, så læser typen også Helse, Samvirke og Beboerbladet. Men det hele behøver ikke at gåop i at tilegne sig viden, derfor nyder de også bare en god bog engang imellem eller lytter til P1 og P4 i radioen.
På tv-fronten vinder DR1 over TV2 og DR2. Velfærdsbyggerne ser også gerne TV2 Charlie.
Du skal stå tidligt op, hvis du vil nå de gode tilbud før Velfærdsbyggerne. Du ser dem ofte ventende foran Netto, Rema 1000 og Fakta, hvor punktlighed omkring åbningstiden er vigtigt for dem. De er heller ikke bange for at give deres holdning til kende overfor personalet, for nu er det jo trods alt dem, som er kunden.
Hvis gymnastikken ikke var nok motion, vil de også gerne forbi slagteren, grønthandleren og skomageren. Selvom supermarkederne selvfølgelig er meget praktiske i hverdagen til de daglige indkøb, mener de, at alting forandrer sig for hurtigt.
Værdimæssigt er Velfærdsbyggerne Traditionelle-fællesskabsorienterede, men en del er også Traditionelle.
Orienteret er de om samfundets udvikling, men de bifalder den ikke. De mener, at moderne teknologi er skræmmende og globaliseringen ligeså. De mener derfor, at Danmark skulle passe sig selv i højere grad, så de ikke behøver at frygte, at de traditionelle familieværdier forsvinder. Digitalisering ser de ikke mange fordele ved og en del har end ikke adgang til internettet. De, der har, anvender det kun af og til. Velfærdsbyggerne pointerer, at miljøet må vige for industriens vækstvilkår, alt andet koster jo velfærd og arbejdspladser. I øvrigt mener de, at det burde være obligatorisk at være medlem af en fagforening og ikke et frivilligt valg.
Partimæssigt er Velfærdsbyggerne ikke i tvivl. Ved det seneste valg, var Socialdemokraterne favoritpartiet og det vil det formentlig også være ved. Mange regner dog også med at sætte kryds ved Venstre eller Dansk Folkeparti.
Hver tredje siger Nej tak til reklamer, men langt færre er tilmeldt Robinsonlisten.
Sidst opdateret 14 juni, 2019.
Datakilder:
Geomatic
Herluf Trolles Gade 23, 4. tv hører til afstemningsområdet 3. Øst hvor der er 11.722 stemmeberettigede borgere.
Der var 10.073 i 3. Øst, der afgav deres stemme. Det svarer til en flot valgdeltagelse på hele 85.9 procent, hvilket er over landsgennemsnittet på 84.5 procent.
Grafen nedenfor viser valgresultatet for 3. Øst (venstre søjle) i forhold til landsresultatet (højre søjle).
De Radikale fik relativt set mange stemmer i afstemningsområdet 3. Øst, med et indeks på 202 i forhold til landsgennemsnittet.
Dansk Folkeparti klarede sig relativt set dårligst i afstemningsområdet 3. Øst, med et indeks på 23 i forhold til landsgennemsnittet.
Afstemningsområder er den mindste administrative inddeling i Danmark. Valgdata fra det lokale afstemningsområder giver et godt indblik i lokalområdet.
Læs mere om data her »Datakilder:
Den danske valgdatabase
Baseret på Rigspolitiets statistiske opgørelser vurderes indbrudsrisiko på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K at være lav.
I perioden fra første kvartal 2016 og frem til og med andet kvartal 2018 er der anmeldt 491 indbrud i et område på en kvadratkilometer omkring Herluf Trolles Gade 23, 4. tv. Indenfor 1km2-kvadratcellen er der 13795 adresser. Omregnet betyder det at der i perioden årligt har været hvad der svarer til 14.24 indbrud per 1000 adresser. Det giver en estimeret indbrudsrisiko på 1.42 pct.
Grafen nedenfor viser den tidslige fordeling af indbrud.
Opklaringsprocenten i 1000-1499 København K er lav. I perioden 2011-2018 blev kun 7-8% af alle indbrud opklaret. Det svarer meget godt til landsgennemsnittet på fem procent.
Danmark har en trist rekord - Vi er det land i EU, der har flest indbrud pr. indbygger. Der er god grund til at 56 procent af danskerne er bekymret eller meget bekymret for at få indbrud i deres bolig. DinGeo viser landets mest detaljerede indbrudsrisiko, baseret på et detaljeret geodatasæt med en historisk oversigt over antallet af indbrud indenfor kvadratkilometerceller.
Kun fem procent af alle indbrud i Danmark bliver opklaret. Men der er store geografiske forskelle på, hvor mange indbrud der bliver opklaret. DinGeo viser chancen for at politiet opklarer indbrud i din by. Læs mere om Indbrudsrisiko her »
Datakilder:
Rigspolitiet: Statistik
Danmarks Radio: Se, hvor få indbrud politiet opklarer i din by
Herluf Trolles Gade 23, 4. tv hører under skoledistriktet INDRE BY (Den Classenske Legatskole). I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Den Classenske Legatskole.
Skolevalget er af de vigtigste valg forældre tager på vegne af deres børn. Skoledata kan være et godt værktøj til at få indsigt og viden inden man vælger skole. DinGeo har samlet og kombineret en lang række skoledata (og skoledistriktsdata) således, at du på alle adresser kan få basal information om den lokale folkeskole. De enkelte tal er markeret med en pil op når de er højere/bedre end landsgennemsnittet, en rund gul skive når de rammer tæt på gennemsnittet og en rød pil ned når tallet er under gennemsnittet. Læs mere her »
Se skoledistrikt INDRE BY (Den Classenske Legatskole) på kort
Der er gode bredbåndsmuligheder på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K.
Se fibernet dækningsgrad omkring Herluf Trolles Gade 23, 4. tv
Der er god 4G mobildækning på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv med vejledende downloadhastighed op til 100 - 200 Mbit/s. I Danmark findes der tre store mobilnetværk, der håndterer mobiltelefoni og mobilt bredbånd. På Herluf Trolles Gade 23, 4. tv er dækningen for de tre netværk:
Se 4G-dækningskort på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv
Sidst opdateret 05 juni, 2019.
Se data direkte på tjekditnet.dk
For moderne familier er digital infrastruktur efterhånden en nødvendighed på linje med drikkevand, elektricitet, offentlig transport o.s.v. De fleste boligkøbere inddrager bredbåndsmuligheder i deres boligsøgning og udenlandske undersøgelser har vist en målbar indflydelse på salgspriserne. Læs mere her »
DinGeo indsamler og viser detaljerede oplysninger om bredbånd og mobildækning på alle adresser i hele Danmark. Vi sammensætter desuden de uafhængige geodata med daglig opdaterede tilbud, så du kan overvåge bredbåndstilbud og sikre den bedste og billigste internetløsning på netop din adresse. Læs mere her »
Datakilder: Erhverstyrelsens Tjekditnet.dk, heylink.com, Trustpilot.dkBaseret på pris, hastighed, popularitet og kundetilfredshed anbefaler vi Fastspeed 1000/100 Mbit/s (Kabel TV-stik) » på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv.
Fastspeed er Danmarks nye bredbåndsselskab. De tilbyder landets p.t. billigste gigabit-internet og indtil d. 1. okt. 2019 er første måned gratis. Fastspeed tilbyder Gratis Oprettelse. Gratis trådløs wifi router Gratis levering Gratis højhastighedsstik til husetHastighed | Priser | Trustpilot |
---|---|---|
Fastspeed 1000/100 Mbit/s (Kabel TV-stik) Max-hast.: 1000 / 100 Mbit/s * | 1494,- (6 mdr) Månedlig: 249,- Oprettelse: gratis | 4.8 / 10 |
Find andre tilbud og meget mere information om internet, og mobildækning på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K her.
Baseret på pris, hastighed, popularitet og kundetilfredshed anbefaler vi CBB (Mobilt bredbånd) 75 GB + Trådløs » på Herluf Trolles Gade 23, 4. tv.
Hastighed | Priser | Trustpilot |
---|---|---|
CBB (Mobilt bredbånd) 75 GB + Trådløs telia: hastighed: 100 - 200 Mbit/s | 1443,- (6 mdr) Månedlig: 199,- Oprettelse: gratis | 4.5 / 10 |
Jordarten under Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K er Marint sand og ler.
Marint sand og ler er aflejret efter sidste istid (der sluttede for ca. 11.500 år), da isen trak sig tilbage og store dele af Danmark var dækket af hav. Siden er der sket landhævning og stenalderhavets aflejringer af marint sand og ler findes derfor nu i flere meters højde over havniveau.
Marint sand og ler består mest af sand med skaller.
Marint sand og ler indeholder ofte blødt organisk materiale der kan få jorden til at sætte sig og bygninger kan få sætningsskader. Sætningsskader kan også ske på grund af udtørring af lermineraler under tørre og varme somre (f.eks. sommeren 2018).
Marint sand og ler kan, afhængig af lerindholdet, være svært gennemtrængelig for vand og ved kraftig regn vil nedbøren derfor i nogle tilfælde have svært ved synke ned i jorden. Vandet kan derfor strømme på overfladen og samle sig i lavninger, hvilket kan øge risiko for oversvømmelser.
Marint sand og ler frigiver normalt ikke Radon og er dermed ikke en jordart, der øger risiko for Radon i indeluften.
Danmarks Jordartskort viser hvilke jordarter der ligger under pløje- og kulturlaget, typisk i ca. 1 meters dybde. De forskellige jordarter har forskellige egenskaber, der er vigtige i forhold til f.eks. risiko for sætningsskader, hydraulisk konduktivitet og risiko for oversvømmelse ved kraftig nedbør, og radonforurening af boligens indeluft.
Husk at du kan finde yderligere geologisk information fra de omkringliggende boringer (se nedenfor).
Læs mere om jordarter her »Datakilder:
GEUS
Datakilder:
GEUS
Bestil en detaljeret undergrundsrapport for Herluf Trolles Gade 23, 4. tv, 1052 København K. Rapporten er udarbejdet af den rådgivende ingeniørvirksomhed Geo, der er Danmarks førende eksperter inden for jord og vand. Normalpris: 799,-
Den nærmeste overfladenære boring ligger 16 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Havnegade/Herluf Trollesgade. Boringen blev afsluttet 06 februar, 1961. Brøndborer var Geoteknisk Institut. Formålet med boringen var Geoteknisk boring/midlertidig grundvandssænkning og anvendelse er ikke angivet. Boringen nåede en dybde på 1.2 meter. Du kan finde mere information i borerapporten 201. 1609 ».
Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Herluf Trolles Gade 23, 4. tv.
Afstand, m | Formål | Dybde, m | Borerapport |
---|---|---|---|
16 | Geoteknisk boring | 1.2 | 201. 1609 » |
19 | Geoteknisk boring | 19.6 | 201. 3250 » |
28 | Geoteknisk boring | 0.8 | 201. 1611 » |
29 | Geoteknisk boring | 0.7 | 201. 1610 » |
34 | Geoteknisk boring | 0.9 | 201. 1612 » |
34 | Geoteknisk boring | 7.3 | 201. 2630 » |
36 | Geoteknisk boring | 1.2 | 201. 1613 » |
115 | Geoteknisk boring | 3.3 | 201. 2968 » |
123 | Geoteknisk boring | 3.3 | 201. 2971 » |
125 | Geoteknisk boring | 5.0 | 201. 2969 » |
Køb en detaljeret rapport om boligen og dens opland, så du er klædt på til bolighandlen